PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
WYBORY. Oto oficjalna lista 34 radnych nowej kadencji Rady Miasta Gdańska
WYBORY. Oto oficjalna lista 34 radnych nowej kadencji Rady Miasta Gdańska
To już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta Gdańska. Miejska Komisja Wyborcza opublikowała je we wtorek, 23 października, ok. godz. 22. Podział mandatów: 16 radnych ma Koalicja Obywatelska, 12 - Prawo i Sprawiedliwość, 6 - Komitet Pawła Adamowicza “Wszystko dla Gdańska”.
Kadencja radnych, których wybraliśmy w niedzielę, 21 października, potrwa pięć lat i będzie dłuższa niż poprzednio (cztery lata)
Kadencja radnych, których wybraliśmy w niedzielę, 21 października, potrwa pięć lat i będzie dłuższa niż dotychczasowe (cztery lata)
Mateusz Ochocki/Kosycarz KFP

 

Tak według oficjalnych już danych z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku wygląda skład nowej Rady Miasta Gdańska na lata 2018-2023 (kolejność radnych według wielkości klubów):


OKRĘG Nr 1 (Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce)

  1. Cezary Śpiewak-Dowbór (KO)
  2. Lech Kaźmierczyk (KO)
  3. Waldemar Jaroszewicz (PiS)
  4. Andrzej Skiba (PiS)
  5. Beata Dunajewska (WdG)

 

OKRĘG nr 2 (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice)

  1. Bogdan Oleszek (KO)
  2. Kamila Błaszczyk (KO)
  3. Mateusz Skarbek (KO)
  4. Kacper Płażyński (PiS)
  5. Kazimierz Koralewski (PiS)
  6. Joanna Cabaj (PiS)
  7. Paweł Adamowicz (WdG)
  8. Aleksandra Dulkiewicz (WdG)

Jeśli Paweł Adamowicz zostanie prezydentem, to złoży mandat radnego. W takim wariancie jego miejsce w radzie zajmie Katarzyna Czerniewska (WdG). Jeżeli w takim wariancie Aleksandra Dulkiewicz zostanie wiceprezydentem, to również złoży mandat, a jej miejsce w radzie zajmie Teresa Wasilewska (WdG). Podobnie Kacper Płażyński - jeśli to on, jako kandydat PiS, wygra wybory na prezydenta Gdańska, w RMG zastąpi go inny kandydat z listy PiS, który uzyskał kolejny najlepszy wynik wyborczy.

 

OKRĘG nr 3 (Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień)

  1. Piotr Borawski (KO)
  2. Beata Jankowiak (KO)
  3. Anna Golędzinowska (KO)
  4. Piotr Gierszewski (PiS)
  5. Przemysław Malak (PiS)
  6. Piotr Dzik (WdG)

 

OKRĘG nr 4 (Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo)

  1. Emilia Lodzińska (KO)
  2. Krystian Kłos (KO)
  3. Karol Rabenda (PiS)
  4. Romuald Plewa (PiS)
  5. Piotr Grzelak (WdG)

Jeżeli Piotr Grzelak - w przypadku zwycięstwa Pawła Adamowicza w wyborach na prezydenta Gdańska - zostanie wiceprezydentem, to złoży mandat radmego, a jego miejsce w RMG zajmie kandydat z listy WdG, który w głosowaniu uzyskał kolejny najwyższy wynik.

 

OKRĘG nr 5 (Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe)

  1. Agnieszka Owczarczak (KO)
  2. Przemysław Ryś (KO)
  3. Andrzej Kowalczys (KO)
  4. Jan Kanthak (PiS)
  5. Elżbieta Strzelczyk (PiS)

 

OKRĘG nr 6 (Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki)

  1. Łukasz Bejm (KO)
  2. Karol Ważny (KO)
  3. Jan Perucki (KO)
  4. Dawid Krupiej (PiS)
  5. Andrzej Stelmasiewicz (WdG)

 

LICZBA GŁOSÓW ODDANYCH NA POSZCZEGÓLNE LISTY WYBORCZE:

  • KKW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska - 81 370
  • KW Prawo i Sprawiedliwość - 54 456
  • KWW Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska - 39 612
  • KWW Gdańsk Tworzą Mieszkańcy - 13 424
  • KWW RS Lepszy Gdańsk - 10 727
  • KKW SLD Lewica Razem - 6 330
  • KWW Narodowego Frontu Polskiego - 959
  • KW Wolni i Solidarni - 239

 

  • do głosowania uprawnionych było 349 385 mieszkańców Gdańska  (w tym 43 obcokrajowców, obywateli UE)
  • liczba kart do głosowania na radnych RMG wyjętych z urn wyborczych: 212 043
  • łączna liczba głosów ważnych, oddanych na wszystkie listy wyborcze we wszystkich okręgach Gdańska: 207 117
  • liczba kart nieważnych z powodu np. braku pieczęci obwodowej komisji wyborczej: 297
  • liczba głosów nieważnych ogółem: 4629 (w tym 1643 z powodu postawienia znaku “X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata; 2986 z powodu niepostawienia znaku “X” przy którymkolwiek z kandydatów)

Dotąd w RMG były tylko dwa kluby radnych: PO i PiS.

RMG w nowej kadencji będzie liczyła tak samo, jak w poprzedniej, 34 radnych. Wydłuży się jednak czas trwania kadencji - z czterech do pięciu lat (podobnie w całym kraju, na lata 2018-2023).

W nowej RMG zabraknie takich nazwisk radnych jak: Anna Kołakowska, Piotr Walentynowicz, Żaneta Geryk, Marek Bumblis, Mariusz Andrzejczak (nie startował), Adam Nieroda, Magdalena Olek (nie startowała), Wojciech Błaszkowski, Piotr Czauderna (nie startował), Dorota Dudek, Wojciech Stybor, Jacek Włodzimierz Teodorczyk, Beata Wierzba (nie startowała), Anna Wirska (nie startowała).

Nowo "upieczeni" radni to m.in.: Paweł Adamowicz (jeśli wygra wybory na prezydenta Gdańska, w RMG zastąpi go inny kandydat z listy KKW "Wszystko dla Gdańska"), Kacper Płażyński (jeśli wygra wybory na prezydenta Gdańska, w RMG zastąpi go inny kandydat z listy PiS), Waldemar Jaroszewicz, Joanna Cabaj, Kamila Błaszczyk, Przemysław Malak, Krystian Kłos, Karol Rabenda, Romuald Plewa, Przemysław Ryś, Jan Kanthak, Elżbieta Strzelczyk, Łukasz Bejm, Jan Perucki, Karol Ważny, Dawid Krupiej, Andrzej Stelmasiewicz.

Uwagę zwraca też to, że w nowej RMG będzie zasiadać nieco mniej kobiet niż przez ostatnie cztery lata. Dotąd pań radnych było 11, teraz - dziewięć.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl