PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Ponad 150 nowych drzew w Gdańsku w 25 lokalizacjach - podsumowanie jesiennych nasadzeń

Ponad 150 nowych drzew w Gdańsku w 25 lokalizacjach - podsumowanie jesiennych nasadzeń
Lipy, jarzęby, klony, topole, wiśnie, buki i dęby posadzili jesienią na terenie miasta pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Na skwerach i zieleńcach Gdańska rośnie już 159 nowych drzew w 25 lokalizacjach, przede wszystkim we Wrzeszczu i Śródmieściu. W listopadzie nasadzenia kontynuowano z radami poszczególnych dzielnic. 
2019-11-27_sadzenie_drzew_006_799x533.JPG
Ten szpaler miłorzębów posadzono już kilka lat temu 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Akcję nasadzenia drzew poprzedził przegląd drzewostanu, przeprowadzony przez pracowników GZDiZ. Trzeba było usunąć część martwych i zamierających drzew, których stan zagrażał bezpieczeństwu pieszych i kierowców. W ich miejsce posadzono nowe, w pełni zdrowe egzemplarze. W sumie w wybranych lokalizacjach Gdańska tylko w październiku posadzono 110 drzew. Wśród nich najwięcej, bo 25 sztuk, lipy drobnolistnej, 20 jarzębów szwedzkich, 16 klonów polnych, a także 13 topól (białej oraz osiki) i 11 wiśni (w odmianie ‘Amanogawa’). Oprócz nich na gdańskich skwerach i zieleńcach znalazły się egzemplarze dębu czerwonego, wiązy, kasztanowce, miłorzęby japońskie, jesiony wyniosłe, robinia biała i buki.

Najwięcej drzew posadzono we Wrzeszczu, w ośmiu lokalizacjach. Przy ul. Srebrniki, Szymanowskiego, Batorego, Topolowej, Matki Polki, Czarnieckiego, Aldony i Jaśkowej Dolinie pojawiło się 38 egzemplarzy różnych gatunków. Z kolei w Śródmieściu Gdańska również w ośmiu lokalizacjach (przy ul. Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Heweliusza, Rybaki Górne, Krosna, Korzennej , Stolarskiej i Osiek) posadzono 35 drzew. Nowe drzewa znalazły się również na Przymorzu na ul. Słupskiej i Piastowskiej.

 

2019-11-27_sadzenie_drzew_021_799x533.JPG
Sadzenie drzew  środę, 27 listopada przy ulicy Czarnieckiego w Gdańsku: od l. Ewa Woźna z-ca przewodniczącego zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Krzysztof Koprowski przewodniczący zarządu Rady, Magdalena Kiljan rzecznik prasowa GZDiZ oraz Ewelina Latoszewska kierownik Działu Zieleni GZDiZ
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Na tym jednak nie koniec, ponieważ dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Radami Dzielnic kolejne drzewa pojawiły się też we Wrzeszczu przy ul. Czarnieckiego, na Matarni przy ul. Podchorążych, w Brzeźnie na zieleńcu przy ul. PCK, a także na Ujeścisku przy ul. Warszawskiej. Posadzono tam w sumie 24 drzewa. Nowe nasadzenia wykonano też w Parku Diany w Osowej, który wzbogacił się o 25 sztuk nowych wiśni, klonów, jarzębów i czeremch.

 

Teren przy ul. Czarnieckiego zostanie uporządkowany już 28 listopada br.: postawione zostaną paliki uniemożliwiające parkowanie na zieleńcu, zostanie posiana trawa, dosadzone krzaki
Teren przy ul. Czarnieckiego zostanie uporządkowany już 28 listopada br.: postawione zostaną paliki uniemożliwiające parkowanie na zieleńcu, zostanie posiana trawa, dosadzone krzaki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W ramach prac, wyłoniony w przetargu wykonawca, nie tylko dokona nasadzeń drzew we wskazanych lokalizacjach. Oprócz tego drzewa zostaną zastabilizowane za pomocą palików, a tam gdzie jest taka konieczność, czyli przede wszystkim w pasach drogowych, zabezpieczone przed działaniem soli drogowej. Wykonawca będzie również zajmował się bieżącą pielęgnacją drzew oraz ich nawadnianiem za pomocą specjalnych worków do podlewania. Koszt nasadzeń finansowanych przez GZDiZ to 137 tys. zł. Nasadzenia finansowane przez Rady Dzielnic kosztowały 61 tys. zł.

 

Czytaj także:

Łączą nas drzewa. Zobacz jak tej wiosny gdańszczanie sadzą las WIDEO I ZDJĘCIA

Pierwsze drzewa „z aplikacji” posadzone

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl