PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Walcz o 3 mld zł z UE dla Pomorza. Podpisz petycję do rządu RP o zwiększenie funduszy

Walcz o 3 mld zł z UE dla Pomorza. Podpisz petycję do rządu RP o zwiększenie funduszy
Przedstawiony przez rząd projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. Marszałek województwa pomorskiego i samorządowcy apelują do mieszkańców o podpisywanie petycji online w do rządu o zwiększenie funduszy unijnych.
flaga Unii Europejskiej
Samorządy pomorskie są zgodne, że podział środków unijnych z nowej perspektywy budżetowej jest niekorzystny dla regionu
źródło: pixabay.com


Jak wynika z rządowych planów województwo pomorskie w tej perspektywie budżetowej otrzymać ma 40 proc. mniej środków niż w poprzedniej. 763 mln euro to po obecnym kursie 3 mld zł mniej. Biorąc pod uwagę zaproponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Wygląda na to, że przez dobór kryteriów podziału środków jesteśmy dziś karani.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk udostępnia petycję online do rządu, gdzie można złożyć swój podpis w sprawie zwiększenia środków dla regionu.

PODPISZ PETYCJĘ

O podpisywanie petycji apelują też władze Gdańska.

Taki podział środków wpłynie negatywnie na rozwój naszego miasta i województwa. Samorządy lokalne otrzymają mniej środków na inwestycje w służbę zdrowia, ekologię czy wsparcie społeczne.

- pisze w mediach społecznościowych prezydent Aleksandra Dulkiewicz.


Samorządowcy są zgodni, że taki podział środków wpłynie negatywnie na rozwój naszego województwa. Jak zaznaczają, tempo rozwoju regionu jest zróżnicowane i ciągle jest wiele wyzwań i obszarów wymagających szczególnego wsparcia, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, transport, ekologię, jak i przeciwdziałanie bezrobociu oraz wykluczeniu społecznemu.

Nie będzie możliwe utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania licznych inicjatyw społecznych, w tym podmiotów ekonomii społecznej, które świadczą usługi na rzecz osób wykluczonych. Środki europejskie to główne źródło finansowania inwestycji rozwojowych w województwie. Utrata prawie 40 proc. dotychczasowej puli środków utrudni może ten rozwój zahamować.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl