PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Zbliża się Europejski Tydzień Mobilności. A razem z nim masa atrakcji
Zbliża się Europejski Tydzień Mobilności. A razem z nim masa atrakcji
Między 15 a 22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na gdańszczan czeka w tym czasie wiele atrakcji, wśród nich m.in. darmowe przejazdy komunikacją miejską, wycieczki rowerowe czy rodzinny piknik.
- Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej - mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska. - Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji „Przesiadaj się i jedź”, gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu.
- Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej - mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska. - Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji „Przesiadaj się i jedź”, gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu
Dominik Paszlińki/gdansk.pl


Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności odbędzie się w naszym mieście pod hasłem „Przesiadaj się i jedź”. Głównym przesłaniem tego wydarzenia jest promocja zrównoważonego transportu i ekologicznego sposobu poruszania się po mieście. Chodzi o zachęcenie gdańszczan, by zrezygnowali z użytkowania samochodów, a jako alternatywę wybrali inne środki lokomocji. Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli Miasto Gdańsk i Zarząd Transportu Miejskiego, zachęcają także do udziału w wielu wydarzeniach, które urozmaicą wolny czas.

15 września (sobota) FESTYN KOMUNIKACYJNY NA CHEŁMIE

Między godz. 11.00 a 14.00 na pętli tramwajowej Chełm Witosa odbędzie się rodzinny festyn komunikacyjny. Na najmłodszych czekać będą gry i zabawy z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji i straży miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego zachęca, by przyjechać na wydarzenie rowerem. Nie trzeba zabierać ze sobą prowiantu. Kto zgłodnieje, otrzyma darmową grochówkę.

- To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale zdradzę, że będą do wygrania np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk - zapowiada Jerzy Dobaczewski, dyrektor ZTM w Gdańsku.

Spotkanie ze strażakami czy policjantami to dla najmłodszych zawsze duża frajda. Najbliższa okazja, by sprawić dzieciom tego typu przyjemność, już w sobotę 15 września
Spotkanie ze strażakami czy policjantami to dla najmłodszych zawsze duża frajda. Najbliższa okazja, by sprawić dzieciom tego typu przyjemność, już w sobotę 15 września
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

16 września (niedziela) – PIKNIK EKOMOBILNOŚCI

Wydarzenie odbędzie się na ulicach Szafarnia i Stągiewna, w godz. 11.00 - 15.00. Wśród atrakcji znajdą się m.in. organizowane w ramach projektu SOLEZ warsztaty popularnonaukowe dla dzieci „Smog, czyli co nas truje”, bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych dla dzieci i strefy relaksu.

17 - 22 września – ROWEROWA WYCIECZKA

KRĘĆ PO GDAŃSKU – pod takim hasłem odbędzie się seria rowerowych przejazdów z przewodnikiem, którą zaplanowano w ramach projektu BSR Electric. Przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. Pierwsza z możliwych opcji ma na celu pokazanie gdańszczanom pięknych zakątków naszego miasta. Wycieczka potrwa 4 godziny i dedykowana jest osobom, które chcą lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port. „Gdańsk blisko natury”to drugi wariant proponujący trasę, która do gustu przypadnie miłośnikom zieleni. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Parku Oruńskimi. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet.

Terminy:

17.09 (poniedziałek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

18.09 (wtorek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 – 19:00

19.09 (środa) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

20.09 (czwartek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 – 19:00

21.09 (piątek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

22.09 (sobota) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 10:00 – 13:00

17 - 22 września – GRA TERENOWA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Nawet mole książkowe znajdą dla siebie coś ciekawego podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności
Nawet mole książkowe znajdą dla siebie coś ciekawego podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

17 i 21 września – DARMOWA SESJA ZDJĘCIOWA

Kto chciałby mieć w rodzinnym albumie profesjonalny rowerowy portret, powinien pojawić się 17 września na ul. Szafarnia (godz. 15.30 - 17.30) lub 21 września (godz. 15.30 - 17.30) na ul. Piwnej. Mieszkańcy Gdańska będą mogli wziąć udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych. Tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach.

18 września - CH Manhattan

W centrum handlowym odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Wybieramy trasę pokazową robobusa”. To konsultacje dla mieszkańców, dzięki którym będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć się na temat rozważanych lokalizacji. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego”. 17:00 – 19:00, sala na III p.

22 września ROWEREM DO ZOO

Osoby, które tego dnia, w godz. 9.00 - 18.00 przyjadą na rowerach do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł – dorośli, 5 zł – dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystać będą mogli z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestować przyczepki rowerowe.

Także tego dnia pod hasłem "HULAJ PRZEZ GDAŃSK" odbędzie się przejazd po Gdańsku na hulajnogach oraz zwiedzanie na co dzień niedostępnych miejsc w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na obie atrakcje obowiązują zapisy).

Tradycyjnie już, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie także DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.


Gratka dla kolekcjonerów

Zarząd Transportu Miejskiego wypuści limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie. Bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.Więcej informacji:
www.rowerowygdansk.pl zapisy na limitowane atrakcje

oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl