PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W tę niedzielę obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Miasto Gdańsk zaprasza na uroczystości

W tę niedzielę obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Miasto Gdańsk zaprasza na uroczystości
W niedzielę, 1 sierpnia, mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Miasto Gdańsk jak co roku zaprasza do uczczenia pamięci uczestników tamtych wydarzeń. Uroczystość odbędzie się na Targu Rakowym, przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne. Początek o godz. 17 - “godzinie W”, o której 1 sierpnia 1944 roku powstańcy rozpoczęli walkę. Wcześniej, o godz. 12., w Bazylice Mariackiej, odprawiona będzie msza św. w intencji ofiar i weteranów Powstania.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak obchodziliśmy w Gdańsku w zeszłym roku 76-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego - na Targu Rakowym, przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne lat 1939-1945
Tak obchodziliśmy w Gdańsku w zeszłym roku 76-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego - na Targu Rakowym, przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne lat 1939-1945
Grzegorz Mehring/www.gdansk.plPowstanie Warszawskie zakończyło się po 63 dniach. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. Większość ocalałych warszawskich rodzin do dziś mieszka w Warszawie, ale dużą część powojenne losy rzuciły w różne miejsca kraju i świata - w tym setki na Pomorze, głównie do Trójmiasta i Słupska. Ich potomkowie - dzieci, wnuki i prawnuczęta - związały się z naszym regionem. Jeszcze osiem lat temu Muzeum Powstania Warszawskiego doliczyło się 14 kombatantów mieszkających w Gdańsku i na Pomorzu, dzisiaj jest ich już tylko garstka. 

W rocznicę powstania warszawskiego w Gdańsku obecny jest zawsze prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz AK ps. “Tapir” - prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.

Jeszcze pięć lat temu rozmawialiśmy z powstańcem Gustawem Budzyńskim, który po wojnie zamieszkał we Wrzeszczu. Ten uczestnik walk powstańczych zmarł w lipcu 2018 r. 

 

Z Gdańskiem połączył także swoje powojenne losy Wiktor Tołkin - zmarły w 2013 roku, a także Janusz Gunderman, czy też Janusz Brzeziński - zmarły w 1995 roku. 

Łączniczką w Powstaniu Warszawskim była 14-letnia wówczas Janina Suchorzewska - po wojnie lekarka, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku, wychowawczyni pokoleń medyków. Pani Profesor uczyła postaw obywatelskich w trudnych czasach - pomagała poszkodowanym w masakrze grudniowej 1970 roku, była uczestniczką Sierpnia, działała w Pierwszej Solidarności, organizowała pomoc represjonowanym w stanie wojennym. Do ostatnich miesięcy była osobą bardzo aktywną, współpracowała m.in. z Europejskim Centrum Solidarności, niejednokrotnie była przewodniczką po wystawie stałej ECS. Prof. Janina Suchorzewska odeszła w kwietniu bieżącego roku.

 

Jednym ze świadków historii jest Krystyna Łubieńska - mieszkająca w Sopocie aktorka Teatru Wybrzeże, która w 1944 roku miała niespełna 12 lat, a o traumie powstańczych miesięcy opowiedziała kilka lat temu w jednym z wywiadów prasowych.

- Brałam dorosłych na dywanik i transportowałam, ciągnąc do punktu sanitarnego, nieraz kilkadziesiąt metrów - mówiła Krystyna Łubieńska. - To często byli bardzo młodzi ludzie, ciągnęłam ich i mówiłam: “Zobaczysz, wszystko będzie dobrze, wszystko będzie dobrze”.

Jednym z najbardziej traumatycznych wspomnień Krystyny Łubieńskiej z dni Powstania Warszawskiego jest widok zapamiętany z placyku na Żoliborzu: - Strzały, latające samoloty, wybuchy, ludzie biegnący w popłochu. I pośród nich jakaś kobieta stoi z podniesionymi rękami, w jednej dłoni trzyma za włosy małą głowę i krzyczy: "Coście zrobili z moim dzieckiem!".

Powstańcze biogramy, także w poszukiwaniu gdańskich, powojennych śladów śledzić można w wirtualnych zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego. 

WAŻNE: Targ Rakowy w Gdańsku zostanie zamknięty dla ruchu w piątek, 30 lipca o godz. 20.00, a otwarty 1 sierpnia, zaraz po uroczystości. Po wyłączonym obszarze będą mogły poruszać się wyłącznie taksówki. Kierowcy, którzy pozostawili tam zaparkowane pojazdy, będą mogli wyjechać z Targu.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl