PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Weekend z kulturą w Gdańsku: odwiedzić, zobaczyć, posłuchać
Weekend z kulturą w Gdańsku: odwiedzić, zobaczyć, posłuchać
Filmy Wajdy, koncert zespołu “Śląsk” lub spektakl baletowy “Pinokio” to tylko niektóre propozycje gdańskich instytucji kultury na weekend. Zobacz jak jeszcze możesz spędzić czas w naszym mieście.
Luigi Castilioni, plakat z wystawy MHMG
Luigi Castilioni, plakat z wystawy MHMG
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Klub “Żak” proponuje w sobotę, 11 marca, koncert Mariki, czyli Marty Kosakowskiej. Jej singiel „A jeśli to ja” znalazł się na liście przebojów radiowej Trójki. Album zatytułowany „Marika Marta Kosakowska” zapowiadał zmianę stylu i pojawił się w kilku zestawieniach najważniejszych polskich albumów 2015 roku. Znajdują się na nim osobiste teksty autorstwa Marty Kosakowskiej, w których artystka szuka odpowiedzi na ważne pytania, śpiewa o tym, co jest sensem jej życia. Muzycznie to łagodny pop elektroniczny.

Jeśli już będziecie w Żaku, warto wejść na piętro i obejrzeć prace Małgorzaty Limon. „Dualizm-dusza i ciało” to swego rodzaju malarska opowieść o człowieku, który wśród całego chaosu próbuje na nowo poznać siebie. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 2 kwietnia.

W żakowskim kinie zaś oczywiście “T2: Trainspotting”. To dla tych, którzy nie wahają się określać filmu “Trainspotting” Danny’ego Boyle’a jako kultowy, a pewna scena nurkowania i pieśń Lou Reeda “Perfect day” są dla nich bardzo znaczące. Czy Rentonowi i jego kumplom z lat. 90. udało się dorosnąć? Czy Boyle i McGregor udźwignęli ciężar sukcesu pierwszej części filmu? Warto się przekonać niezwłocznie.

Koncert: Marika, Klub Żak, aleja Grunwaldzka 195/197, sobota, 11 marca, godz. 20. Bilety od 13 do 45 zł.

“T2: Trainspotting”, Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197, sob. i nd., 11 i 12 marca, godz. 16. Bilety od 14 do 18 zł.

Dla wielbicieli małych ojczyzn - zespół „Śląsk”, pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka, przyjeżdża do Gdańska i koncertuje w sobotę, 11 marca w Sali Filharmonii Bałtyckiej. W Gdańsku zespół wystąpi w składzie 100 artystów baletu i chóru. Artyści zaprezentują program oparty o polską muzykę, pieśni i tańce ludowe, a także utwory z repertuaru europejskiego. Przepiękne stroje, kompozycje Stanisława Hadyny i układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – to gwarancja jakości zespołu „Śląsk”. W programie nie zabraknie ponadczasowych utworów, takich jak „Karolinka”, „Ondraszek”, „Hej, te nasze góry” oraz tańców takich jak: „Taniec chustkowy”, „Krakowiak”, „Tańce górali podhalańskich”.

Koncert zespołu “Śląsk”, Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, sobota, 11 marca, godz. 20 Bilety od 100 do 120 zł.

Spektakl baletowy pt. Pinokio zobaczymy w Operze Bałtyckiej w niedzielę. Choreografia Giorgio Madia
Spektakl baletowy pt. Pinokio zobaczymy w Operze Bałtyckiej w niedzielę. Choreografia Giorgio Madia
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Plakaty Luigi Castiglioniego, ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, zobaczymy w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Pomiędzy 9 marca a 7 maja zwiedzający oddział gdańskiego muzeum będą mogli zobaczyć 60 plakatów Luigiego Castiglioniego – w tym dwa najważniejsze nawiązujące do Solidarności.

“Luigi Castiglioni”, Wystawa czynna do 7 maja 2017. Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Sień Górna, ul. Długa 46/47. Wstęp wolny, obowiązują bilety do wejścia do Ratusza.

Wystawa „Głęboka woda” to druga odsłona projektu artystyczno-edukacyjnego skierowanego do studentów ASP oraz młodych artystów wchodzących do tzw. środowiska sztuki. W ramach wspólnej pracy będą oni tworzyć wystawę, a ich działaniom towarzyszyć będą spotkania, warsztaty i wykłady.

Wystawa „Głęboka woda”. Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29. Wystawa czynna do 14 kwietnia. Wstęp wolny.

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało nowy festiwal poświęcony twórczości niedawno zmarłego reżysera pt. Według Wajdy. Od piątku do niedzieli Andrzeja Wajdę wspominać będą jego współpracownicy, takie znakomitości jak m. in.: Agnieszka Holland, Robert Więckiewicz, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Allan Starski. Obejrzymy też pięć filmów mistrza: “Korczak”, “Bez znieczulenia”, “Wesele”, “Człowiek z marmuru” i “Polowanie na muchy”.

Kto nie będzie mógł uczestniczyć na żywo zapraszamy na relację filmową na stronie gdansk.pl.

"Według Wajdy", Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, piątek-niedzieli, 10 do 12 marca, godz. 18. Wstęp wolny + rezerwacja miejsc.

Pierwsze spotkanie, w ramach obchodów 90. urodzin G. Grassa, które przygotowała Gdańska Galeria Miejska, odbędzie się w niedzielę, 12 marca, godz. 16, poruszy problem mniejszości w kontekście twórczości Grassa. Zaproszeni goście: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andreas Hetzer, amb. Maciej Kozłowski oraz dr Peter Oliver Loew poszukają m. in. odpowiedzi na pytania: w jaki sposób spuścizna Grassa odnosi się do przeszłości, dziedzictwa kulturowego i teraźniejszego status quo Gdańska, Polski i Europy? Kim jest dzisiejszy gdańszczanin, Polak, Niemiec, Europejczyk? I czy tożsamość Gdańska, Polski i Europy u progu XXI wieku została skutecznie zdefiniowana?

Gdańska Galeria Güntera Grassa, oddział GGM, niedziela 12 marca, godz 16, ul. Szeroka 34/35-37. Wstęp wolny.

Kto jeszcze nie był powinien to zobaczyć. Spektakl “Pinokio” w choreografii Giorgio Madii w Operze Bałtyckiej - w zasadzie skierowany jest do dzieci, raczej szkolnych, ale dorośli też nie będą się nudzić. Bo przecież każdy z nas chętnie powróci do książki z dzieciństwa, a historia napisana przez Carlo Colldiego mówi o uniwersalnym problemach: ojcowskiej miłości, trudnego dojrzewania do dorosłości i odpowiedzialności, życiowych pułapkach. Spektakl charakteryzują wyrafinowanie i poczucie humoru. A przy tym muzyka Nino Roty znana nam z filmów Federico Felliniego i Luchino Viscontiego; wspaniała scenografia i oryginalne kostiumy Stephana Mannteuffela i tancerze Opery Bałtyckiej prezentujący się w świetnej formie w różnych stylach: od klasyki po elementy akrobatyczne to powody, dla których w niedzielę, 12 marca, o godz. 17 warto odwiedzić operę.

“Pinokio”, Opera Bałtycka, la. Zwycięstwa 15. Niedziela, 12 marca, godz. 17. Bilety od 75 do 43 zł.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze