PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Pierwsze drzewa „z aplikacji” posadzone

Pierwsze drzewa „z aplikacji” posadzone
Grzegorz Barczewski, Michał Kuchta i Mirosław Pająkowski – te trzy osoby jako pierwsze posadziły drzewa w lokalizacji, które wskazali Miastu w ramach BAND – Banku Nasadzeń Drzew – czyli aplikacji pozwalającej łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Drzew posadzono łącznie pięć, a wspólnie z mieszkańcami zasadzili je: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes firmy, która je zakupiła.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nasadzenia zainaugurowano przy al. Havla w okolicach pętli tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska. Pięć dorodnych platanów (które, jak powiedział dyrektor Wydziału Środowiska Maciej Lorek, są drzewami parkowymi lubiącymi rosnąć w pewnej odległości od „konkurencji) zakupiła firma Torus w ramach nasadzeń zastępczych. Prezes Torusa Sławomir Gajewski także zasadził drzewo, a nasadzenia zainaugurował prezydent Gdańska.
- Było moim marzeniem od lat, aby umożliwić każdemu z mieszkańców Gdańska posadzenie swojego drzewa. Pamiętam sadzone przez siebie drzewa, jak przez lata obserwowałem ich powolny wzrost i pojawiające się zielone liście– mówił Paweł Adawmoicz. – Mapa nasadzeń drzew to ważny element ekosystemu. Cieszę się, że aplikacja została uruchomiona i dziś rozpoczynamy nasadzenia.

Przypomnijmy, że BAND (Bank Nasadzeń Drzew) to pionierska na skalę kraju aplikacja, wykorzystująca wiedzę mieszkańców o potrzebach w zakresie nowej zieleni w ich najbliższej okolicy, która została uruchomiona w maju 2015 r. Pod koniec września zakończyła się analiza uwarunkowań technicznych, własnościowych i środowiskowych miejsc zgłoszonych przez mieszkańców. Nowe drzewa pojawią się w blisko 40 nowych lokalizacjach.
Więcej o aplikacji: www.bandgdansk.com lub www.gdansk.pl/band

Co istotne, aplikacja która powstała na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, (została wykonana przez informatyków współpracujących z Fundacją ePaństwo) udostępniana jest na zasadzie otwartej licencji i każdy samorząd może z niej bezpłatnie skorzystać!

Wskazujący nie płaci – środki od inwestorów
Po przesłaniu zgłoszenia w ramach aplikacji, zgłoszenie analizowane jest przez Urząd Miejski pod kątem uwarunkowań środowiskowych, technicznych i własnościowych. Jeśli teren spełnia założone kryteria, miejsce trafia do bazy terenów przeznaczonych do nasadzeń. Środki na zakup nowych drzew pochodzą z opłat od inwestorów za tzw. nasadzenia zastępcze. Zgłaszający nie płaci za nasadzenia.
Lokalizacje spełniające kryteria zostaną wpisane do Banku Nasadzeń Drzew i będą sukcesywnie zadrzewiane. Najlepszym czasem na nasadzenia jest wiosna i jesień, kiedy posadzone drzewo ma największą szansę ukorzenienia się.

Zgłoszono ponad dwieście miejsc
Do tej pory gdańszczanie złożyli ponad dwieście zgłoszeń do bazy terenów do zadrzewienia w blisko 150 lokalizacjach. Część zgłoszeń dotyczyła tych samych lokalizacji, np. ul. Myśliwska, aleja V. Havla, ul. Jaśkowa Dolina, al. Grunwaldzka. 75 zgłoszeń dorzucono – powodem były m.in. kwestie związane z własnością terenu, przebieg infrastruktury podziemnej lub warunki środowiskowe niegwarantujące rozwoju drzewa.
Zdarzały się także przypadki gdy jedna osoba składała kilka zgłoszeń.

Warto wiedzieć
Gdańsk to jedno z najbardziej zielonych dużych miast Polski. Tereny zielone stanowią ponad 20 % powierzchni miasta – więcej niż w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie (dane GUS). Jednak procesy inwestycyjne sprawiają, że co roku wycina się drzewa. Wycinane są również drzewa chore i stanowiące zagrożenie dla mieszkańców. Teraz każdy gdańszczanin może zaproponować nowe miejsce do nasadzeń! Umożliwia to nowoczesna aplikacja webowa BAND. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce!

Gdzie można wybrać miejsce?
Po przesłaniu zgłoszenia, pracownicy Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego przystąpią do jego analizy i w ciągu kilku do kilkunastu dni (zależnie od liczby wniosków) skontaktują się z wnioskodawcą. Kluczową kwestią jest własność terenu oraz jego przewidywane przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Najprościej będzie posadzić drzewo na terenie należącym do miasta. Nasadzenia są możliwe także na ogólnodostępnych terenach prywatnych, jednak w tym przypadku konieczne będą dodatkowe formalności (np. pisemne zobowiązanie właściciela terenu do zachowania drzew przez przynajmniej 3 lata). Aplikacja automatycznie sprawdza własność wskazanego terenu dzięki udostępnieniu zbiorów w ramach projektu Otwarty Gdańsk (zobacz więcej na www.gdansk.pl/otwartygdansk)

14 gatunków drzew i krzewów do wyboru
Aplikacja oferuje do wyboru 14 różnych gatunków drzew i krzewów, takich jak m.in. dąb, głóg, dereń czy forsycja. Korzyści z nasadzeń to nie tylko piękniejsza i bardziej zielona okolica – drzewa pochłaniają także dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, maskują nieprzyjemne zapachy i chronią jakość zasobów wodnych.

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze