PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci apelują o wyższy udział samorządów w podatku PIT

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci apelują o wyższy udział samorządów w podatku PIT
Stowarzyszenie Samorządy dla Polski złożyło na ręce marszałka senatu RP Tomasza Grodzkiego projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT. Pod apelem podpisała się także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. www.gdansk.pl

- Zmiany w PIT z 2019 roku oznaczają blisko 100 mln zł mniej rocznie na potrzeby mieszkańców Gdańska. Teraz sejm pozbawia mieszkańców lokalnych wspólnot kolejnych pieniędzy. Z drugiej strony, na spotkaniach z premierem Mateuszem Morawieckim słyszymy, że musimy sobie sami radzić w tej trudnej sytuacji finansowej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego od wielu miesięcy apelujemy o konstruktywne rozmowy, bo nasi mieszkańcy czekają na konkretne informacje, czy zaplanowane remonty szkół dojdą do skutku? Czy dotrzymamy słowa z budową nowych chodników, czy będą dodatkowe zajęcia dla seniorów? Nie da się utrzymać dotychczasowego standardu usług społecznych, bez pieniędzy, które w regionie są zabierane przez rząd.

Apel o więcej pieniędzy dla samorządów

W apelu Stowarzyszenia Samorządy dla Polski czytamy m.in., że: na ręce Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego (SdP) złożyło projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT z 38,16% do 48,16%, co w kwotach rzeczywistych zaplanowanych na 2020 roku daje kwotę 11 336 421 000,00 zł zwiększenia dochodów gmin w naszym kraju. Należy podkreślić, że chodzi tak naprawdę o wyrównanie wpływów z PIT w stosunku do bieżących obciążeń, czyli o konstytucyjną adekwatność środków do zakresu nałożonych na samorządy zadań.

Pod apelem podpisali się m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy, Hanna Pruchniewska - burmistrz Pucka, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina.

 

Fragment apelu:

“Oczekujemy zaniechania przez Parlament procesu legislacyjnego nad ustawą z 28 października oraz podjęcia inicjatywy złożonej przez Samorządy dla Polski na ręce marszałka Grodzkiego.

Jeśli ten głos rozpaczy Polski samorządowej nie zostanie potraktowany poważnie, będziemy zmuszeni zaprotestować. Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw w parkach, a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów pozbawiania naszych mieszkańców pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością” – piszą w apelu samorządowcy”.

Poniżej pełna treść apelu

0001
0002
0003

Wersja PDP:

samorządowy apel w sprawie finansów (85.9 KB)

 

 

Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze
Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze