PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Zabawa w stylu retro znów na Dolnym Mieście! Będą Boney M, Jelonek, Dorota Kolak
Zabawa w stylu retro znów na Dolnym Mieście! Będą Boney M, Jelonek, Dorota Kolak
W niedzielę, 2 września, Dolne Miasto po raz kolejny nawiedzi klimat retro - za sprawą ciekawych atrakcji tematycznych dla dużych i małych czeka nas mały powrót do przeszłości. Gwiazdą wieczoru będzie Sheyla Bonnick, znana m.in. z kultowego zespołu Boney M, która zaprezentuje najbardziej znane hity grupy. Ponadto w programie koncerty Jelonka oraz DownTown Brass, spotkanie z Dorotą Kolak i Retro Parada. Wstęp wolny!
Od 2015 roku rejon ulic Łąkowej, Wróbla i Kurzej na Dolnym Mieście zamienia się na jeden dzień w roku się w centrum rozrywkowe i kulturalne miasta... w stylu retro
Od 2015 roku rejon ulic Łąkowej, Wróbla i Kurzej na Dolnym Mieście zamienia się na jeden dzień w roku w centrum rozrywkowe i kulturalne miasta... w stylu retro
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl- Zakończenie wakacji to idealna pora na małą podróż do przeszłości - zaprasza Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która organizuje wydarzenie. - W niedzielę, 2 września, na Dolnym Mieście już po raz czwarty pobawimy się w stylu retro. Będą koncerty, wspaniali goście, strefa dla najmłodszych, parada, potańcówka, a to wszystko w rejonie ulicy Łąkowej, przy dawnej zajezdni tramwajowej. Startujemy o godz. 15!

Podczas Zabawy w stylu retro nie zabraknie muzycznych wrażeń - na scenie głównej jako gwiazda wieczoru wystąpi Sheyla Bonnick, wokalistka śpiewająca w kultowej grupie disco Boney M, na początku działalności zespołu (od 1975 r.). W Gdańsku zaprezentuje ukochane przez wszystkich hity. Usłyszymy również zespół Jelonek, DownTown Brass z muzyką ze znanych filmów i bajek oraz dziecięcy zespół My3.

Dorota Kolak będzie gościem tegorocznej Zabawy w stylu retro. Spotkanie z aktorką odbędzie się o godz. 18.30
Dorota Kolak będzie gościem tegorocznej Zabawy w stylu retro. Spotkanie z aktorką odbędzie się o godz. 18.30
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Jak zawsze z tej okazji Dolne Miasto odwiedzi również wspaniały gość - tym razem będzie nim Dorota Kolak - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, laureatka bardzo wielu nagród teatralnych i odznaczeń. Trójmiejskim widzom znana przede wszystkim z ról w gdańskim Teatrze Wybrzeże, których ma na koncie ponad 70. Podczas spotkania aktorka zdradzi wiele ciekawych opowieści i zabawnych anegdot związanych z jej życiem zawodowym.

Tegoroczną nowością natomiast będzie Retro Parada, która wystartuje z ulicy Łąkowej. Kolorowy pochód w rytm muzyki wspólnie z publicznością rozpocznie Zabawę w stylu retro.

- Zachęcamy by stawić się w przebraniach nawiązujących do wcześniejszych epok i stać się częścią naszej Retro Parady - dodaje Mieczkowska. - Pomysłowe przebrania będzie można uwiecznić w Fotobudce. Dla pierwszego tysiąca osób, które pochwalą się swoim retro strojem, przygotowaliśmy prezenty - pamiątkowe magnesy.

Tak było w ubiegłym roku: Dolne Miasto w stylu retro. Mieszkańcy chętnie wrócili do "starych czasów"

Tak mieszkańcy dzielnicy i nie tylko bawili się podczas pierwszej edycji wydarzenia na Dolnym Mieście. Dla tych, którzy i w tym roku przebiorą się w stylu retro, organizatorzy przygotowali upominki
Tak mieszkańcy dzielnicy i nie tylko bawili się podczas pierwszej edycji wydarzenia na Dolnym Mieście. Dla tych, którzy i w tym roku przebiorą się w stylu retro, organizatorzy przygotowali upominki
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To nie koniec niedzielnych atrakcji. Na wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać topografię i historię Dolnego Miasta czekać będą Opowiadacze Historii, czyli przewodnicy, którzy o tej części Gdańska wiedzą wszystko. Ciekawskich i głodnych wiedzy zabiorą na spacery po dzielnicy, które wystartują przy tramwaju na ulicy Wróblej.

Ponadto na wszystkich retro zakręconych, których po szaleńczych zabawach dopadnie mały głód, będzie czekało smacznie zaopatrzone zaplecze gastronomiczne. O odpowiedni klimat na Dolnym Mieście zadbają polskie retro samochody, które swoją prezencją zapewnią uczestnikom skok przeszłość.

Wydarzenie co roku przyciąga tłumy miłośników retro w każdym wieku
Wydarzenie co roku przyciąga tłumy miłośników retro w każdym wieku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nie zabraknie również przyjemności dla najmłodszych - otrzymają całą strefę pełną atrakcji tylko dla siebie. Czekać na nich będą: dmuchańce, karuzela, koncert dla dzieci, warsztaty artystyczne, gry i zabawy w stylu PRL, i wiele innych.

Wydarzenie zwieńczy Potańcówka na Dolnym - plenerowa zabawa zaaranżowana w stylu lat 60., na wzór retro "fajfów". Oprawę muzyczną zapewni zespół Detko Band Orchestra, który zagra standardy jazzowe, swing i muzykę taneczną całego świata. Na tej samej scenie odbędą się także pokazy tanecznych stylów z epoki.

- Myślę, że retro to jest klimat kochany przez wszystkich, nie tylko przez pokolenia, które jeszcze dobrze pamiętają tamte czasy i chętnie je wspominają. Równie mocno popularny jest on wśród młodszych, którzy dzięki takim imprezom jak ta mają okazję zobaczyć, jak bawili się ich rodzice i dziadkowie na słynnych „fajfach” i potańcówkach, posłuchać trochę innej muzyki niż zwykle i potańczyć - mówi Mieczkowska.

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.

PROGRAM:

- godz. 15:00 - Retro Parada - początek ul. Łąkowej

Scena Główna - skrzyżowanie ulic Kurzej i Wróblej

- godz. 15:20 - Koncert zespołu MY3
- godz. 17:10 - 18:15 DownTown Brass
- godz. 18:30 - Rozmowa z Dorotą Kolak
- godz. 19:20 - Koncert zespołu Jelonek
- godz. 20:30 - Koncert zespołu BoneyM of Sheyla Bonnick

Hala namiotowa - ulica Kurza
- godz. 16:15 - Retro Fajfy - potańcówka na Dolnym Mieście z Detko Band i pokazy taneczne

Uwaga - zmiany w organizacji ruchu na Dolnym Mieście

W związku z Zabawą w stylu retro, w piątek, 31 sierpnia, od godz. 17 zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu na ul. Radnej (od Polnej do Kurzej).

Dodatkowo w dniach od 1 września (sobota) od godziny 6:00 do 3 września (poniedziałek) do godziny 14:00, zostaną zamknięte dla ruchu kołowego ulice: Wróbla, Kurza i Reduta Wyskok (od Szczygla).

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl