PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wielkopostny weekend w Gdańsku: bez szalonych imprez, za to z kotami w zoo i ciekawymi wystawami
Wielkopostny weekend w Gdańsku: bez szalonych imprez, za to z kotami w zoo i ciekawymi wystawami
Niedawno rozpoczął się okres Wielkiego Postu - co widać w ofercie rozrywkowej i kulturalnej klubów i instytucji kultury. Nie ma co liczyć na huczne imprezy i wydarzenia muzyczne, ale nadal warto będzie wyjść z domu - ciekawe propozycje przygotowała m.in. Gdańska Galeria Güntera Grassa i gdańskie ZOO.

W listopadzie ubiegłego roku w gdańskim ZOO urodziły się cztery lwy. Dziś można je oglądać już na wybiegu
W listopadzie ubiegłego roku w gdańskim ZOO urodziły się cztery lwy. Dziś można je oglądać już na wybiegu
mat. prasowe

Wszystkich zakochanych w zwierzętach, a szczególnie w kotach, w niedzielę, 18 lutego, zaprasza w swoje progi Gdański Ogród Zoologiczny (Gdańsk, ul. Karwieńska 3) - z okazji „Kocich walentynek”.

Tego dnia, w godz. 11-14, w sali dydaktycznej goście ZOO będą mogli wziąć udział w warsztatach gliniarskich i zajęciach plastycznych oraz zagłosować na ulubionego dzikiego kota, mieszkańca oliwskiego ZOO. Na najmłodszych będą czekać też zabawy, konkursy oraz malowanie kocich masek.

Koszt: bilet wstępu do ZOO - normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

Przy okazji warto zajrzeć do pawilonu żyraf w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie trwa wystawa Tomasza Zabrockiego, zatytułowana „Pod nogami żyrafy, czyli kiedy sympatria staje się syntopią”.

Tomasz Zabrocki - absolwent Wydziału Rzeźby gdańskiej PWSSP (ASP), autor wystaw zbiorowych i indywidualnych - stworzył z terakoty miniaturowy świat przypominający muzealne figurki czy zabawki, związane z miejscem wystawy.

- Rozpocząłem pracę dość dawno od pośpiesznych szkiców wykonywanych tutaj, w oliwskim zoo. Pogłębiałem swoje poszukiwania proporcji, kształtów, form, czasem też anatomii i behawioru, ryjąc w bibliografii, przede wszystkim w źródłach internetowych. Zawsze pracowałem na podstawie wykonanych studiów rysunkowych, przetwarzając fotograficzną dokumentację w pamięć formy – mówi Zabrocki.

Żyjące tutaj zwierzęta były inspiracją artysty, a jednocześnie są uczestnikami ekspozycji - przez swoją obecność, zapach i dźwięki.

- Podporządkowany instynktom zwierzęcy świat jawi się nam, w materialnym wymiarze jako łańcuch pokarmowy - tutaj został rozczłonkowany na małe ogniwa czasu. Umieszczenie figurek w szklanej gablocie staje się reprezentacją i symbolem dostępności wiedzy, jej przejrzystości i wglądu w dokonujące zmiany i procesy - dodaje artysta.

Wystawa jest czynna do 4 października 2018 r.

Tania Candiani - 'Język jako dźwięk'
Tania Candiani - 'Język jako dźwięk'
mat. prasowe

Skoro mowa o wystawach - Gdańska Galeria Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37) zaprasza w piątek, 16 lutego, na wernisaż najnowszej ekspozycji, zatytułowanej „Bestiarium.

- Bestiarium to iluminowana księga zawierająca przedstawienia zwierząt prawdziwych i fantastycznych, którym towarzyszą komentarze o charakterze dydaktycznym. Nasze Bestiarium to pokaz prac współczesnych artystów, w których pojawiają się motywy zwierzęce w formie metafor odnoszących się do ludzkich cech, sytuacji i emocji - tłumaczą kuratorki, Anna Ciabach i Marta Wróblewska.

Wernisaż odbędzie się o godz. 18. Wystawa potrwa do 6 maja 2018 r. Szczegóły: Bestiarium.

W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) trwa zaś ekspozycja „Tania Candiani - Język jako dźwięk”.

Autorka prac, Tania Candiani, jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013), a wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 prace artystki zostaną zaprezentowana na multimedialnej ekspozycji, łączącej video i sound art z performansem. Wszystko to posłuży postawieniu unikalnej diagnozy współczesnej polszczyzny - w ramach swojego projektu Candiani przygląda się - a może raczej przysłuchuje - brzmieniu i rytmowi języka polskiego.

Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków - we wtorki, środy, piątki, soboty oraz niedziele w godz. 12-18, i w czwartki w godz. 12-20. Bilety: 5-7 zł, w środy wstęp wolny.

Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
mat. Kunstverein am Rosa–Luxemburg–Platz

Kolejne wydarzenie warte zauważenia odbywa się w Gdańskiej Galerii Miejskiej (Gdańsk, ul. Piwna 27/29) - to wystawa Olgi Lewickiej, zatytułowana „Chmuralność” („Cloudility).

Prezentowane są wybrane prace Olgi Lewickiej - artystki wizualnej, malarki, performerki, autorki książek artystycznych i tekstów o sztuce, oraz powidoki książki artystki, która stanowi tekstowy i wizualny kontekst jej malarstwa. W prezentowanych realizacjach będzie można dostrzec jej feministyczną postawę przejawiającą się w otwartej stanowczości, ale również wrażliwość na wszystko, co pojawia się w procesie twórczym - nawet chwilowe rozproszenie podobne ruchliwym drobinkom pary wodnej. Lewicka pokazuje, że wizja - malarska, społeczna, a także filozoficzna - może przyjść jako tabun pierzastych chmur albo przybić do brzegu wysoka jak okręt. Do opisu gdańskiej wystawy znakomicie pasuje parafraza zdania z Księgi Wyjścia: „Przyjdę w gęstym obłoku, abyście uwierzyli” („I will come in a thick cloud that you may believe”).

Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Broszka - autor nieznany
Broszka - autor nieznany
zbiory Muzeum Gdańska

W Muzeum Bursztynu - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (ul. Targ Węglowy 26) trwa natomiast wystawa „Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym”, prezentująca wyjątkowe eksponaty: od biżuterii poprzez przedmioty codziennego użytku aż do przedmiotów dekoracyjnych, ozdabiających domy modnych elit dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej o wystawie: Blisko 200 eksponatów i film z lat 30. - nowa wystawa w Muzeum Bursztynu.

Po raz ostatni zobaczymy z kolei prace malarki Małgorzaty Karczmarzyk i współpracujących z nią gości. Wystawa zatytułowana „Dialogi malarskie równoległe” prezentowana jest już tylko w ten weekend, w mieszczącym się w Ratuszu Staromiejskim Nadbałtyckim Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35).

Wystawa jest efektem działań opartych na dialogu różnych uczestników, podejmujących wyzwanie w postaci wspólnego rysowania, tworzenia, negocjowania danej przestrzeni. Polega na symultanicznym malowaniu wspólnego dzieła z wybranym artystą. Zaproszeni do dialogów goście to: Kinga Łapot-Dzierwa, Anita Cempa, Dorota Markowska, Iwona Murawska, Agata Oryszyn, Katarzyna Banaś, Krzysztof Ryfa, Bogdan Olech oraz Krzysztof Suchomski.

Wystawa potrwa do niedzieli, 18 lutego, 2018 r., można ją oglądać codziennie w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Również Centrum Sztuka Współczesna „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) w ten weekend zaprasza po raz ostatni na wystawę inspirowaną projektem „Metropolitanka”, poświęconym kobietom.

Prace na wystawę przygotowali studenci II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz członkowie Grupy Społecznej Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej. Motywem przewodnim są opowieści o kobietach, wplecione w historie miast i miejsc, które młodzi artyści ubrali w różne formy - kolaży, obiektów, filmów, zdarzeń performatywnych i serii plakatów.

Wystawa potrwa do niedzieli, 18 lutego, 2018 r. Prace można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 12-18.

Słuchanie czytanych na żywo, w ciekawej oprawie, baśnie skandynawskie dla dzieci to niecodzienny pomysł na spędzenie rodzinnego weekendu
Słuchanie czytanych na żywo, w ciekawej oprawie, baśnie skandynawskie dla dzieci to niecodzienny pomysł na spędzenie rodzinnego weekendu
mat. prasowe

A Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza najmłodszych do Oliwskiego Ratusza Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) na spotkanie słowno-muzyczne „O królu, chłopie i kiełbasie. Baśnie skandynawskie dla dzieci”, w wykonaniu Szymona Góralczyka i Mieszka Nowackiego z Karawany Opowieści.

Będą historie o tym, jak Sampo Lapelil uciekł Lodowemu Olbrzymowi, a także o chłopie i babie, którzy źle wykorzystali swoje trzy życzenia i popadli w nie lada tarapaty. I o Zaczarowanym Dzbanku, który wyruszył na wędrówkę do króla. Słowem: nie zabraknie opowieści, przeplatanych zabawami, piosenkami i muzyką.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 18 lutego, o godz. 12. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł. Spektakl przeznaczony dla dzieci od 5. roku życia.

Natomiast wieczorem na scena Oliwskiego Ratusza Kultury stanie się miejscem dla teatru z muzyką na żywo: spektaklu „White Dream”, który toczy się... we śnie.

Główna bohaterka budzi się we własnym śnie. Ma jasny przejrzysty sen. Może zrealizować każde swoje pragnienie, ożywić każdą myśl, każdy obraz, nadać mu kształt, barwę, smak. Na początku słyszy proste dźwięki, szuka ich źródła, jeszcze nie wie, że to sen. Dostrzega proste formy, które wyłaniając się z cienia, powoli, stają się coraz bardziej wyraziste, przybierają kształt żywych, jakże przedziwnych postaci, a wszystko to w jednym kolorze - otacza ją, bowiem wszechogarniająca biel.

Spektakl przygotował zespół „A może...”, prezentujący ciekawe połączenie muzyki granej na żywo i teatru w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, gdańskiego przedsiębiorcy, artysty i muzyka, który prowadził warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z Fundacją „Sprawni Inaczej”. W 2015 roku do zespołu dołączyła Aurelia Kurczyńska, psycholog, fotograf i choreograf, dzięki której „A może...” realizuje projekty teatralno-muzyczne.

„A może...” przygotowuje ambitne projekty artystyczne aktywizując osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery. Ich spektakle cieszą się uznaniem - spektakl „Szpieg” otrzymał główną nagrodę Prezydenta Miasta Tczew na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych 2016, a „White Dream” otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych.

Zespół koncertował między innymi w Radiu Gdańsk, Centralnym Muzeum Morskim, na wernisażu wystawy Guntera Grassa w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz dał wyjątkowy koncert na głównej scenie z okazji obchodów Dni Bardejova na Słowacji, na festiwalu „Świat Mało Znany”.

Spektakl muzyczny „White Dream” zobaczymy w niedzielę, 18 lutego, o godz. 18. Wstęp wolny.

Zobacz też: Siedem znakomitych koncertów na 40-lecie Polskiego Chóru Kameralnego

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze