PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Letnica nie poddaje się. Walka o utworzenie Rady Dzielnicy trwa

Letnica nie poddaje się. Walka o utworzenie Rady Dzielnicy trwa
Letnica jest jedyną dzielnicą Gdańska, w której nie zostaną przeprowadzone wybory 24 marca. W wyznaczonym terminie nie udało się tu zebrać wymaganej minimalnej liczby kandydatów. Jednak kilku mieszkańców nie poddało się. W zeszłym tygodniu złożyli wniosek o przeprowadzenie wyborów także w tej dzielnicy.
Letnica to niewielka dzielnica, która liczy obecnie około 1,3 tys. mieszkańców. Najbardziej rozpoznawalnym tutaj obiektem jest 'bursztynowy' stadion
Letnica to niewielka dzielnica, która liczy obecnie około 1,3 tys. mieszkańców. Najbardziej rozpoznawalnym tutaj obiektem jest 'bursztynowy' stadion
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

24 marca, w 34 dzielnicach Gdańska, odbędą się wybory do rad dzielnic. Rozporządzenie o przeprowadzeniu wyborów tego dnia wydał Prezydent Miasta Gdańska. Aby były wżne, w każdej z dzielnic powinna była zgłosić się - w wyznaczonym terminie do 22 lutego - określona, minimalna liczba kandydatów. Każdy z nich musiał też zebrać minimum 30 podpisów poparcia od mieszkańców dzielnicy, z której kandydował.

Tych zasad nie udało się zrealizować w Letnicy. Choć zgłosiło się tu aż 18 chętnych (przy minimalnej liczbie 16), dziewięcioro z nich miało zbyt małą liczbę ważnych podpisów poparcia. Przypomnijmy, że osoby popierające musiały podać swoje imię, nazwisko, PESEL i podpisać się. W sytuacji, gdy brakowało choćby części nr PESEL, Miejska Komisja Wyborcza automatycznie odrzucała wpis.

Edyta Habkowska, która w poprzedniej kadencji pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Letnica, postanowiła jednak ponownie zawalczyć o utworzenie tu Rady Dzielnicy.

Ponieważ nie udało się spełnić wszystkich wymagań do przeprowadzenia wyborów 24 marca, aby móc je przeprowadzić w innym terminie, uruchomiona zostanie procedura obowiązująca w przypadku powoływania Rady po raz pierwszy. Mieszkańcy, którzy chcą do tego doprowadzić, muszą zebrać podpisy poparcia dla utworzenia Rady Dzielnicy od minimum 10 proc. mieszkańców danej dzielnicy. W Letnicy mieszka obecnie około 1,3 tys. osób, dlatego zebrać należało przynajmniej 130 podpisów.

W miniony piątek, 1 marca, Edyta Habkowska złożyła w Urzędzie Miejskim wniosek o przeprowadzenie wyborów do Rady Dzielnicy, wraz ze 183 podpisami poparcia.

- Mieszkam tu krótko, bo od 2012 r. Na Letnicy dużo się dzieje, a nie chcę, żeby była zapamiętana tylko ze stadionu. Tutaj potrzebna jest Rada Dzielnicy, bo jest jeszcze dużo do zrobienia - podkreśla.

Miejska Komisja Wyborcza ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku, w tym sprawdzenie ważności zebranych podpisów. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, wówczas Prezydent Gdańska wyda kolejne rozporządzenie, w którym wyznaczy m.in. termin wyborów w Letnicy oraz termin zgłaszania kandydatów na radnych.

23 lutego, kiedy poinformowaliśmy o tym, że w tej dzielnicy nie udało się zebrać minimalnej liczby kandydatów z ważnymi podpisami poparcia, wiele osób, w tym radnych innych dzielnic, deklarowało pomoc w doprowadzeniu do wyborów. Spora część tych osób dotrzymała słowa.

- Muszę przyznać, że wsparcie było duże. Niektórzy pomogli w kontakcie z prawnikami, bo na początku nie wiedzieliśmy, co można zrobić w sytuacji w jakiej się znaleźliśmy po 22 lutego. Już przy zbieraniu podpisów pomogła mi "Orunia", a konkretnie Agnieszka Bartków (przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia- Św. Wojciech-Lipce – red.), która chodziła ze mną od drzwi do drzwi. Uzbierałyśmy wspólnie ponad 80 podpisów w ciągu jednego dnia - podkreśla.

 

             24 marca będziemy wybierać radnych w 34 dzielnicach Gdańska!

 

Przypominamy, że wybory do 34 Rad Dzielnic odbędą się 24 marca br. W niektórych z nich zarejestrowała się bardzo duża liczba kandydatów. Rekordem ogólnomiejskim mogą pochwalić się Piecki-Migowo, gdzie startować będzie aż 54 chętnych do pracy w RD. Świetny wynik odnotowało też Ujeścisko-Łostowice - aż 49 kandydatów, Śródmieście - 40 kandydatów, a także nowo powstała dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe – 33 kandydatów.

W poszczególnych dzielnicach do obsadzenia jest 15 lub 21 mandatów radnych - w zależności od liczby wyborców.

Już dzisiaj zachęcamy do udziału w tych wyborach!

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze