Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wybitni scenografowie i kompozytor wspominali Andrzeja Wajdę. ZOBACZ całe spotkanie

W niedzielę, 12 marca, podczas trzec.iego dnia festiwalu "Według Wajdy" gośćmi w Europejskim Centrum Solidarności byli scenografowie Ewa Braun, Wiesława i Allan Starscy oraz kompozytor Andrzej Korzyński. Retransmisje trzech spotkań z różnymi twórcami, współpracownikami Mistrza, obejrzeć można na www.gdansk.pl

Wybitni scenografowie i kompozytor wspominali Andrzeja Wajdę. ZOBACZ całe spotkanie
A
A
data publikacji: 13 marca 2017 r.

Allan Starski i Wiesława Starska
Allan Starski i Wiesława Starska
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

"Według Wajdy" to trzydniowy cykl, którego celem jest przedstawienie, przypomnienie, usystematyzowanie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów. Andrzej Wajda to twórca m.in. takich filmów, jak: "Kanał" (1956), "Popiół i diament" (1958), "Popioły" (1965), "Wszystko na sprzedaż" (1968) "Brzezina" (1970), "Krajobraz po bitwie" (1970), "Wesele (1972), "Ziemia obiecana" (1974), "Człowiek z marmuru" (1976), "Panny z Wilka (1979", "Dyrygent" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981), "Danton" (1982), "Korczak" (1990), "Pan Tadeusz" (1999), "Zemsta" (2002), "Katyń" (2007). Laureat niezliczonych nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. 

Podczas trzydniowego wydarzenia w Europejskim Centrum Solidarności odbywały się pokazy filmów Mistrza oraz spotkania z Jego współpracownikami. W piątek, 10 marca o życiu, twórczości i współpracy z Andrzejem Wajdą opowiadali reżyserka Agnieszka Holland i aktor Robert Więckiewicz. 


Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz wspominali Andrzeja Wajdę. OBEJRZYJ całe spotkanie


W sobotę, 11 marca, gośćmi byli aktorzy Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz.


Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz wspominali Andrzeja Wajdę. ZOBACZ zapis spotkania


W niedzielę, 12 marca, z publicznością swoimi wspomnieniami dzielili się scenografowie Ewa Braun, Wiesława i Allan Starscy oraz kompozytor Andrzej Korzyński. Ewa Braun i Allan Starski to zdobywcy Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga.


Andrzej Korzyński i Ewa Braun
Andrzej Korzyński i Ewa Braun
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Braun współpracowała przede wszystkim z Januszem Majewskim ("Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "C.K. Dezerterzy", "Sprawa Gorgonowej", serial "Królowa Bona") i Krzysztofem Zanussim ("Iluminacja", "Barwy ochronne", "Spirala", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Dotkniecie ręki"), robiła filmy z Agnieszką Holland ("Europa, Europa"), Jerzym Skolimowskim ("Fucha"), Tadeuszem Konwickim ("Lawa"), Andrzejem Wajdą ("Wielki tydzień"). 

Starska, odpowiedzialna za kostiumy przy filmach Wajdy ("Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Panny z Wilka", "Dyrygent", "Człowiek z żelaza", "Korczak", "Pierścionek z orłem w koronie" i "Wielki tydzień"), Holland ("Europa, Europa")

Starski to stały współpracownik Wajdy, tworzył scenografię m.in. do "Smugi cienia", "Człowieka z marmuru", "Bez znieczulenia", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Danton", "Korczak", "Pierścionek z orłem w koronie" i "Pan Tadeusz"). Pracował także z Krzysztofem Kieślowskim ("Bez końca"), Tadeuszem Konwickim ("Lawa"), Agnieszką Holland ("Europa, Europa", "Plac Waszyngtona"), Romanem Polańskim ("Pianista", "Oliver Twist"), Władysławem Pasikowskim ("Pokłosie"). 

Korzyński tworzył muzykę do filmów Wajdy ("Wszystko na sprzedaż", "Polowanie na muchy", "Brzezina", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Panna Nikt"), Andrzeja Żuławskiego ("Trzecia część nocy", "Diabeł", "Na srebrnym globie", "Opętanie", "Szamanka", "Wierność"), czy Krzysztofa Gradowskiego (seria o Panu Kleksie). 


ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl