• Start
  • Wiadomości
  • Wieści z biblioteki: podróżnik, seksuolog, muzyk i literat spotkają się z wielbicielami

Wieści z biblioteki: podróżnik, seksuolog, muzyk i literat spotkają się z wielbicielami. Sprawdź, kiedy i gdzie

W lutym, dzięki planom Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Rafał Zaremba wytłumaczy nam, jak zorganizować egzotyczną rowerową wyprawę, a prof. Zbigniew Lew-Starowicz - jak osiągnąć satysfakcję w związku. Paweł Sołtys nauczy nas zaś dostrzegać nieoczywistą poezję kryjącą się w zwykłych sprawach, a Mikołaj Łoziński wrażliwości na ludzkie losy.   
05.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Sołtys do czasu wydania pierwszej książki “Mikrotyki” był znany bardziej jako Pablopavo - muzyk i autor piosenek. Za debiutanckie “Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Teraz opowie o drugiej książce Nieradość
Paweł Sołtys do czasu wydania pierwszej książki “Mikrotyki” był znany bardziej jako Pablopavo - muzyk i autor piosenek. Za debiutanckie “Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Teraz opowie o drugiej książce "Nieradość"
fot. Anna Rezulak/KFP


Spotkanie z podróżnikiem
Rafałem Zarembą, które odbędzie się w piątek, 7 lutego 2020 r., o godz. 18 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113) zatytułowane jest „Krew, pot, łzy i sztuczne wąsy”. 

- Nasz gość opowie o swojej ostatniej rowerowej wyprawie do Omanu, ale nie będzie szczędził również historii z innych krańców świata - zapewniają organizatorzy. - Jak sam o sobie mówi: „w podróży nieustannie próbuję ustalić, czy bardziej coś gonię, czy przed czymś uciekam.”

- Nie jestem podróżnikiem, jestem ziomkiem z Wrzeszcza - przekonuje bohater spotkania. - Odwiedziłem ponad 60 krajów, z czego ok. 20 na rowerze. Na podróże poświęcam wszystkie wolne chwile i środki. W prezentacji skoncentruję się głównie na ostatniej podróży rowerowej do Omanu. Opowiem wam dlaczego szum opon i wiatru to dla mnie najpiękniejsza muzyka. Co powoduje, że wsiadam na rower i jadę przed siebie na spotkanie z własnymi myślami, kolejną przygodą, kolejnym nieznajomym. Ale nie będzie tylko romantycznie. Będzie o krwi, pocie, łzach i sztucznych wąsach.A jak to jest w podróży, kiedy przemierza się pustkowia?

- Rozglądasz się dookoła - wspomina Zaremba. - Poza pustą drogą, na której się znajdujesz, jak okiem sięgnąć nie ma żadnych śladów cywilizacji. Pomarańczowe góry przywołują na myśl marsjańskie krajobrazy. Pustka, a jednak masz wrażenie, że w tej chwili masz wszystko. 

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz to jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, psychiatra, psychoterapeuta i Krajowy Konsultant z zakresu seksuologii. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 lutego, o godz. 11.30, Bibliotece Manhattan
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz to jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, psychiatra, psychoterapeuta i Krajowy Konsultant z zakresu seksuologii. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 lutego, o godz. 11.30, Bibliotece Manhattan
Mat. pras.


Dzień później w sobotę,
8 lutego, o godz. 11.30 Bibliotekę Manhattan (al. Grunwaldzka 82) we Wrzeszczu odwiedzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz. To jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, psychiatra, psychoterapeuta i Krajowy Konsultant z zakresu seksuologii. Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji z zakresu seksuologii (m.in. książek „Seks partnerski”, „Seks dojrzały”, „Seks nietypowy”, „Encyklopedia erotyki”, „Edukacja seksualna”, „On i ona o seksie” itd.) i psychiatrii oraz kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych. Będzie rozmawiał z publicznością o ważkich sprawach dotyczących seksualności, a skupi się na parch z długim stażem. Temat satysfakcji seksualnej w długotrwałym monogamicznym związku, pojawi się w związku z 6. edycją kampanii społecznej Tydzień Małżeństwa w Polsce i akcji Małżeństwo w Centrum Manhattan. 

Spotkanie poprowadzi red. Iwona Demska.  

 

Na spotkanie Pawłem Sołtysem poczekamy aż do piątku, 21 lutego 2020 r. W Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9) o godz. 19 ten znakomity muzyk i literat opowie o swojej drugiej książce książce „Nieradość” (Wydawnictwo Czarne).

“Wszystko się tu pomieszało i bardziej przypomina majaczenie chorego, pijacki sen niż pamięć. Ale jest pamięcią, jest przeszłością, jest tu i teraz. Jak gdyby patrzeć jednocześnie przez okulary do bliży i do dali. Śmierć i dzieciństwo idą ramię w ramię. Zgarbiony Bułat Okudżawa z marną rosyjską gitarą, siekierkowski Izajasz, pisarz w drodze, Grażyna, której ciała nie starcza do tego, by ją nazywać Grażyną, pijany listonosz, kulawy Bartek, kot i dziadek, pan Gerber, który uczy historii i robi zdjęcia nagim kobietom, Daniił Charms, który umarł z głodu, Buła, który się powiesił, samotny stary mężczyzna bez oszczędności. Wszyscy wirują w zawrotnym danse macabre – tańcu śmierci, który jest korowodem życia. Na Grochowie, w Brnie, na Saskiej Kępie, w galicyjskim miasteczku, „w którym języki były dłuższe od ulic, a szepty głośniejsze niż bicie dzwonów w kościele”, w Pińsku, w Kijowie, w Europie Środkowo-Wschodniej. A czas się sfilcował i już niczego nie da się uporządkować. Po co to zresztą porządkować?”

Paweł Sołtys (ur. 1978) do czasu wydania pierwszej książki “Mikrotyki” był znany bardziej bywalcom koncertów muzyki alternatywnej jako Pablopavo - muzyk i autor piosenek. Sołtys wydał kilkanaście płyt i zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, której nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za debiutanckie “Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

„Nieradość” jest jego drugą książką i również zbiorem opowiadań.

 Stramer Mikołaja Łozińskiego. Spotkanie z autorem w piątek, 21 lutego o godz. 17 w Bibliotece pod Żółwiem
"Stramer" Mikołaja Łozińskiego. Spotkanie z autorem w piątek, 21 lutego o godz. 17 w Bibliotece pod Żółwiem
Mat. pras.

 

Tego samego dnia, w piątek 21 lutego, odbędzie się też spotkanie autorskie z - pisarzem i scenarzystą, Mikołajem Łozińskim, o godz. 17 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113).

Laureat Paszportu Polityki opowie o swojej najnowszej książce pt. „Stramer”. To sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Książka, której nie da się zapomnieć.

“Zwyczajna rodzina. Nathan tęskni za Nowym Jorkiem, Rywka marzy o wycieczce nad morze. Wychowują szóstkę dzieci, które szybko dorastają: Rena zakochuje się ze wzajemnością w żonatym mężczyźnie, Rudek idzie na filologię klasyczną, ale jest realistą, więc znajduje pracę w Syndykacie Świec. Hesio i Salek ulegają fascynacji ideą komunizmu i grozi im aresztowanie, a Wela i Nusek nie mogą się już doczekać tej wymarzonej dorosłości. Czy domyślają się, co przed nimi? Kiedy konflikty narodowe zaczynają narastać, do świata Stramerów powoli wkrada się coś, czego jeszcze nie rozumieją. Choć już przeczuwają.”

- Poznajemy każdego z bohaterów osobno, zaprzyjaźniamy się z  nimi, odkrywamy ich słabości, sekrety i najskrytsze pragnienia, wchodzimy w ich świat, pełen kolorów, smaków, zapachów - mówi wydawcy.

Mikołaj Łoziński ukończył socjologię w Paryżu, jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2007) i nagrody Paszport „Polityki” (2012).


CZYTAJ:

Andrzej Seweryn w Bibliotece Manhattan: - Chcielibyśmy żyć prawdą, ale nie jest to łatwe

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska