• Start
  • Wiadomości
  • Widzisz osobę bezdomną? Reaguj. W noclegowniach ponad sto wolnych miejsc

Widzisz osobę bezdomną? Reaguj. W noclegowniach ponad sto wolnych miejsc

- Zima to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych, nocleg gdzieś pod mostem czy w altance na działce naprawdę zagraża życiu - mówi Sywlia Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Miasto oferuje pomoc osobom w kryzysie, w noclegowniach i schroniskach czekają miejsca na potrzebujących, po Gdańsku codziennie jeździ autobus SOS z ciepłą zupą, odzieżą i załogą która pomaga osobom bezdomnym.
19.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Autobus SOS na jednym ze swoich przystanków

Na 2018 rok MOPR podpisał umowy z ośmioma placówkami dla osób bezdomnych na terenie Gdańska, które zapewniają prawie 750 miejsc noclegowych i pobytowych.  Obecnie w placówkach tych jest jeszcze łącznie ponad sto wolnych miejsc.

- W Gdańsku trwają działania pomocowe służb: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i organizacji pozarządowych na rzecz osób bezdomnych - tłumaczy Sylwia Ressel. - Pracownicy ośrodka współpracując z Policją, Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei i organizacjami pozarządowymi, wspólnie docierają do osób bezdomnych i przekonują je żeby skorzystały z oferty pomocowej miasta. A to jest przede wszystkim schronienie, żywność, ciepła odzież, obuwie, kąpiel, środki finansowe na zakup leków czy poradnictwa prawnego lub psychologicznego. To nasze stałe zajęcie w zimowym czasie, ale apelujemy też do mieszkańców Gdańska o czujność i sygnały na temat osób potrzebujących, którzy przebywają w budynkach niemieszkalnych.  

Nz Autobus SOS jeżdżący od grudnia 2017 roku po Gdańsku. Ratownik medyczny, pracownicy MOPR, ciepla zupa, odzież - to się sprawdza

Od grudnia 2017 roku po gdańskich ulicach codziennie, w godzinach od 20.00 do 24.00, jeździ autobus SOS. To wyremontowany Ikarus, z ciepłą zupą, odzieżą i załogą, która świadczy pomoc ludziom bez dachu nad głową. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który w razie potrzeby opatrzyć rany, zbada, wesprze higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker informują o możliwości skorzystania ze schronienia.

- Autobus działa fantastycznie - dodaje Sylwia Ressel. - Każdego dnia z tej pomocy korzysta do pięćdziesięciu osób bezdomnych. Czekają na przystankach, ogrzewają się w autobusie, biorą ciepłą odzież, pożywienie. To trafiona inicjatywa, pomysł radnych, aby w bezpośredni sposób docierać do osób bezdomnych, do miejsc w których się zbierają i tam udzielać pomocy bardzo dobrze się sprawdza.

Ikarus codziennie o godzinie 20 wyrusza z ulicy Starowiślnej 3 w Gdańsku, następnie zatrzymuje się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

- na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

- na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,

- w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,

- obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 30 minut.


Służby sprawdzą też każdy sygnał od mieszkańców o potrzebującym człowieku. Informacje o bezdomnych można kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8 do 17, piąt. od 7.30 do 14.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?