Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zegar na Biskupiej Górce prawie gotowy! Wskazówki ruszą już w maju

Prace restauracyjne przy zegarze wieży przy schronisku im. Pawła Beneke na Biskupiej Górce przeprowadzone w ramach akcji „Prezent dla Gdańska” dobiegają końca. Zegar znowu będzie odmierzał czas dla mieszkańców Gdańska już w połowie maja tego roku.

Zegar na Biskupiej Górce prawie gotowy! Wskazówki ruszą już w maju
A
A
data publikacji: 27 kwietnia 2017 r.

To już ostatni etap prac przy zegarze na Biskupiej Górce, który udało się odrestaurować dzięki zaangażowaniu ponad tysiąca mieszkańców i miłośników Gdańska
To już ostatni etap prac przy zegarze na Biskupiej Górce, który udało się odrestaurować dzięki zaangażowaniu ponad tysiąca mieszkańców i miłośników Gdańska
mat. prasowe

Blisko rok trwała ostateczna walka o przywrócenie świetności zabytkowemu, XX-wiecznemu zegarowi wieżowemu w samym sercu Biskupiej Górki w Gdańsku. Nieużywane od końca II wojny światowej mechanizmy zegarowe wymagały odbudowy, trzeba było także odtworzyć wskazówki, cyfry i tarczę. W maju 2016 roku Fundacja Gdańska wspólnie z Miastem Gdańsk ogłosiła publiczną zbiórkę na ten cel - pilotażową akcję crowdfundingową „Prezent dla Gdańska”.

Aby przywrócić świetność obiektu potrzebne było 70 tysięcy złotych. Dzięki zainteresowaniu i hojności mieszkańców udało się to osiągnąć! W sierpniu ubiegłego roku ruszyły prace projektowe, a już w zimie warsztatowe. W tym roku przyszedł czas na prace obiektowe, a na początku kwietnia rozpoczął się ostatni etap renowacji, w ramach którego zamontowano m.in. obie tarcze wraz z cyframi. Teraz przed wykonawcą ostatnie szlify.

- Wewnątrz wieży zamontowane jest już okablowanie niezbędne do podłączenia mechanizmu zegarowego, wszystkie elementy składów są już wykonane, a ich montaż na obiekcie zależy od warunków atmosferycznych - mówi Tomasz Sulak z gdańskiej firmy Elfracorr, która realizuje inwestycję. - Liczymy, ze do końca drugiego tygodnia maja 2017 r. zakończymy prace.

Datę oficjalnego zakończenia inwestycji i udostępnienia zegara dla zwiedzających poznamy na początku maja. Już teraz można sobie jednak wyobrazić, jak odrestaurowany zegar będzie wyglądał.

- Będzie to zegar z elektrycznym napędem, z mechanizmami obsługującymi obie tarcze, z automatycznym przestawianiem czasu, która w następnych etapach będzie koordynować też scenę z okrętami (przyp. red. mowa o specjalnym mechanizmie, w który zaopatrzono oryginalnie zegar, umożliwiającym inscenizację bitwy dwóch okrętów: Piotra z Gdańska i Św. Tomasza, o każdej pełnej godzinie) - opisuje Grzegorz Szychliński, dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.

- Mechanizmy napędowe powtarzają co do zasady stare rozwiązanie, ale z użyciem współczesnych podzespołów, włączając w to prototypowe rozwiązanie połączenia ruchów wskazówek minutowych i godzinowych na drodze elektronicznej, co znacznie upraszcza strukturę mechanizmu, czyni go bardziej niezawodnym - dodaje Szychliński.

Wskazówki zostały zaprojektowane z blachy stalowej nierdzewnej, złoconej, z ażurowym indeksem i przeciwwagami w kształcie półksiężyców, aby upamiętnić fakt, że w tym miejscu na Biskupiej Górce stało obserwatorium astronomiczne, które wzniósł w 1781 roku wybitny gdański lekarz i przyrodnik, członek Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Royal Society, Nathanael Matthäus von Wolf.

Więcej o rekonstrukcji zegara i akcji „Prezent dla Gdańska” pisaliśmy tutaj: Zegar na Biskupiej Górce: do renowacji dzięki mieszkańcom? oraz tutaj: Zegar wieżowy na Biskupiej Górce zostanie zrekonstruowany! Kiedy ruszy?

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora