• Start
  • Wiadomości
  • Chorągiew Gdańska ZHP drukuje przyłbice dla służb medycznych. Ponad 11 tysięcy

Chorągiew Gdańska ZHP drukuje przyłbice dla pracowników służb medycznych. Ponad 11 tysięcy

Chorągiew Gdańska ZHP zakupiła 13 drukarek 3D i rozpoczęła wielką produkcję przyłbic. To kontynuacja trwającej od początku kwietnia akcji. Aby móc wydrukować 11 tys. przyłbic, harcerze potrzebują jednak materiałów, na które zbierają środki na internetowej zbiórce. Celem jest 50 tysięcy złotych.
( 26.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańscy harcerze drukują przyłbice, które trafią do pracowników służb medycznych walczących z koronawirusem
Gdańscy harcerze drukują przyłbice, które trafią do pracowników służb medycznych walczących z koronawirusem
fot. Chorągiew Gdańska ZHP

 

Koronawirus. Bezpłatny test bez wysiadania z samochodu od 27 kwietnia w Gdańsku

 

„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” - każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak stało się również w przypadku pandemii koronawirusa - pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tego wsparcia potrzebują najbardziej.

- Harcerze zaangażowali się w akcję już na początku kwietnia. Przyłbice dostarczane były nam przez grupę Podaruj Przyłbice Szpitalowi oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pełnoletni wolontariusze pracowali na tury w holu Domu Harcerza przy dezynfekcji i pakowaniu przyłbic z arkuszy PET, które następnie trafiły do placówek na terenie całego kraju - mówi phm. Aleksandra Guzik-Kobiela, rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP. 

Przyłbice, w paczkach po 25 sztuk, trafiły m.in. do szpitali na terenie województwa pomorskiego. Paczka składała się z przyłbicy, plastikowego elementu łączącego oraz dwóch gumek, i instrukcji. Każda przyłbica została zdezynfekowana, a wszystkie elementy zostały specjalnie opakowane.

 

Udało się im kupić 13 drukarek 3D. Teraz czas na pomoc harcerzom w zdobyciu materiałów, z których maszyny wydrukują przyłbice
Udało się im kupić 13 drukarek 3D. Teraz czas na pomoc harcerzom w zdobyciu materiałów, z których maszyny wydrukują przyłbice
fot. Chorągiew Gdańska ZHP

 

Aby przyspieszyć proces zaopatrywania szpitali, w których brakuje środków niezbędnych do pracy medykom walczącym z koronawirusem, harcerze postanowili zamówić własne drukarki 3D. W tym tygodniu sprzęt został dostarczony i złożony.

- Aktualnie pracuje w sumie 17 maszyn, w tym 4 prywatne. Drukarki ustawione są na druk kilku przyłbic na raz, a wydrukowanie jednej trwa 2-3 godziny. Harcerze podzielili swoją pracę na tury i pełnią dyżury przy pilnowaniu pracy sprzętu oraz wymianie materiału do druku, czyli filamentu. Po wydrukowaniu odpowiedniej liczby przyłbic wrócą także do dezynfekcji i pakowania ich w paczki - dodaje Aleksandra Guzik-Kobiela.

 

Wydrukowanie jednej przyłbicy na takiej maszynie trwa 2-3 godziny
Wydrukowanie jednej przyłbicy na takiej maszynie trwa zaledwie 2-3 godziny
fot. Chorągiew Gdańska ZHP

 

Harcerze podkreślają, że środki ochrony osobistej są w tej chwili niezwykle ważne zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak osób korzystających z ich pomocy, a potrzeby na terenie samego województwa pomorskiego są ogromne. W celu zebrania środków na zakup filamentu niezbędnego do wydrukowania przyłbic Chorągiew Gdańska ZHP założyła zrzutkę na platformie zrzutka.pl pod hasłem „WYdrukujMY przyłbice!”. Celem jest zebranie 50 tysięcy złotych - pozwolą wydrukować ponad 11 tysięcy przyłbic dla medyków.

 

Szybkie zakupy ze środków UE na walkę z koronawirusem. Skorzystają gdańskie placówki