• Start
  • Wiadomości
  • Współpracujemy i uczymy się. Szkoły z Polski, Ukrainy i Gruzji o lekcjach online i offline

Współpracujemy i uczymy się. Szkoły z Polski, Ukrainy i Gruzji o lekcjach online i offline

W Szkole Podstawowej nr 57 m. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się we wtorek, 5 października 2021 r., Międzynarodowa Konferencja „Modele międzynarodowych lekcji online i offline – dobre praktyki”. Swoimi poglądami i doświadczeniami w tym zakresie wymieniali się uczestnicy z Polski, Ukrainy i Gruzji.
05.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sala biblioteczna, dwa rzędy zajętych krzeseł, w tle ekran i komputer, przy którym stoi kobieta
Spotkania społeczności szkolnch online to szansa na poznanie się i zdobycie wiedzy - uważają organizatorzy konferencji
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W Szkole Podstawowej nr 57 działa Międzyszkolny Punkt Nauczania Kultury i Języka Ukraińskiego. Zajęcia odbywają się po południu. Jeszcze przed pandemią dzięki temu zostały nawiązane kontakty na Ukrainie. W rozwijanie tej współpracy zaangażowali się władze Gdańska i konsul Ukrainy w Gdańsku. Z kilkoma szkołami na Ukrainie i ze szkołą w Gruzji zostały podpisane umowy o współpracy. Gdańska szkoła już po raz trzeci zorganizował międzynarodowe spotkanie ze swoimi partnerami.

- Współpracujemy i uczymy się. Nasze dzieci czerpią z dobrodziejstwa Odessy, Chersonia, Zaporoża, Kutaisi i Tibilisi. Wymieniamy się dobrymi praktykami. Uczymy się języków. Oni uczą się języka polskiego, my uczymy się ukraińskiego, gruzińskiego i angielskiego. Przede wszystkim zaś uczymy nasze dzieci kompetencji kluczowych, czyli współpracy, otwartości na różne kultury, na to, aby w przyszłości były światłymi obywatelami Gdańska i świata – wyjaśnia mówi Anna Listewnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku.

Konferencja w szkole Podstawowej nr 57 odbywała się w formule hybrydowej. Z częścią gości łączono się za pośrednictwem komunikatora internetowego
Konferencja w szkole Podstawowej nr 57 odbywała się w formule hybrydowej. Z częścią gości łączono się za pośrednictwem komunikatora internetowego
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


5 października w szkolnej bibliotece stanął telewizor i komputer, a dzięki łączu internetowemu połączono się z uczestnikami spotkania. Spotkanie miało charakter hybrydowy, bo w bibliotece też mogli je śledzić zaproszeni przedstawiciele gdańskich szkół. Do debaty online zaproszono przedstawicieli szkół z zagranicy, ale też przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak i Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, gdańskich radnych oraz przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Była też obecna Elżbieta Krzemińska, przewodnicząca Związku Ukraińców w Polsce, a wypowiedzi polskich uczestników tłumaczyła na język ukraiński Marta Kowal.

Słowo wstępne wygłosił filozof Marek Spychała, a specjalny wykład przygotował prof. Jacek Pyżalski z Pracowni Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Inicjatywa, która pozwalała łączyć ze sobą ludzi, zawsze jest dobra. Kiedy mowa o dzieciach i nauczycielach, to jest jeszcze lepiej. Taka inicjatywa z udziałem szkół pozwala na lepsze poznanie Polski przez Ukraińców, a także polskim dzieciom poznać Ukrainę – mówił Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, który również był obecny na konferencji.

Przygotowali się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57. Cztery uczennice zaprezentowały na samym początku konferencji, krótki program artystyczny inspirowany polskim folklorem.

 

TV

To przedszkole jest wzorem