• Start
  • Wiadomości
  • #zostanwdomu i złóż własny tramwaj! - modele do sklejania od sympatyków transportu

#zostanwdomu i złóż własny tramwaj! - modele do sklejania od sympatyków transportu

Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego (PSSTM) przygotowało nie lada gratkę pod hasłem #zostanwdomu - modele zabytkowych pojazdów do samodzielnego złożenia. Kolekcja będzie się systematycznie powiększać, także o pojazdy współczesne - zapowiadają sympatycy transportu. Sklejanie takich modeli to dobry sposób dla dzieci i dorosłych na zagospodarowanie nadmiaru wolnego czasu w okresie epidemii.
( 13.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konstal N - kultowy gdański tramwaj w wersji `prawdziwej`...
Konstal N - kultowy gdański tramwaj w wersji `prawdziwej`...
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Póki co ze strony internetowej stowarzyszenia pobrać można modele tramwajów: Konstal N z 1952 r. oraz Konstal ND z 1955 r., a także autobusu Jelcz PR110 z 1981 r.

Arkusze wyposażone są w instrukcje, dzięki którym złożenie własnej papierowej floty będzie łatwiejsze. Modele powstały na podstawie dostępnych schematów pojazdów; zostały one przerysowane w odpowiednich proporcjach i przygotowane w formie umożliwiającej składanie.

 

Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa

 

- Kolekcja powstaje na gorąco, co kilka dni na naszej stronie pojawiać się będą nowe modele, nie tylko zabytkowych, ale także współczesnych pojazdów, które spotkać można na ulicach Trójmiasta - zapowiada Cezary Kamiński, wiceprezes PSSTM. - Na pewno nie zabraknie także gdyńskiego trolejbusu, ale nie zdradzę, którą wersję będzie można sobie złożyć. Proponując modele do składania, chcemy umilić czas zamknięcia w domach młodszym i starszym miłośnikom komunikacji. Kilka osób ze stowarzyszenia zaangażowało się w te działania, szykujemy także krzyżówki i wykreślanki z hasłami związanymi  z transportem miejskim.

 

...i papierowej, obok złożony model Jelcza 110. Jeden z fanów pochwalił się swoimi dziełami na Fb organizacji
...i papierowej, obok złożony model Jelcza 110. Jeden z fanów pochwalił się swoimi dziełami na Fb organizacji
Fb PSSTM

 

Pierwsze modele do złożenia nie są oczywiście przypadkowe. Zabytkowe pojazdy cieszą się dużą popularnością, a Konstal N to w Gdańsku tramwaj kultowy. Znacznie od nich młodszy Jelcz to najnowszy nabytek w zabytkowej flocie Gdańskich Autobusów i Tramwajów - kupiony pod koniec ubiegłego roku. 

 

Kolejna atrakcja turystyczna - zabytkowy autobus Jelcz PR110 uzupełni historyczną flotę GAiT

 

Warto dodać, że modele PSSTM noszą barwy fabryczne, jeśli jednak ktoś nie ma drukarki z kolorowym tuszem, albo chciałby puścić wodze fantazji, na życzenie otrzyma wersję “bezbarwną”, wystarczy napisać wiadomość na profilu Fb Stowarzyszenia.

 

Jelcz PR110 - w kolekcji zabytków Gdańskich Autobusów i Tramwajów od listopada 2019 r.
Jelcz PR110 - w kolekcji zabytków Gdańskich Autobusów i Tramwajów od listopada 2019 r.
Anna Rezulak/KFP

 

Także GAiT stara się zapewnić atrakcje dla dużych i małych na czas epidemii. Na Fb spółki pojawiły się już autobus i tramwaj do składania.

- Są to modele pochodzące z naszych materiałów promocyjnych, które dzieci dostają po zwiedzaniu zajezdni w wersji papierowej - mówi Anna Dobrowolska rzeczniczka GAiT. - Zachęcamy, by zaglądać na nasz facebookowy profil, szykujemy kolejne atrakcje na na najbliższy czas.

 

Działasz online? Nauka języka, kurs tańca, koncert, trening... Daj znać, napiszemy o tym w kalendarzu wirtualnych wydarzeń na gdansk.pl