Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Widzieliście zwiastun “Kamerdynera”? Kaszubska saga w reż. Filipa Bajona od września w kinach

Blisko rok temu, w sierpniu, Gdańsk gościł ekipę filmową “Kamerdynera”. Za niespełna dwa miesiące film wejdzie do kin. Obejrzyj zwiastun i “making of” najnowszej produkcji Filipa Bajona - kaszubskiej sagi z miłością i wojną w tle.

Widzieliście zwiastun “Kamerdynera”? Kaszubska saga w reż. Filipa Bajona od września w kinach
A
A
data publikacji: 30 lipca 2018 r.
Kadr z filmu `Kamerdyner` w reżyserii Filipa Bajona
Kadr z filmu `Kamerdyner` w reżyserii Filipa Bajona

Akcja „Kamerdynera” toczy się na Pomorzu Gdańskim w latach 1900-1945. Scenariusz inspirowany jest m.in. dziejami żyjących na Pomorzu niemieckich rodów von Belov i von Grass. Zdjęcia kręcono na Warmii - pałac głównych bohaterów to pałac w warmińskich Łężanach. Pozostałe sceny powstały na Pomorzu, na ekranie zobaczymy m.in. Gdańsk, Hel, Puck, plażę w Karwii.

W naszym mieście ekipa filmowa pojawiła się dwukrotnie: w sierpniu i listopadzie ub. r.  Film zrealizowano przy wsparciu finansowym w wysokości 400 tys. zł z kasy Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gdańskie akcenty to nie tylko wnętrza willi przy ul. Małachowskiego we Wrzeszczu, które na czas zdjęć przeobraziły się w restaurację luksusowego hotelu Danziger Hof, ale przede wszystkim odtwórczyni głównej roli.

Gdańszczanka Marianna Zydek w “Kamerdynerze” gra Maritę von Krauss, pruską arystokratkę, ukochaną głównego bohatera - Kaszuby Mateusza Krolla (w tej roli Sebastian Fabijański).

Marianna Zydek - gdańska aktorka w roli pruskiej arystokratki Marity von Krauss
Marianna Zydek - gdańska aktorka w roli pruskiej arystokratki Marity von Krauss
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Miłość między tymi postaciami buduje oś filmu, ale jak podkreślają scenarzyści - Michał Pruski i Mirosław Piepka - prawdziwym bohaterem opowieści jest kaszubska ziemia i ludzie, którzy na niej żyją.

- Mój ojciec był pisarzem, ale jako 12- letni chłopak, przed wojną pasał krowy u von Grassa. W scenariuszu przekształciłem to nazwisko na von Kraussa. Przez dziesięć lat wychowywałem się u moich dziadków, dwa kilometry od miejsca, gdzie toczy się akcja - mówił Mirosław Piepka w wywiadzie dla gdansk.pl. - Dziadek był ich nadwornym rzeźnikiem. I tak, kucając przy piecu wieczorami, przy naftowych lampach, byłem świadkiem tych wszystkich wspomnień dziadka i ojca z przedwojennych lat. Dorastałem w tych opowieściach. 80 procent zdarzeń w “Kamerdynerze” wymyśliło życie.

Premiera “Kamerdynera” odbędzie się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (17 - 22 września), film pokazywany będzie w konkursie głównym. Do kin trafi 21 września, od 5 września w księgarniach pojawi się książka napisana na podstawie scenariusza.


“Kamerdyner”

reżyseria Filip Bajon i Bartosz Paduch (drugi reżyser); scenariusz Mirosław Piepka i Michał Pruski oraz historyk Marek Klat (współscenarzysta); autor zdjęć Łukasz Gutt.

W rolach głównych:

Sebastian Fabijański - Mateusz Kroll, syn koniuszego

Marianna Zydek - Marita von Krauss

Anna Radwan - Gerda von Krauss, matka Marity i Kurta

Adam Woronowicz - Hermann von Krauss, ojciec Marity i Kurta

Marcel Sabat - Kurt von Krauss

Łukasz Nowicki - mąż Marity, Gustaw von Wagner

Borys Szyc - Fryderyk von Krauss, brat hrabiego Hermanna

Kamilla Baar - Angela, żona Fryderyka von Krauss

Janusz Gajos - Bazyli Miotke

Łukasz Simlat - Peter Schmidt, nauczyciel muzyki

Sławomir Orzechowski - stary kamerdyner Franz

Jan Nowicki - pruski arystokrata

Daniel Olbrychski - pruski arystokrata

Janusz Chabior - Johann von Wagner, ojciec Fryderyka

Plakat `Kamerdynera` zaprojektował Andrzej Pągowski
Plakat `Kamerdynera` zaprojektował Andrzej Pągowski
Andrzej PągowskiCzytaj także:

Filip Bajon, Janusz Gajos, Sebastian Fabijański kręcą kaszubską sagę. Filmowcy zajrzą też do Gdańska. ZOBACZ ZDJĘCIA Z PLANU

Sebastian Fabijański na planie "Kamerdynera": - Kaszubi są nostalgiczni, prawi i żywiołowi-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl