• Start
  • Wiadomości
  • Wielki finał Pól Nadziei na Pomorzu. Żonkilowa parada przeszła ulicami Gdańska

Wielki finał Pól Nadziei na Pomorzu. Żonkilowa parada przeszła ulicami Gdańska

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku niedziela, 7 kwietnia, upłynęła pod znakiem żonkili, żółtych koszulek i pomagania. Powodem była 8. edycja Pól Nadziei na Pomorzu - wydarzenia, którego celem jest zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów.
07.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Finał 8. edycji Pól Nadziei na Pomorzu zakończył się wspólnym zdjęciem, do którego pozowali wolontariusze, członkowie organizacji i stowarzyszeń, pracownicy hospicjów, samorządowcy, a także mieszkańcy i turyści, którzy przyłączyli się do parady
Finał 8. edycji Pól Nadziei na Pomorzu zakończył się wspólnym zdjęciem, do którego pozowali wolontariusze, członkowie organizacji i stowarzyszeń, pracownicy hospicjów, samorządowcy, a także mieszkańcy i turyści, którzy przyłączyli się do parady
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Kilkaset osób z żółtymi balonami, żonkilami i elementami odzieży, w niedzielę, 7 kwietnia, zebrała się na Podwalu Staromiejskim, by w geście solidarności z pomorskimi hospicjami przemaszerować uroczyście ulicami Gdańska w ramach akcji organizowanej przez Fundację Hospicyjną wspólnie z Hospicjum Pomorze Dzieciom i Pomorskim Hospicjum dla Dzieci.
 
Żonkilowa parada z udziałem szczudlarzy, wolontariuszy, członków stowarzyszeń i organizacji, oraz samorządowców, w rytm orkiestry podążyła pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, skąd następnie ruszyła na Targ Węglowy. Odprowadzana ciekawskimi spojrzeniami mieszkańców i turystów przeszła ulicą Długą i Długim Targiem, aż na przedproże Dworu Artusa, gdzie odbył się wielki finał 8. Pól Nadziei na Pomorzu.
 
- Bardzo się cieszę, że jest dziś taka piękna, słoneczna pogoda, że jest tak żółto, radośnie i energetycznie. Żonkilową Paradą kończymy Wielką Sztafetę, która wyruszyła dzisiaj rano z Pucka, odwiedziła hospicjum w Gdyni i w Sopocie, by przybyć na finał do Gdańska. Dziękujemy, że jesteście - mówiła Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej.
 
 
Żonkilowa Parada przeszła ulicami miasta w radosnym rytmie, wyznaczanym przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej i szczudlarzy z Teatru Feta
Żonkilowa Parada przeszła ulicami miasta w radosnym rytmie, wyznaczanym przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej i szczudlarzy z Teatru Feta
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
- Jak mawiał śp. prezydent Paweł Adamowicz, Gdańsk jest miastem wolności i solidarności. Ale Gdańsk jest również miastem wielkiej empatii społecznej i wielkiego serca - dodał radny miasta Gdańska Andrzej Kowalczys. - Hospicjum to wyjątkowe miejsce, w którym pracują wyjątkowi ludzie. Dzisiaj ci wyjątkowi ludzie, pracownicy i wolontariusze, są z nami. 4 tysiące pomorskiej młodzieży kwestuje na rzecz hospicjów. Brawa dla was.
 
W programie wielkiej kwesty pomorskich hospicjów na rzecz podopiecznych, w której udział wziął nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, Gdynia oraz Puck, odbyła się również sztafeta motocyklistów, występ orkiestry, bębniarzy i szczudlarzy, i wiele innych atrakcji.
 
Tego dnia, w Ratuszu Głównego Miasta wręczono także nagrody Honorowego Wolontariusza.
 
 
 
Wśród osób, które wzięły udział w tegorocznej paradzie była m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz gdańscy radni
Wśród osób, które wzięły udział w tegorocznej paradzie była m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, posłanka Małgorzata Chmiel i radny Andrzej Kowalczys
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
W tym roku Pola Nadziei na Pomorzu, których charakterystycznym elementem są żonkile - symbole odrodzenia - organizowane były już po raz 8. Celem akcji była zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi ideę opieki hospicyjnej. Zebrane środki trafią na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią”, oraz Puckiego Hospicjum pw. Ojca Pio.
 
Łącznie w ciągu roku pomorskie hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji. Zbiórka pozwala hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. 
 
Dzięki akcji, w 2018 r. pomorskie hospicja zebrały rekordową sumę 663 225,37 złotych.
 
 
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19. laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach, w tym w Gdańsku.  

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury