PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„con/TEMPORARY” Adriany Majdzińska w 4G. 11 czerwca spotkanie z artystką na żywo

„con/TEMPORARY” Adriany Majdzińska w 4G. 11 czerwca spotkanie z artystką na żywo
W piątek, 11 czerwca, w 4G - oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej - odbędzie się wernisaż wystawy „con/TEMPORARY”, na której zaprezentowane zostaną prace rzeźbiarki Adriany Majdzińskiej. Artystka będzie tego dnia będzie dostępna dla osób, które chciałyby z nią porozmawiać. Wystawa potrwa do 17 lipca.
Adriana Majdzińska swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. W czerwcu oraz lipcu jej rzeźby będzie można oglądać w galerii 4G
Adriana Majdzińska swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. W czerwcu oraz lipcu jej rzeźby będzie można oglądać w galerii 4G
fot. Anna Rezulak / KFP

 

- Moje rzeźby muszą mieć temat. Po latach pracy ten punkt wyjścia wydaje mi się naprawdę istotny. Praca z ideą - znalezienie dla niej właściwej formy. Stopniowe zawężanie obszaru poszukiwań, odrzucanie zbędnych elementów do momentu, kiedy pojawi się ten właściwy kształt, który zawrze w sobie pełną treść. Ale proces dojrzewania do tego sposobu myślenia o formie krystalizował się długo - mówi o swojej twórczości Adriana Majdzińska, gdańska artystka, rzeźbiarka, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i znajdującą się na terenach Stoczni Cesarskiej Galerią WL4 - Mleczny Piotr, którą kieruje wspólnie z Czesławem Podleśnym.

Majdzińska w swojej twórczości od lat konsekwentnie wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno i metal, sięga również po ceramikę czy beton. Często posługuje się też znalezionymi przedmiotami, które zestawia ze sobą w nowe intrygujące kompozycje - na przykład z użyciem kuchennych noży. Rzeźby prezentowane w galerii 4G - Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 37), będącej jednym z oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej, będą reprezentacyjnym przekrojem jej twórczości. Wybrane prace łączyć będzie wspólny mianownik - czas.

- Rzeźby Adriany Majdzińskiej są jej refleksją nad wartością czasu, „chwilowością” rzeczywistości, w której wydarzenia i zjawiska mierzone są coraz krótszymi sekwencjami, a prędkość jest priorytetem bez względu na koszty z nią związane - opisuje kuratorka wystawy „con/TEMPORARY”, Grażyna Tomaszewska-Sobko.

W Gdańskiej Galerii Guntera Grassa zobaczymy zarówno wcześniejsze prace rzeźbiarskie artystki z cyklów „Nuncjusz” i „Perswazje”, jak i najnowsze realizacje, zatytułowane „Puklerze” czy „Natural Killer”.

- Tematy prac, które Adriana Majdzińska podejmuje, czerpie z różnych źródeł, nie zamykając się na własnych doświadczeniach czy przeżyciach, ale odnosząc je do szeroko rozumianych kodów kultury. Naturalne materiały, z których korzysta zdają się kontrastować z ich myślą przewodnią zakorzenioną w kulturze, a przez to podbijają ich nieoczywiste znaczenia - dodaje kuratorka.

Wystawa Adriany Majdzińskiej „con/TEMPORARY” organizowana jest w ramach cyklu Logos-Bios, do którego zostali zaproszeni artyści rzeźbiarze analizujący i konfrontujący wątek styku kultury i natury, przestrzeni chaosu reprezentowanego przez biologię i przestrzeni logosu, utożsamianego z uporządkowaniem, ludzką ingerencją czy wręcz symboliczną opresją.

Wernisaż wystawy odbędzie się w galerii 4G w piątek, 11 czerwca, o godzinie 17:00. Podczas wydarzenia będzie okazja, by porozmawiać z artystką na żywo. Wystawa potrwa do 17 lipca. Wstęp wolny. W galerii będzie obowiązywał limit 15 osób, które mogą przebywać jednocześnie w tym samym momencie w środku.

O artystce:

Adriana Majdzińska w 2000 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2006 roku jest zawodowo związana z tym Wydziałem. W roku 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego oraz stanowisko profesora ASP. Jako artystka zajmuje się rzeźbą i rysunkiem, oraz różnego rodzaju działaniami artystycznymi i inicjatywami społecznymi. Interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu.

Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Jest laureatką nagród i stypendiów min.: stypendium Ministra Kultury i Sztuki 1998, nagród Rektora ASP w Gdańsku, nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000 roku, złotego medalu na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003 roku, Medalu Prezydenta Miasta Gdańska w 2006 roku, oraz czterokrotnie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

W latach 2015-2017 wraz z Czesławem Podleśnym koordynowała Przestrzenią Sztuki WL4, której byli pomysłodawcami - niezależnej społeczności artystycznej w budynku przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. Od połowy 2018 roku zaangażowana jest w działalność kolejnej społeczności WL4 Przestrzeń Sztuki w budynku Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze