PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Zbiornik Wody "Kazimierz". Wyspa Sobieszewska z podniebnej perspektywy DRON
Zbiornik Wody "Kazimierz". Wyspa Sobieszewska z podniebnej perspektywy DRON
Wyspę Sobieszewską pokazywaliśmy z lotu ptaka dość często. Zazwyczaj jednak był to plac budowy Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Teraz proponujemy inne miejsca: ujście Wisły Śmiałej i okolice Zbiornika Wody Kazimierz. Zbiornik jest w sezonie udostępniony dla zwiedzających.
Wyspa Sobieszewska. Zbiornik Wody Kazimierz
Wyspa Sobieszewska. Zbiornik Wody Kazimierz
zdj. Michał Czacharowski/Av Media


Nasza podniebna podróż z użyciem drona daje widzom możliwość zobaczenia ujścia Wisły Śmiałej w całej okazałości. Po wschodniej stronie rzeki widać słynną groblę i Rezerwat Ptasi Raj. To jeden z najważniejszych celów wycieczek na Wyspę Sobieszewską. Po zachodniej stronie rzeki widać natomiast przystań Jachtklubu Stoczni Gdańskiej i Narodowe Centrum Żeglarstwa. Jednak głównym motywem naszego filmu jest Zbiornik Wody "Kazimierz".

Zobacz wideo:


To ważny punkt na mapie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, stworzonego przez miejską spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna. „Kazimierz” to działający obiekt hydrotechniczny, dzięki niemu mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej mają właściwe ciśnienie wody w kranach. Jednak ogromna wieża górująca nad lasami to również świetne punkty widokowy, który można zwiedzić. Zwiedzanie trwa 75 minut i jest bezpłatne, ale niezbędne jest dokonanie rezerwacji na stronie internetowej giwk.pl. Szczególnie ciekawa wydaje się możliwość podziwiania zachodu słońca nad morzem.

Do zbiornika może wejść jednocześnie 15 osób. „Kazimierz” czeka na turystów w czwartki, piątki, soboty i niedziele do 18 sierpnia:

  • w czwartki i piątki wejścia o godzinie 10:00; 11:30; 13:00; 14:30
  • w soboty wejścia o godzinie 12:30; 14:00; 15:30; 17:00; 18:30; 20:00 (plus zachód słońca)
  • w niedziele wejścia o godzinie 10:00; 11:30; 13:00; 14:30; 16:00; 17:30


Oprócz pięknego widoku z tarasu widokowego, podczas wizyty obejrzeć można także dwie wystawy multimedialne we wnętrzu zbiornika. Pierwsza prezentuje zasadę działania sieci wodociągowej i rolę zbiornika w systemie zaopatrywania mieszkańców Wyspy w wodę, druga poświęcona jest walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej - można się z niej dowiedzieć m.in. jakie ptaki odwiedzają tutejsze rezerwaty.

Czytaj też: Posłuchaj echa w Zbiorniku Stary Sobieski. Już otwarty! FOTOGALERIA

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl