PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uniwersytet Gdański. Lada dzień studenci rozpoczną naukę w nowym budynku Instytutu Informatyki

Uniwersytet Gdański. Lada dzień studenci rozpoczną naukę w nowym budynku Instytutu Informatyki
Nowy budynek, który powiększył zasoby edukacyjne Uniwersytetu Gdańskiego znajduje się przy ul. Wita Stwosza 57. To Instytut Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukę w nowoczesnych aulach, pracowniach i laboratoriach rozpoczną przede wszystkim studenci nowego kierunku - informatyki o profilu praktycznym.
Kubatura budynku wynosi ponad 22 tys. m3
Koszt inwestycji w postaci Instytutu Informatyki UG wyniósł ponad 39 mln zł.
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W czwartek, 26 września, władze Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowały konferencję prasową. W trakcie spotkania zaprezentowano nowoczesny budynek z którego wnętrz korzystać będą przede wszystkim studenci nowego kierunku, którym jest informatyka o profilu praktycznym. Kierunek ten został uruchomiony w roku akdemickim 2019/2020 i przyjęto na niego 76 osób.

Infomatyka o profilu praktycznym stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy w zakresie zatrudnienia specjalistów z branży IT. 

- 11 kandydatów na jedno miejsce, tylu mieliśmy chętnych, to bardzo dużo jak na nowy kierunek - powiedział  prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Jestem przekonany, że studenci drugiego roku, już będą mieli pracę. Informatycy są na topie i mają bardzo dobre wynagrodzenia. Informatyka o profilu praktycznym będzie kierunkiem trzyletnim, na koniec którego studenci będą bronić prac licencjackich.

 

Nz. od lewej:prof. dr hab. Piotr Bojarski - dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała - Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński - prorektor ds. studenckich
Nz. od lewej: prof. dr hab. Piotr Bojarski - dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała - Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński - prorektor ds. studenckich
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Nowy budynek Instytutu Informatyki UG składa się z 5 kondygnacji (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne), a jego powierzchnia to blisko 4 tys. mkw. W budynku znajduje się 15 sal dydaktycznych, które pomieszczą 350 osób. Każda z nich posiada duże okna i automatyczne rolety. Większe sale, dzięki przesuwanym ścianom działowym, podzielić można na dwie mniejsze. Jest też nowoczesna aula, która w zależności od potrzeb pomieści od 170 do 340 osób. Aulę także można podzielić na dwie części dzięki przesuwanej ścianie działowej. W auli znajduje się też tzw. “reżyserka”, czyli pomieszczenie w którymj będą mogli przebywać studenci o specjalnych wymaganiach edukacyjnych - osoby niepełnosprawne, słabowidzące czy niedosłyszące. W budynku znajdują się też 4 laboratoria wyposażone w komputery oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.

Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji.

 
Studenci informatyki o profilu praktycznym mają szczęście, bo rozpoczną naukę w bardzo nowoczesnych przestrzeniach. W budynku pachnie jeszcze farbą, a krzesła w auli okryte są folią. Niebawem zasiąść tu będzie mogło 170 osób
Studenci informatyki o profilu praktycznym mają szczęście, bo rozpoczną naukę w bardzo nowoczesnych przestrzeniach. W budynku pachnie jeszcze farbą, a krzesła w auli okryte są folią. Niebawem zasiąść tu będzie mogło 170 osób
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Budynek powstał w ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym”. Koszt inwestycji to kwota ponad 39 mln zł. Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 21 milionów złotych, pozostała część, w wysokości 18 mln złotych, stanowi wkład własny uczelni. 

 

Nowoczesne sale dydaktyczne z dużymi oknami i automatycznymi roletami - tutaj będą się uczyć studenci informatyki
Nowoczesne sale dydaktyczne z dużymi oknami i automatycznymi roletami - tutaj będą się uczyć studenci informatyki
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Prócz prezentacji nowego budynku w trakcie konferencji opowiedziano też o aktualnościach związanych z życiem uczelni i rozpoczynającym się rokiem akademickim, który jest jednocześnie rokiem jubileuszowym 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowy rok akademicki rozpocznie niebawem ponad 26 tys. studentów.  Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła niemal 10 tysięcy osób, z czego blisko 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a 2 tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. W czasie tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszyła się kryminologia - blisko 15 osób na jedno miejsce.

Kolejne najbardziej pożądane kierunki to:

  • produkcja form audiowizualnych (14,04)
  • filologia angielska (10,85)
  • zarządzanie instytucjami artystycznymi spec. menedżerska (8,80)
  • skandynawistyka (8,59)
  • psychologia (8.07)
  • wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (7,20)
  • sinologia (7,14)

Ponad 6 osób na miejsce starało się dostać na finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie i amerykanistykę. Także sporym zainteresowanie cieszyły się studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikację społeczną, administrację oraz informatykę o profilu ogólnoakademickim - ponad 5 osób chętnych na miejsce.

Warto też dodać, że Uniwersytet Gdański znajduje się w elitarnym gronie 20 najlepszych polskich uczelni zakwalifikowanych do programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, co oznacza, że uczelnia spełnia najwyższe standardy badań i dydaktyki. Jako jedna z 5  polskich uczelni tworzy sieć 17 uniwersytetów europejskich wybranych w konkursie Komisji Europejskiej „European Universities”. UG tworzy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas - SEA-EU) wraz z partnerami z Hiszpanii, Chorwacji, Francji, Niemiec i Malty.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 rozpocznie się w poniedziałek, 30 września, o godz. 10.00, na Wydziale Prawa i Administracji UG, który znajduje się przy ul. Bażyńskiego 6.

- Zaczynamy nietypowo, bo jeszcze we wrześniu, ale tak wypada najbliższy poniedziałek - wyjaśnia dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze