Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wiesław Gierłowski

Historyk sztuki, mistrz rzemiosła artystycznego, ekonomista i jeden z największych autorytetów w dziedzinie bursztynu. Wiesław Gierłowski - jeden z założycieli Stowarzyszenia Bursztynników - zmarł 21 marca 2016 roku.

Wiesław Gierłowski
A
A
data publikacji: 31 października 2016 r.
Wiesław Gierłowski podczas swoich 90. urodzin w Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Wiesław Gierłowski podczas swoich 90. urodzin w Muzeum Bursztynu w Gdańsku
E. Grela / MHMG

Wiesław Gierłowski urodził się 16 kwietnia 1925 roku w Lidzie. Ukończył studia magisterskie z historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1957-1972 kierował przedsiębiorstwami zajmującymi się wytwórczością i handlem artystycznymi wyrobami z bursztynu: biurem regionalnym „Cepelii” na północną część Polski, Zrzeszeniem Wytwórców „Art-Region” w Sopocie i Zakładów Artystycznych Artystów-Plastyków „Art” w Gdańsku.

Był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, oraz założycielem i pierwszym prezesem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Pełnił także funkcje przewodniczącego Światowej Rady Bursztynu. Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej uzyskał tytuł Bursztynnika Stulecia i medale: „Zasłużonym dla Odbudowy Gdańska”, „Św. Wojciecha” i „Zasłużonego Działacza Kultury”.

Do roku 2005 prowadził własną pracownię konserwacji zabytków i artystycznego bursztynnictwa. Prace jego autorstwa znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce i na świecie, m.in.: Muzeum Historycznego w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Uniwersyteckiego w Gottingen. W jego dorobku znajduje się także ponad 1000 publikacji naukowych i publicystycznych.

Zmarł 21 marca 2016 roku. Był najstarszym gdańskim bursztynnikiem - w zawodzie pracował od 1957 roku.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora