PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Posłuchaj echa w Zbiorniku Stary Sobieski. Już otwarty! FOTOGALERIA

Posłuchaj echa w Zbiorniku Stary Sobieski. Już otwarty! FOTOGALERIA
Już od 3 grudnia 2018 roku mieszkańcy Gdańska i turyści będa mogli zwiedzać imponujące podziemia Zbiornika Wodnego Stary Sobieski. Dziś, ostatniego dnia listopada 2018 roku, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna uroczyście otworzyła obiekt i unikatową ekspozycję “Woda dla pokoleń - historia gdańskich wodociągów”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarciu zbiornika towarzyszyła wystawa i występ artystyczny
Otwarciu zbiornika towarzyszyła wystawa i występ artystyczny
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Dotychczas udostępniliśmy mieszkańcom Zbiornik Wody Kazimierz, który został oddany we wrześniu 2015 roku - powiedziała Monika Piotrowska Szypryt z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacjnej podczas uroczystości otwarcia Zbiornika Wodnego Stary Sobieski. - Od tamtej pory co roku w sezonie od maja do września odbywają się tam zajęcia edukacyjne, można też podziwiać widoki z tarasu widokowego. Kolejny obiekt, który oddaliśmy w ramach projektu Gdański Szlak Wodociągowy to zbiornik Stara Orunia, otwarty w sierpniu 2018 roku, Zbiornik Wodny Stary Sobieski jest ostatnim obiektem "zamykającym" nasz projekt.

Czytaj także: Gdański Szlak Wodociągowy – poznaj nowe miejsca

Trzy zbiorniki i trzy punkty widokowe

Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, który ma przybliżyć mieszkańcom Gdańska historię, zasady działania i znaczenia infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej dla rozwoju miasta. O potrzebie zgromadzenia w jednym miejscu różnorodnych przedmiotów i elementów infrastruktury wodociągowej Gdańska mówiono od dawna. Tego wyzwania podjęła się miejska Spółka GIWK, która jako obecny zarządca infrastruktury wodociągowej jest spadkobiercą gdańskich wodociągów, wybudowanych dzięki determinacji nadburmistrza Gdańska Leopolda von Wintera.

Otwarcie Zbiornika Wody Stary Sobieski w Gdańsku
Otwarcie Zbiornika Wody Stary Sobieski w Gdańsku
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Gdański Szlak Wodociągowy to dziś trzy punkty widokowe i trzy Zbiorniki Wody: Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, Stara Orunia i Stary Sobieski.

Zbiornik Wody Stary Sobieski z wystawą o historii gdańskich wodociągów to ostatni element obecnego kształtu projektu, który przywraca pamięć o dziedzictwie gdańskich inżynierów i architektów - powiedział Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK. - Pomysł ten rodził się długo, ojców ma bardzo wielu, matka jest jedna - to potrzeba zachowania gdańskiego dziedzictwa historycznego.


Zobacz relację wideo:


Zbiornik Stary Sobieski wyjątkowy  

Zbiornik Stary Sobieski powstał w 1911 roku i mieści się na szczycie wzgórza Szubienicznego w pobliżu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu Górnym. Do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby równać się rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym z Sobieskim.

Całkowicie różni się od swojego poprzednika Starej Oruni. Jest dużo większy, zbudowany na planie koła, o żelbetowej konstrukcji. To, co przede wszystkim zwraca uwagę, to niesamowite echo, które niesie się w jednej z komór. Obiekt będzie czynny cały rok.

- Oddajemy miastu, mieszkańcom obiekt który wypełnia ogromną lukę - dodał prezes Skarbek. - Gdańsk mający ogromne dziedzictwo, jeśli chodzi o historię wodociągów, kanalizacji datującą się od wczesnego średniowiecza nie miał miejsca, w którym tym dziedzictwem mogłby sie pochwalić. Pierwszym, mam nadzieję że nie ostatnim, jest ekspozycja „Woda dla pokoleń - historia gdańskich wodociągów”. To nasz prezent dla wszystkich mieszkańców Gdańska, a ekspozycja, którą przygotowaliśmy w zbiorniku jest przekrojowa i interdyscyplinarna, łączy sztukę i historię, a jej przygotowanie zajęło nam kilka lat.

 

Obiekt jest częścią Gdańskiego Szlaku Wodociągowego
Obiekt jest częścią Gdańskiego Szlaku Wodociągowego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z wystawą można zwiedzać od 3 grudnia 2018 r. Będzie dostępny przez sześć dni w tygodniu. Chętni będą mogą zapisywać się na zwiedzanie z przewodnikiem przez formularz na
stronie internetowej GIWK

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. Orientacyjny czas zwiedzania to ok. 75 minut.

Godziny otwarcia:

Od grudnia do końca lutego - w godzinach 10:00-16:00 – maksymalnie 4 grupy (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie o godz. 14:30)

Od marca do końca listopada -w godzinach 10:00-17:30 – maksymalnie 5 grup (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie wejście o godz. 16:00)

Bilet będzie kosztował 5 zł.

Realizacja Gdańskiego Szlaku Wodociągowego została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowite koszty projektu wyniosły ok. 8,8 mln zł, a przyznane dofinansowanie to 70 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli około 3,3 mln zł.


Czytaj także: Zbiornik Wody Stara Orunia. Niezwykła “wodna świątynia” wkrótce gotowa do zwiedzania
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze