Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmarł Wojciech Młynarski. Odnosił sukcesy także w Sopocie i Gdyni, miał swój festiwal w Gdańsku

Po długiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski - poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, reżyser. Artysta miał 76 lat. Odnosił sukcesy występując także w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Radził wszystkim, w czasach komuny i później: “Róbmy swoje!”

Zmarł Wojciech Młynarski. Odnosił sukcesy także w Sopocie i Gdyni, miał swój festiwal w Gdańsku
A
A
data publikacji: 16 marca 2017 r.

Wojciech Młynarski zawsze powtarzał: Róbmy swoje!
Wojciech Młynarski zawsze powtarzał: Róbmy swoje!
Mateusz Ochocki/KFP

Wojciech Młynarski zmarł w środę, 15 marca. Jego rodzina wydała komunikat: “Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy".

Wielokrotnie pojawiał się scenie festiwalowej w Sopocie, jako wykonawca, autor i konferansjer. W 1967 roku jako autor tekstu razem z kompozytorem Adamem Sławińskim zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika za piosenkę "Po prostu jestem", którą śpiewała Dana Lerska. Bardzo często przyjeżdżał do kurortu prywatnie - na dwa, trzy tygodnie.

W 1987 miała miejsce premiera musicalu „Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Gdyni z muzyką Andrew Lloyda Webbera wg libretta Tima Rice'a w przekładzie Wojciecha Młynarskiego i Piotra Szymanowskiego.

W Sopocie i Gdańsku od 2013 roku odbywał się Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Pierwsza edycja w Sopocie, druga w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, a trzecia - z 2015 roku - w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Czwarta edycja już się nie odbyła ze względu na zły stan zdrowia artysty.

Młynarski debiutował na początku lat 60. w klubie studenckim Hybrydy w Warszawie. W 1963 zaprezentował się na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki "Ludzie to kupią", wykonywanej przez Janinę Ostalę.

Napisał piosenki do serialu “Wojna domowa” oraz "Droga". Napisał także słowa do tematu przewodniego, skomponowanego przez Jerzego Matuszkiewicza do serialu "Stawka większa niż życie". Utwór nosił tytuł "Był taki czas...

Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Z tego okresu pochodzą utwory: "W Polskę idziemy", "Po prostu wyjedź w Bieszczady" i "W co się bawić".

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: "Henryk VI na łowach", "Cień", "Awantura w Recco".

Na scenie Teatru Ateneum realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu. Jego "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Żorżyka gitarzystę basowego" czy "Prześliczną wiolonczelistkę" nuciła cała Polska. Bodaj największą popularnością cieszył się superprzebój "Jesteśmy na wczasach".

Młynarski uznawany był za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych.

Radził wszystkim, w czasach komuny i później: “Róbmy swoje!oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl