PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wybory Prezydenta RP. Ponad dwa tysiące zgłoszeń w sprawie głosowania korespondencyjnego

Wybory Prezydenta RP. Ponad dwa tysiące zgłoszeń w sprawie głosowania korespondencyjnego
16 czerwca minął termin składania wniosków przez osoby, które chcą zagłosować 28 czerwca w trybie korespondencyjnym. W związku z panującą wciąż epidemią, taką możliwość będą miały bowiem - wyjątkowo - nie tylko osoby chore i niepełnosprawne, ale też w pełni zdrowe. Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłynęło też ponad 5 tysięcy wniosków o dopisanie do spisu wyborców.
Trwają przygotowania do wyborów Prezydenta RP
Trwają przygotowania do wyborów Prezydenta RP
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Liczba zgłoszeń głosowania korespondencyjnego na terenie Gdańska, w czwartek 18 czerwca, w godzinach porannych, wynosiła dokładnie 2400. W najbliższych dniach może ona wzrosnąć, ponieważ zgłoszenia można było składać do 16 czerwca, do godz. 24. Są one jeszcze weryfikowane i rejestrowane w Urzędzie Miejskim. Co istotne, osoby które będą przebywać na kwarantannie w dniu wyborów, czyli 28 czerwca, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 czerwca - chodzi o osoby, które rozpoczną podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 23 czerwca - piątym dniu przed dniem wyborów. Natomiast do 23 czerwca taki zamiar mogą zgłosić osoby, które obecnie przebywają na kwarantannie. Wszystkie takie zgłoszenia będą weryfikowane przez pracowników Urzędu Miejskiego na podstawie informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

  Wyszukiwarka komisji wyborczych. SPRAWDŹ, gdzie powinieneś w Gdańsku głosować w wyborach prezydenckich

 

Po raz pierwszy w historii dopuszczono możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby zdrowe. Dotychczas z takiego rozwiązania mogli korzystać jedynie wyborcy schorowani lub niepełnosprawni. W przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2019 r., do gdańskiego urzędu wpłynęło 77 zgłoszeń głosowania korespondencyjnego. Podobne liczby odnotowywano także przy organizacji wcześniejszych wyborów, zarówno parlamentarnych jak i na urząd Prezydenta RP.111

Przypomnijmy. Głosowanie 28 czerwca br. odbędzie się metodą mieszaną: możliwe będzie w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie (po wcześniejszym zarejestrowaniu do głosowania korespondencyjnego).

  • Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.
  • 28 czerwca, w godz. 7 - 21, odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

 

  Wybory Prezydenta RP. Sprawdź terminy, zasady, adresy komisji. Przed wyborami Urząd czynny dłużej

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się z kolei spis wyborców. Do czwartku, 18 czerwca, wpłynęło 6000 wniosków o dopisanie do takiego spisu w Gdańsku. Przed poprzednimi, jesiennymi wyborami do Parlamentu RP, do spisu wyborców w naszym mieście dopisała się rekordowa liczba ponad 11,1 tys. osób. Trudno dziś określić, czy ponownie padnie rekord. W związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach, w naszym mieście nie ma bowiem większości studentów, pochodzących z innych miast. Jest jednak sporo osób, które tutaj mieszkają lub pracują, i w Gdańsku będą chciały zagłosować, pomimo tego, że zameldowane są w innej miejscowości. Składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania możliwe jest do 23 czerwca.

Urząd Miejski w Gdańsku wydał też dotąd 1200 zaświadczeń uprawniających do głosowania w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju.

222

OSTATNI TYDZIEŃ PRZED WYBORAMI - DŁUŻSZY CZAS PRACY ZESPOŁÓW OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW

W związku ze zbliżającymi się wyborami Zespoły Obsługi Mieszkańców w dniach 22 - 26 czerwca będą dostępne dla mieszkańców dłużej.

- W ostatnim tygodniu przed wyborami, od poniedziałku do czwartku, będziemy do Państwa dyspozycji do godz. 17.00, a w piątek, przed samymi wyborami, do godz. 16.00 - wyjaśnia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.

Godziny otwarcia będą następujące:

  • Poniedziałek 22 czerwca: 8-17
  • Wtorek 23 czerwca: 8-17
  • Środa 24 czerwca: 8-17
  • Czwartek 25 czerwca: 8-17
  • Piątek 26 czerwca: 8-16

Miasto zachęca osoby, które chcą m.in. odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie, by - zanim zdecydują się na przyjście do wybranego ZOMu - wcześniej umówiły taką wizytę telefonicznie lub za pośrednictwem strony www.gdansk.pl w zakładce umów wizytę. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa związane z trwającą epidemią.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze