PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Wybory do Rady Dzielnicy w Letnicy 9 czerwca. Jest zarządzenie prezydenta
Wybory do Rady Dzielnicy w Letnicy 9 czerwca. Jest zarządzenie prezydenta
Już 24 marca wybierać będziemy lokalnych radnych w 34. dzielnicach Gdańska. Wyjątkiem jest Letnica. Tutaj mieszkańcy zdecydują dopiero w czerwcu, kto zostanie radnym dzielnicy. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisała zarządzenie w tej sprawie.
Radnych dzielnicy Letnica będziemy wybierać 9 czerwca
Radnych dzielnicy Letnica będziemy wybierać 9 czerwca
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Letnica jest jedyną dzielnicą, w której kandydatom na radnych nie udało się zebrać w wyznaczonym terminie (22 lutego br.) wymaganej minimalnej liczby podpisów poparcia. Część mieszkańców postanowiła jednak nie poddawać się i zawalczyć o powstanie takiej rady także tutaj. W związku z tym, że nie udało się spełnić wszystkich wymagań do przeprowadzenia wyborów 24 marca, aby móc je przeprowadzić w innym terminie, uruchomiona została procedura obowiązująca w przypadku powoływania Rady po raz pierwszy. Mieszkańcy musieli zebrać podpisy poparcia dla utworzenia Rady Dzielnicy od minimum 10 proc. mieszkańców danej dzielnicy. W Letnicy mieszka obecnie około 1,3 tys. osób, dlatego zebrać należało przynajmniej 130 podpisów.

Zajęła się tym Edyta Habkowska, która w poprzedniej kadencji pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Letnica. W ciągu kilku dni udało jej się zebrać, przy wsparciu innych gdańskich aktywistów, 183 podpisy.

W ten sposób, 1 marca, złożono w Urzędzie Miejskim wniosek o przeprowadzenie wyborów do Rady Dzielnicy w Letnicy.

Prezydent Gdańska, która zgodnie z prawem, miała 90 dni na wydanie zarządzenia w tej sprawie - oficjalne stanowisko zajęła już w ciągu kilkunastu dni. Zarządzenie podpisała 13 marca.

Co ważne, wybory do Rady Dzielnicy mogą odbyć się dopiero 60 dni po oficjalnym wydaniu takiego zarządzenia, dlatego niemożliwe jest, by odbyły się np. w tym samym terminie co w pozostałych 34. dzielnicach.

- Termin nie jest zły. To będzie już po długich weekendach majowych, ale jeszcze przed Bożym Ciałem. Mam nadzieję, że mieszkańcy dopiszą i będziemy mieć dobrą frekwencję w trakcie czerwcowych wyborów - nie ukrywa Edyta Habkowska.


Letnica nie poddaje się. Walka o utworzenie Rady Dzielnicy trwa


A frekwencja mieszkańców biorących udział w głosowaniu ma w wyborach do Rad Dzielnic bardzo duże znaczenie. Od jej wysokości zależy bowiem... wysokość rocznego budżetu danej dzielnicy. Oczywiście, im więcej tym lepiej.

Dotąd, zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach brało udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców to Rada miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 4 złote na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. - wówczas było to 5 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, Rada Dzielnicy miała do dyspozycji 6 zł na każdego mieszkańca.

W nowej kadencji budżety będą trzykrotnie wyższe - zależnie od frekwencji - będą wynosić odpowiednio: 12, 15 lub 18 zł na mieszkańca. Jest więc o co się starać, bo różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku.

Pieniądze z budżetów RD mogą być wydawane m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw lub siłowni "pod chmurką". W razie potrzeby, dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w sprawie pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują też często miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami.

Kadencja Rad Dzielnic trwać będzie pięć lat (tyle, ile kadencja Rady Miasta Gdańska).

W Radach wybieranych będzie 15 albo 21 radnych, w zależności od liczby mieszkańców w danej dzielnicy. 21 radnych mieszkańcy będą wybierać w siedmiu dzielnicach Gdańska: Śródmieściu, Ujeścisku-Łostowicach, na Chełmie, w Pieckach-Migowie, Wrzeszczu Górnym, Wrzeszczu Dolnym i Przymorzu Wielkim. W pozostałych - po 15 radnych.

Na wybory, które odbędą się 24 marca , wyznaczonych zostało 113 obwodów, i tyle będzie komisji wyborczych. To o ponad 80 mniej niż w trakcie wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w niedzielę, 3 marca. Dlatego zachęcamy, by wcześniej sprawdzić, gdzie będzie można oddać swój głos.Listę lokali wyborczych można już znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Znajdują się też na tablicach ogłoszeniowych, w instytucjach publicznych, a także pojazdach komunikacji miejskiej.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze