PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Most na Wyspę Sobieszewską. Zobacz, jak otwierane są gigantyczne przęsła

Most na Wyspę Sobieszewską. Zobacz, jak otwierane są gigantyczne przęsła
Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską odmienił oblicze tej dzielnicy Gdańska. Jest udostępniony do ruchu już od listopada 2018 r., ale wykonawca musiał jeszcze dokończyć wiele inwestycji towarzyszących. Odbiory obiektu trwają, a my zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym widać, jak działa ten niezwykły w skali kraju, obiekt.
Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską
Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską
źródło: DRMG


Most na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku oddano do użytku w ubiegłym roku. Uroczyste otwarcie i nadanie mu imienia Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości miało miejsce w przeddzień rocznicy 10 listopada. Kierowcy, piesi i rowerzyści od tego czasu korzystają już z nowej przeprawy, ale cała inwestycja nie ograniczała się jedynie do zwodzonego obiektu. Teraz wszystkie niezbędne prace towarzyszące są zakończone.

Trzeba było po otwarciu rozebrać stary, wysłużony most pontonowy i dopiero wtedy swobodnie można było wykonać kierownice na rzece, czyli znajdujące się pod obiektem bariery, między którymi odbywa się żegluga. Sporo było też prac wykończeniowych związanych z budową nabrzeży, dróg dojazdowych, chodników czy pobliskiego ronda na Wyspie Sobieszewskiej. Prace ukończono, teraz trwają odbiory.

Czytaj też: Most na Wyspę Sobieszewską już w pełnej krasie. Rozpoczęła się procedura odbiorowa

Mieszkańcy i turyści mogą podziwiać jak funkcjonuje ten największy w kraju zwodzony most. Długość samego obiektu wynosi 173 metry, a ze skrzydłami - 181,5 m. Czas otwierania obu przęseł wynosi 2,5 minuty. Jest to zawsze bardzo widowiskowe.

Wykonawcą mostu była spółka Metrostav. Cały projekt prowadziła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Jego koszt to ponad 59 mln złotych, z czego niemal połowa pochodziła z budżetu centralnego.

Zobacz, jak działa most zwodzony:

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl