PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Walentynkowy niezbędnik. Zobacz, co przygotował Gdańsk na święto zakochanych

Walentynkowy niezbędnik. Zobacz, co przygotował Gdańsk na święto zakochanych
Walentynkowy konkurs w mediach społecznościowych, koncerty muzyki miłosnej, wykłady nie tylko dla par, spoglądanie w gwiazdy, warsztaty krawieckie i nietypowa, terenowa gra kulinarna. Dla zakochanych w Gdańsku przygotowano szereg atrakcji na cały weekend - większość z nich aktualna jest także w walentynkową niedzielę, 14 lutego.
Nie zapominajmy o tych, których kochamy
Nie zapominajmy o tych, których kochamy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W domowym zaciszu, na łonie natury, a nawet w teatralnych murach. Możliwości na spędzenie wolnego czasu w najbliższych dniach jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Walentynkowe gdańskie miejscówki - konkurs na Facebooku

Romantyczne spacery, wspomnienia pierwszych miłości, wspólne wycieczki czy miłosne deklaracje. Nasze miasto było świadkiem nieskończenie wielu historii z miłością w tle. A które miejsca szczególnie kojarzą się mieszkańcom lub turystom z Walentynkami? Na Facebooku Miasta Gdańsk trwa konkurs. Teraz każdy ma okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, a do tego wygrać nagrody. Wystarczy w komentarzu pod konkursowym postem wskazać miejsce, które kojarzy się z Walentynkami w Gdańsku i napisać, dlaczego ważna jest właśnie ta lokalizacja. Forma komentarza jest dowolna - może być to tekst, grafika, zdjęcie lub film. Do wygrania jest jedna nagroda główna, wyróżnienie i 3 nagrody pocieszenia. Konkurs trwa do 15 lutego 2021 godz. 10.00.

Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.

O miłości w popkulturze

Stacja Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotowała na Walentynki cykl miniwykładów online, które poruszą temat miłości przedstawianej w popkulturze i wybranych mediach. Uczestnicy wykładów poznają m.in. odpowiedzi na pytania: jak myślenie o miłości kształtuje popkulturę i jakie obrazy miłości widzimy włączając Netflixa. To jednak nie wszystko, bo poruszona zostanie także tematyka romansów w grach wideo, tego, co oferują i jak wpływają na narracje w tymże medium. Pierwszy z wykładów już w piątek, 12 lutego.

Mini wykłady będą dostępne przez 24 godziny na Facebooku i Youtube Stacji Orunia.

12 lutego (piątek) godz. 20.00 - cz. I – Co czujemy myśląc MIŁOŚĆ? Zapytajmy (pop) kultury
13 lutego (sobota) godz. 20.00 - sz. II – Miłość, Netflix i roboty
14 lutego (niedziela) godz. 20.00 - cz. III – Romanse w grach video, czyli jak znaleźć miłość przeszukując kolejny poziom podziemi

Szczegóły: Z miłości do (pop)kultury – seria mini wykładów online

Zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

Wizyta w teatrze jest od lat jedną ze sprawdzonych propozycji na spędzenie Walentynek. Szczególnym i nietypowym przeżyciem może być także poznawanie teatru od kulis. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem. Będzie można zobaczyć makietę dawnej Szkoły Fechtunku i poznać historię gdańskiego teatru, obejrzeć pokaz filmu w foyer i poznać tajniki serca teatru - sali głównej. W programie jest także m.in. zwiedzanie galerii, thrust stage, tiring house - charakterystycznych cech teatru elżbietańskiego i przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr – z widokiem na zabytkową część miasta (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).

Zwiedzanie trwa 60 minut i obowiązują zapisy. Ze względów bezpieczeństwa limit na każdy spacer wynosi 15 osób.

Zwiedzanie Teatru z przewodnikiem:

12, 13 i 14 lutego 2021, godz. 15.30
18 – 21 lutego, godz. 15.30
25 – 28 lutego, godz. 15.30

Uczestnicy Zwiedzania GTS mają obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką przez cały czas trwania spaceru, dezynfekcji dłoni przed wejściem do teatru oraz wypełnienia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia i akceptacji „Regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych GTS w związku z pandemią COVID-19”.

Szczegóły oraz informacje o biletach dostępne są na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Warsztaty krawieckie z dużą dozą miłości

Jeśli ktoś nie zdąży kupić prezentu dla ukochanej lub ukochanego, a może sam chciałby nauczyć się czegoś nowego, to 13 lutego Stacja Orunia zaprasza na familijne warsztaty krawieckie „Łączymy serca”. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Iwonę Kopeć własnoręcznie zaprojektują i uszyją ozdobne, walentynkowe poduszeczki. Szczegóły i lista materiałów niezbędnych do wykonania krawieckich dzieł sztuki znajdują się na Facebooku Łączymy serca - krawieckie warsztaty online.

Warsztaty będą emitowane online, w sobotę, o godzinie 11.00 na Facebooku Stacji Orunia.


Zagrają carillony - koncert

Także w sobotę, mieszkańców Gdańska w romantyczny nastrój podczas spaceru ulicami Starego Miasta wprowadzą gdańskie carillony. W programie dawne i nowsze utwory miłosne takich kompozytorów jak: Heinrich Schuetz, Wolfgang Amadeusz Mozart, Barbara Strozzi czy Mieczysław Karłowicz. Koncertu będzie można wysłuchać także online na facebooku Carillonów gdańskich. Dla zakochanych (i nie tylko) zagra Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.

Start Koncertu 13 lutego o godz. 12.05.

Transmisja online na Facebooku Carillony Gdańskie.

Bliscy czy oddaleni? Popularno-naukowa konferencja dla małżeństw

W Gdańsku trwa Tydzień Małżeństw. W sobotę, 13 lutego odbędzie się konferencję popularno-naukowa dla małżeństw. Podczas dyskusji specjaliści przybliżą dynamikę życia pary, skupiając się na ich szczególnych wyzwaniach. Będzie to wiedza poparta badaniami naukowymi i doświadczeniem pracy terapeutycznej z parami. Na czacie będzie można zadawać pytania. Gospodarzami spotkania będą Agnieszka i Maciej Kamińscy z Fundacji Tydzień Małżeństwa, którzy zadbają o domową atmosferę tego spotkania.

Program, sobota, 13 lutego 2021:

godz. 10.00 „Zawiłości małżeńskiej miłości” Krystyna Mierzejewska-Orzechowska
godz. 11.00 „W co grają małżonkowie? Relacja jako gra." Magdalena Błażek i Aleksandra Lewandowska-Walter
godz. 12.00 „Rozmowy o intymności – jak budować bliskość fizyczną w związku." Katarzyna i Michał Nowiccy
godz. 13.00 – odpowiedzi na pytania z czatu, dyskusja

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wszystkie rozmowy będzie można obejrzeć na kanale Youtube Tygodnia Małżeństw. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Na zakończenie Tygodnia Małżeństw w Gdańsku, 14 lutego o godz. 20.05, na antenie Radia Gdańsk odbędzie się koncert "Opowieści o kobiecie i mężczyźnie" w wykonaniu Grzegorza Tomczaka i Iwony Loranc z zespołem.

Pokaz astronomiczny live

14 lutego Hevelianum zaprasza starszych i młodszych na wspólne spoglądanie w gwiazdy. Tego dnia odbędzie się pokaz online nocnego nieba z prezentacją aktualnych wydarzeń w astronomii i obiektów możliwych do zobaczenia na niebie w danym miesiącu. Uczestnicy sprawdzą położenie Słońca i przekonają się, jaki astronomiczny znak zodiaku dominuje obecnie na niebie. W trakcie pokazu będzie można zadawać pytania i dyskutować z prowadzącym.

Pokaz rozpocznie się o 13.00 potrwa 40 minut i jest odpowiedni dla dzieci powyżej 8 roku życia. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom, a jego koszt to 10 zł. Pokazy są elementem obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza poświęconych jego pasji, czyli badaniu i podglądaniu nieba.

14 lutego, godz. 13:00, platforma Zoom

Szczegóły na stronie Hevelianum.

Aromaty miłości na Wyspie Sobieszewskiej - gra terenowa

Nietypowe, i w terenie, będą Walentynki z Wyspą Skarbów GAK. Pod hasłem „Aromaty miłości” kryje się wyprawa po zakątkach malowniczego sobieszewskiego lasu. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej przygotowane będą 3 punkty niezbędne do zrealizowania niecodziennej, kulinarnej zabawy! Biorący udział w wyzwaniu wędrując od punktu do punktu poznają przepisy na wyjątkowe potrawy - ciepły poncz z francuskiej dzikiej lawendy, leśną sałatkę, której magicznym składnikiem jest rosnący wyłącznie zimą, lokalny grzyb – Uszak Brzozowy i marcepanowe trufle z liofilizowanymi igłami sosny i płatkami chili. Wizytę w każdym z punktów trzeba będzie udokumentować zdjęciem. Zabawa ma finał w domu kultury przy ul. Turystycznej 3. Tam w nagrodę animator Wyspy Skarbów GAK wręczy instrukcję przyrządzania walentynkowej potrawy wraz z unikalnym upominkiem w postaci francuskiej lawendy i gojnika.

Zabawa rusza 14 lutego 2021 o godzinie 12.00. Szczegółowy opis znajduje się na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Nagrody czekają na 20 pierwszych uczestników.

Tango dla Zakochanych - koncert

W Dniu Zakochanych Cappella Gedanensis wystąpi u boku światowej sławy wirtuoza akordeonu – Pawła Zagańczyka. Widzowie będą mieli okazję do wysłuchania jednego z najbardziej zmysłowych rytmów znanych w historii muzyki - tanga. W repertuarze koncertu „Tango dla zakochanych” znajdują się kompozycje Astora Piazzolli, Macieja Zimki i Mariano Moresa. Koncert można obejrzeć bezpłatnie na kanale Youtube i Facebook wykonawców oraz na portalu gdansk.pl.

14 lutego 2021, o godzinie 20.00, Koncert Tango dla Zakochanych


Zakochaj się w bibliotece

Specjalną akcję w swoich filiach prowadzi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Pod hasłem „Zakochaj się w bibliotece” kryje się działanie mające na celu wzbudzenie miłości do czytelnictwa. Aby zdobyć vouchery prezentowe i wystarczy przyprowadzić do biblioteki znajomą lub znajomego, którzy nie mają karty bibliotecznej. Po dołączeniu do grona czytelników dwie osoby otrzymają voucher, który będzie można wymienić na książki lub grę. Przygotowano także prawdziwą gratkę dla moli książkowych. Od 15 lutego zamiast trzech, można wypożyczać jednorazowo pięć książek.

Więcej informacji o akcji: Zakochaj się w bibliotece. Akcja walentynkowa

W sobotę i niedzielę, 13-14 lutego, Gdański Ogród Zoologiczny (ul. Karwieńska 3), we współpracy z Cafe ZOO, zaprasza na walentynkowe, aktywne świętowanie i grę terenową prowadzącą tropem dzikich zwierząt. Uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice miłosnych historii zwierząt - dowiedzą się na przykład, jakie są skuteczne sposoby na podryw niektórych gatunków i czym... nie powinien chwalić się jeden z gatunków małpy człekokształtnej.

Jak wziąć udział w zabawie? Na stronie internetowej ZOO oraz na profilu ZOO na Facebooku w piątek, 12 lutego, o godzinie 15:00 trafi quiz z pytaniami (grać można na telefonach, tabletach, itp.). Podpowiedzi do rozwiązania quizu będzie można znaleźć na specjalnych walentynkowych tabliczkach, ustawionych w pobliżu wybiegów zwierząt. Do dyspozycji gości ZOO będzie również mapka z zaznaczonymi punktami, które wskażą, gdzie szukać podpowiedzi.

Po rozwiązaniu gry Cafe ZOO (foodtruck stacjonujący przy słoniach) zaprasza na walentynkowe promocje - osoby, które wypełnią poprawnie całą grę i okażą w Cafe ZOO potwierdzenie ukończonej zabawy (po ukończeniu quizu na urządzeniu pojawi się komunikat o zdobytym wyniku), będą mogły skorzystać ze specjalnych cen na walentynkowe pyszności.

Zabawa trwa od 13 do 14 lutego, w godzinach otwarcia ZOO: wejście w godzinach 9:00-14:00, zwiedzanie do godziny 15.00). Koszt wstępu: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 45 zł.


oprac MW.

Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze
Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze