PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
VI Rajd dla Transplantacji - w sobotę finisz w Gdańsku, przy Dworze Artusa
VI Rajd dla Transplantacji - w sobotę finisz w Gdańsku, przy Dworze Artusa
Już po raz szósty przez polskie miasta przemierza rowerowy rajd, którego uczestnicy promują ideę transplantacji. W sobotę, 22 czerwca, rajd zakończy się w sercu Gdańska, na Długim Targu. Tutaj jego uczestnicy będą zachęcać m.in. do wypełniania oświadczeń woli.
Rajdy fundacji Organiści odbywają się od sześciu lat
Rajdy fundacji Organiści odbywają się od sześciu lat
zdj. facebook/Fundacja Organiści


W tegorocznym Rajdzie dla Transplantacji - Podziel się sobą! bierze udział około 13 rowerzystów – nie wszyscy pokonują bowiem całą zaplanowaną trasę, a jedynie wybrane odcinki. Rajd rozpoczął się 18 czerwca, w Bydgoszczy. Jego trasa wiedzie przez Toruń, Grudziądz, Kwidzyn, Tczew i Gdańsk. Zakończenie rajdu zaplanowano pod Dworem Artusa w Gdańsku, 22 czerwca, o godz.14.

Z tej okazji przygotowano atrakcje, będzie m.in. loteria fantowa i malowanie dziecięcych buziek. W tej lekkiej, letniej formule uczestnicy rajdu będą też mówić o rzeczach ważnych - promować będą bowiem ideę transplantacji i zachęcać do wypełniania oświadczeń woli przekazania swoich organów po śmierci.

Organizatorem rajdu jest gdańska fundacja Organiści, którą założyła Jolanta Kruczkowska. Jak podkreśla, jest ona matką dawcy organów, i co roku uczestniczy w rowerowym rajdzie. W tym roku dołączyła do nich 12-letnia dziewczynka po przeszczepie serca, która pochodzi z małej miejscowości pod Świebodzinem, a na Długim Targu będzie ich widać m.in. 2-letnia Marcelinka po przeszczepie wątroby.

- Mój Bartek żyje w sześciu osobach. Po jego śmierci usłyszałam kiedyś pytanie, dlaczego zgodziłam się pokroić moje dziecko? Okazuje się, że świadomość w społeczeństwie w tej kwestii jest nadal niska. Dlatego zdecydowałam się promować transplantologię - podkreśla Jolanta Kruczkowska.

Jej syn, Bartek Kruczkowski, miał 26 lat, kiedy 28 listopada 2010 r. doszło do tragicznego wypadku w Londynie. Mężczyzna z grupą znajomych wszedł na dach budynku, z którego planowali podziwiać panoramę miasta. Konstrukcja nie wytrzymała jednak ciężaru i zawalił się dach. Bartek spadł z wysokości 10 metrów i uderzył się w głowę. Lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Żadnemu z jego znajomych nic się nie stało. Jego mama zdecydowała o przekazaniu organów syna.

Lekarze pobrali dwie nerki, wątrobę, trzustkę i zastawkę płucną. Dzięki temu uratowano życie 6 osobom: wątroba uratowała życie dwóm osobom: część otrzymał 2,5-letni chłopiec, część 56-letni mężczyzna. Nerki Bartka przeszczepiono 30-latkowi i 25-letniej kobiecie. Zastawka płucna i trzustka zostały wszczepione dwóm młodym mężczyznom.

Trzy lata po tragicznej śmierci syna Jolanta Kruczkowska, wraz z przyjaciółmi Bartka, postanowiła założyć Fundację im. Bartka Kruczkowskiego.

Jedną z głownych akcji prowadzonych przez Fundację jest organizowany co roku Rajd dla transplantacji - Podziel się sobą! Jego celem jest właśnie promowanie w naszym kraju idei transplantacji oraz świadomego dawstwa narządów i tkanek. Uczestnicy rajdu rozdają ulotki tematyczne i oświadczenia woli, uświadamiając i zachęcając do podejmowania dialogu na ten temat w gronie rodziny i przyjaciół. Często bowiem przeszczep jest jedyną metodą leczenia ratującą życie pacjenta.

 

Sponsorami tegorocznego rajdu są: Fundacja Energa, Miasto Gdańsk, Unilink Ubezpieczenia SA oraz prywatni darczyńcy.

VI Rajd dla transplantacji - Podziel się sobą! Odbywa się pod patronatem:

  • Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka,

  • Poltransplant, 

  • Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej,

  • SKN Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Terapii TIVA,

  • Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze