PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Współpracujemy i uczymy się. Szkoły z Polski, Ukrainy i Gruzji o lekcjach online i offline

Współpracujemy i uczymy się. Szkoły z Polski, Ukrainy i Gruzji o lekcjach online i offline
W Szkole Podstawowej nr 57 m. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się we wtorek, 5 października 2021 r., Międzynarodowa Konferencja „Modele międzynarodowych lekcji online i offline – dobre praktyki”. Swoimi poglądami i doświadczeniami w tym zakresie wymieniali się uczestnicy z Polski, Ukrainy i Gruzji.
sala biblioteczna, dwa rzędy zajętych krzeseł, w tle ekran i komputer, przy którym stoi kobieta
Spotkania społeczności szkolnch online to szansa na poznanie się i zdobycie wiedzy - uważają organizatorzy konferencji
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W Szkole Podstawowej nr 57 działa Międzyszkolny Punkt Nauczania Kultury i Języka Ukraińskiego. Zajęcia odbywają się po południu. Jeszcze przed pandemią dzięki temu zostały nawiązane kontakty na Ukrainie. W rozwijanie tej współpracy zaangażowali się władze Gdańska i konsul Ukrainy w Gdańsku. Z kilkoma szkołami na Ukrainie i ze szkołą w Gruzji zostały podpisane umowy o współpracy. Gdańska szkoła już po raz trzeci zorganizował międzynarodowe spotkanie ze swoimi partnerami.

- Współpracujemy i uczymy się. Nasze dzieci czerpią z dobrodziejstwa Odessy, Chersonia, Zaporoża, Kutaisi i Tibilisi. Wymieniamy się dobrymi praktykami. Uczymy się języków. Oni uczą się języka polskiego, my uczymy się ukraińskiego, gruzińskiego i angielskiego. Przede wszystkim zaś uczymy nasze dzieci kompetencji kluczowych, czyli współpracy, otwartości na różne kultury, na to, aby w przyszłości były światłymi obywatelami Gdańska i świata – wyjaśnia mówi Anna Listewnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku.

Konferencja w szkole Podstawowej nr 57 odbywała się w formule hybrydowej. Z częścią gości łączono się za pośrednictwem komunikatora internetowego
Konferencja w szkole Podstawowej nr 57 odbywała się w formule hybrydowej. Z częścią gości łączono się za pośrednictwem komunikatora internetowego
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


5 października w szkolnej bibliotece stanął telewizor i komputer, a dzięki łączu internetowemu połączono się z uczestnikami spotkania. Spotkanie miało charakter hybrydowy, bo w bibliotece też mogli je śledzić zaproszeni przedstawiciele gdańskich szkół. Do debaty online zaproszono przedstawicieli szkół z zagranicy, ale też przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak i Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, gdańskich radnych oraz przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Była też obecna Elżbieta Krzemińska, przewodnicząca Związku Ukraińców w Polsce, a wypowiedzi polskich uczestników tłumaczyła na język ukraiński Marta Kowal.

Słowo wstępne wygłosił filozof Marek Spychała, a specjalny wykład przygotował prof. Jacek Pyżalski z Pracowni Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Inicjatywa, która pozwalała łączyć ze sobą ludzi, zawsze jest dobra. Kiedy mowa o dzieciach i nauczycielach, to jest jeszcze lepiej. Taka inicjatywa z udziałem szkół pozwala na lepsze poznanie Polski przez Ukraińców, a także polskim dzieciom poznać Ukrainę – mówił Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, który również był obecny na konferencji.

Przygotowali się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57. Cztery uczennice zaprezentowały na samym początku konferencji, krótki program artystyczny inspirowany polskim folklorem.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl