PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wystawy, wystawy... Zobacz bursztyn w różnych odsłonach

Wystawy, wystawy... Zobacz bursztyn w różnych odsłonach
Dwie czasowe wystawy o bursztynie w Gdańsku - pierwsza prezentuje prace nieżyjącego gdańskiego artysty Janusza Wosika, na drugiej zgromadzono prace wielu nagrodzonych w konkursie "Prezentacje 2018 - srebro i bursztyn". Zobacz fotogalerię z obu ekspozycji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedna z praca na wystawie Janusz Wosik - In memoriam
Jedna z praca na wystawie "Janusz Wosik - In memoriam"
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu w Gdańsku prezentuje prace gdańskiego artysty Janusza Wosika. Odwiedzający mogą zobaczyć 30 dzieł stworzonych przez niego i jego uczniów. W środowisku gdańskich artystów-jubilerów Wosik był twórcą cenionym, choć jego prace były bardziej rozpoznawalne na Zachodzie niż w Polsce. Urodził się w 1953 r. w Gdańsku i tu zmarł nagle w czerwcu 2018 r., tuż przed swoimi 65. urodzinami. Zawodu złotnika uczył się w początkach lat 70. XX w. w pracowni Giedymina Jabłońskiego. Tajniki złotnictwa pogłębiał w Warszawie. W gdańskiej Izbie Rzemieślniczej otrzymał uprawnienia czeladnika, a w latach 80. XX w. w Ministerstwie Kultury zyskał tytuł artysty. Własną działalność artystyczną rozpoczął najpierw w pracowni w Gdańsku, na ul. Matejki, a następnie w Sopocie.

Wystawę zatytułowaną „Janusz Wosik – In Memoriam” można oglądać do 29 września 2019 r.

Galeria MSB

Z kolei w Galerii MSB na ul. Warzywniczej 1 w Gdańsku można oglądać wystawę „Prezentacje 2018 – Srebro i bursztyn”. Zaprasza na nią Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Prezentowane są prace nagrodzone w XVIII Konkursie Biżuterii Artystycznej „Prezentacje 2018 – Srebro i bursztyn”, a także zgłoszone prace artystów zagranicznych.

Galeria MSB w Gdańsku, ul. Warzywnicza 1. Wernisaż wystawy Prezentacje 2018 - Srebro i bursztyn
Galeria MSB w Gdańsku, ul. Warzywnicza 1. Wernisaż wystawy "Prezentacje 2018 - Srebro i bursztyn"
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja fotografii nagrodzonych w konkursie „Bursztyn Inspiruje”.

Zobacz fotogalerię z wystaw:

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl