PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Minął termin dopisywania się do spisu wyborców w Gdańsku

Minął termin dopisywania się do spisu wyborców w Gdańsku
We wtorek, 7 lipca, minął termin na dopisanie się do spisu wyborców w Gdańsku. Ważne! Jeśli ktoś dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów prezydenckich (przed 28 czerwca) - nie musi ponownie składać wniosku, jest na liście “z automatu”.
I tura wyborów prezydenta RP odbyła się 28 czerwca, II czeka nas 12 lipca
I tura wyborów prezydenta RP odbyła się 28 czerwca, II czeka nas 12 lipca
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Jeśli ktoś mieszka w Gdańsku czasowo w związku z nauką, pracą, leczeniem itp., żeby wziąć udział w głosowaniu powinien dopisać się do spisu wyborców - jeżeli nie zrobił tego przed 28 czerwca 2020 r. (I turą wyborów prezydenckich). W tym przypadku do spisu wyborców II tury trafi automatycznie.

Wtorek, 7 lipca to ostatni dzień na złożenie wniosku w tej sprawie. Można to zrobić:

 

  • przez rządową stronę internetową gov.pl (epuap)
  • lub osobiście, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w wybranych ZOM (Partyzantów 74, Wilanowska 2a lub Nowe Ogrody 8/12) bez wcześniejszego umawiania się, jeszcze do godz. 17.

 

TUTAJ złożysz wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez ePUAP

Formularz wniosku do wydruku i wypełnienia przed wizytą w UMGWybory prezydenckie - druga tura - odbędą się w niedzielę, 12 lipca
Wybory prezydenckie - druga tura - odbędą się w niedzielę, 12 lipca. Przez epuap można składać wnioski do 7 lipca, do godz. 23.59
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Jeśli chodzi o składanie wniosków przez epuap, można je składać do północy, ale lepiej nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

-  Teoretycznie czas na złożenie wniosku mija w momencie zamknięcia urzędu w danym dniu, czyli o godz. 17, ale przepisy nie nadążają za nowoczesnymi technologiami, za ostateczny termin przyjmujemy więc godzinę 23.59 - mówi Tomasz Filipowicz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG. - Wszystkie wnioski złożone drogą elektroniczną do tego czasu będą rozpatrzone, pod warunkiem, że wniosek zostanie wysłany skutecznie, czyli opatrzony profilem zaufanym (elektronicznym podpisem).

Na blisko 30 tys. złożonych w Gdańsku przed I turą wyborów wniosków o dopisanie do spisu wyborców, ponad 20 tys. przesłano drogą elektroniczną. W kilkudziesięciu przypadkach brakowało profilu zaufanego, dlatego ze względów formalnych wnioskujący nie mogli zostać umieszczeni w spisie wyborców.

Jeśli wniosek został złożony prawidłowo, nadawca otrzymuje urzędowe potwierdzenie przedłożenia (UPP) na swoją skrzynkę ePUAP - warto to sprawdzić, by upewnić się, czy “operacja” przebiegła skutecznie.

Osoby, które będą przebywać w kwarantannie w dniu wyborów, również do dziś mają czas, by zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Jeżeli ktoś objęty zostanie kwarantanną po 7 lipca - może zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 10 lipca.

TUTAJ złożysz wniosek w tej sprawie.

 

Czytaj także

Niezbędnik wyborcy! Co zrobić, gdy chcemy głosować poza miejscem zamieszkania

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl