PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Jaśniej, prościej, przejrzyściej. Piłkarze ręczni Energa Wybrzeże zaczynają sezon

Jaśniej, prościej, przejrzyściej. Piłkarze ręczni Energa Wybrzeże zaczynają sezon
W sezonie 2018/2019 PGNiG Superliga rozgrywana będzie w zmienionej formule. W sezonie zasadniczym zespoły grać będą mecz i rewanż, będzie jedna tabela. Potem osiem najlepszych zespołów powalczy w play off a pozostałe drużyny o utrzymanie. Energa Wybrzeże Gdańsk pierwszy mecz sezonu zagra w sobotę, 1 września, w hali AWFiS o godz. 17.00.
Piłkarze ręczni Energa Wybrzeże w połowie sierpnia podczas wygranego meczu z HC Gomel 29:18 podczas VII Memoriału Leona Walleranda
Piłkarze ręczni Energa Wybrzeże w połowie sierpnia podczas wygranego meczu z HC Gomel 29:18 podczas VII Memoriału Leona Walleranda
fot. Energa Wybrzeże

To będzie inny sezon niż poprzedni. Czy lepszy? Trudno dziś ocenić. Ale na pewno same rozgrywki będą prostrze i bardziej przejrzyste.

Przede wszystkim nie będzie już podziału na grupy w sezonie zasadniczym i nie będzie punktów bonusowych, które wprowadzały zamieszanie (mało kto wiedział o co chodzi).

- Chcieliśmy uprościć rozgrywki i jednocześnie podtrzymać emocje do samego końca. To było nasze główne założenie. Usunęliśmy punkt bonusowy i podział na grupy, który wprowadzał spore zamieszanie wśród kibiców - mówi prezes PGNiG Superligi Marek Janicki. - Wracają spadki, a najlepsze drużyny z pierwszej ligi mogą zagrać w Superlidze. Zmiana systemu jest podyktowana między innymi wolą kibiców, którzy są dla nas najważniejsi.

Jaki będzie system rozgrywek – czytaj niżej artykułu

W rozgrywkach wystartuje 14 drużyn. Są to: PGE VIVE Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty-Puławy, Gwardia Opole, NMC Górnik Zabrze, KS SPR Chrobry Głogów, Energa MKS Kalisz, Energa Wybrzeże Gdańsk, MMTS Kwidzyn, MKS Zagłębie Lubin, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, SPR Stal Mielec, Sandra Spa Pogoń Szczecin, Arka Gdynia.

Zespoły grające w PGNiG Superlidze. Na grafice Arka Gdynia jest pod starą nazwą Spójnia Gdynia
Zespoły grające w PGNiG Superlidze. Na grafice Arka Gdynia jest pod starą nazwą Spójnia Gdynia
ZPRP

Jak na tym tle prezentować się będą gdańszczanie, którzy w letniej przerwie stracili kilku doświadczonych graczy, m.in. Łukasza Rogulskiego, Huberta Korneckiego czy Damiana Kostrzewę?

- Można powiedzieć, że przeszliśmy małą rewolucję. Odeszło od nas kilku ważnych zawodników, ale też przyszło kilku młodych i bardzo perspektywicznych. Myślę, że póki co nowych chłopaków mogę ocenić tylko pozytywnie. Bardzo ciężko pracują i dają z siebie wszystko, żeby jak najszybciej dopasować się do naszego systemu gry. Wiadomo, że potrzebują jeszcze trochę czasu i zaufania, ale myślę, że potencjał naszego zespołu nie jest mniejszy niż w ubiegłych latach - przekonuje Piotr Papaj, skrzydłowy Energa Wybrzeże, jeden z tych, od którego będzie zależeć najwięcej.

Gdański zespół do nowego sezonu przystępuje także ze zmianą w nazwie i klubowym herbie. To pokłosie podpisania nowej sponsorskiej umowy z koncernem Energa, która obowiązuje do końca sezonu 2018/2019.

- Cieszymy się, że udało nam się sfinalizować rozmowy z tak potężnym sponsorem, jakim jest Energa. Dla nas to kluczowy krok do przodu, ponieważ taki sponsor pozwoli nam pójść jeszcze dalej w naszym rozwoju i zagwarantuje nam stabilną sytuację finansową na kolejne lata - podkreśla Serge Bosca, prezes Energi Wybrzeża Gdańsk.

Pierwszy mecz sezonu piłkarze ręczni Energa Wybrzeże rozegrają w sobotę, 1 września w hali AWFiS przy ul. Kazimierza Górskiego o godz. 17.00. Rywalem będzie Sandra SPA Pogoń Szczecin

- Zespół ze Szczecina jest bardzo trudnym rywalem. Mają bardzo ciekawy, młody zespół, uzupełniany doświadczonymi zawodnikami, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Na pewno jest to drużyna dużo mocniejsza niż w zeszłym sezonie. Świadczą o tym choćby wyniki sparingów, więc na pewno czeka nas bardzo ciężki, zacięty i ciekawy mecz - przedstawia najbliższego przeciwnika Papaj.


SYSTEM ROZGRYWEK - NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PORÓWNANIU Z POPRZEDNIM SEZONEM

Najważniejsze zmiany
ZPRP

Jaki będzie system rozgrywek

Punktacja:

  • zwycięstwo - 3 pkt
  • zwycięstwo po rzutach karnych - 2 pkt
  • przegrana po rzutach karnych - 1 pkt
  • przegrana - 0 pkt

Runda zasadnicza:

Drużyny rozgrywają zawody systemem każdy z każdym (mecz i rewanż)

Mecze w rundzie zasadniczej muszą się zakończyć zwycięstwem jednej z drużyn, a jeżeli w podstawowym czasie gry ich rezultat jest nierozstrzygnięty, to zarządza się rzuty karne, przy czym bramki w nich zdobyte nie są zaliczane do wyniku końcowego i nie są one uwzględniane w kryteriach ustalania klasyfikacji drużyn w trakcie rozgrywek i po ich zakończeniu.

Runda finałowa:

Drużyny rozgrywają zawody systemem pucharowym, w którym zostaną rozegrane dwumecze (mecz i rewanż).

Na podstawie klasyfikacji po zakończeniu rundy zasadniczej drużyny, które zajęły miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem) uczestniczą w rundzie finałowej, a drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście) w rundzie spadkowej.

Runda spadkowa:

W rundzie spadkowej każda drużyna rozgrywa mecz i rewanż, a drużyna, która zajęła po zakończeniu tej rundy miejsce: 

- dziewięć (9) do dwanaście (12) zachowuje prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020 i spełnia kryterium sportowe 

- trzynaste (13) uczestniczy w rundzie barażowej 

- czternaste (14) traci prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020 i nie spełnia kryterium sportowego

Mecze w rundzie spadkowej muszą się zakończyć zwycięstwem jednej z drużyn, a jeżeli w podstawowym czasie gry ich rezultat jest nierozstrzygnięty, to zarządza się rzuty karne.

Runda barażowa:

W rundzie barażowej drużyna, która zajęła miejsce trzynaste (13) w rundzie spadkowej rozgrywa dwumecz z drużyną, która zajęła drugie (2) miejsce w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej mężczyzn zgodnie z właściwym regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej mężczyzn w sezonie 2018/2019.

Zwycięzcą rundy barażowej jest zwycięzcą dwumeczu, który ma prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020 i spełnia kryterium sportowe.


KADRA ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK

  • bramkarze: Artur Chmieliński, Sebastian Suchowicz, Przemysław Witkowski
  • skrzydłowi: Piotr Papaj, Wojciech Prymlewicz, Krzysztof Komarzewski, Michał Frańczak
  • rozgrywający: Adrian Kondratiuk, Jacek Sulej, Mateusz Wróbel, Michał Bednarek, Ramon Oliveira, Krzysztof Gądek, Kamil Adamczyk, Krystian Wołowiec, Konrad Ciołak, Ksawery Gajek
  • obrotowi: Paweł Salacz, Maciej Gauden

Trener: Marcin Lijewski, trener bramkarzy: Sebastian Suchowicz, dyrektor sportowy: Damian Wleklak, fizjoterapeuta: Daniel Darna, kierownik drużyny: Jacek Karwacki. 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl