• Start
  • Wiadomości
  • Unia Metropolii Polskich. Prezydenci miast wspominają przyjaciela samorządowca z Gdańska

Unia Metropolii Polskich. Prezydenci miast wspominają przyjaciela samorządowca z Gdańska

Prezydenci polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (UMP) w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza oddają hołd swojemu koledze samorządowcowi. Wspominają go też w specjalnym okolicznościowym tekście i filmie.
14.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
13 stycznia 2021 r. Baner ze zdjęciem Pawła Adamowicza na ścianie Urzędu Miejskiego w Gdańsku w drugą rocznicę jego śmierci
13 stycznia 2021 r. Baner ze zdjęciem Pawła Adamowicza na ścianie Urzędu Miejskiego w Gdańsku w drugą rocznicę jego śmierci
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Unia Metropolii Polskich to samorządowa organizacja zrzeszająca 12 głównych miast Polski, będących ośrodkami obszarów metropolitalnych. Od 3 czerwca 2019 r. UMP nosi imię Pawła Adamowicza. Na jej stronie internetowej pojawiło się wspomnienie zamordowanego przed dwoma laty prezydenta Gdańska.

Wszyscy mamy ciągle w pamięci ten, z jednej strony piękny, kolorowy, będący zwieńczeniem całorocznej akcji charytatywnej finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – który okazał się ogromnym dramatem i położył głębokim cieniem na długi czas. Te godziny, kiedy nerwowo oczekiwaliśmy każdej informacji ze szpitala, gdzie Paweł Adamowicz walczył o życie, tę gasnącą nadzieję i w końcu ostatnią, fatalną wiadomość.

Tego dnia straciliśmy człowieka wyjątkowego. Związanego z samorządem od wielu lat. Aktywnego i kreatywnego twórcę, propagatora idei samorządności w naszym kraju

czytamy we wspomnieniu.

 

W tekście przypomniana jest też działalność polityczna, studencka i samorządowa Pawła Adamowicza. Był on – jak czytamy – charyzmatycznym liderem, który słuchał ludzi, był „zafiksowany na punkcie ukochanego miasta”, był i jest wzorem dla wielu samorządowców.

Z każdą kolejną kadencją zaufanie lokalnej społeczności do jego osoby nabierało coraz wyraźniejszego wymiaru, a on sam zaczął być postrzegany jako człowiek całkowicie zafiksowany na punkcie swojego ukochanego miasta - wspominają prezydenta Gdańska koledzy z UMP.

Powstał też z archiwalnych ujęć kilkuminutowy film o życiu i publicznej aktywności Pawła Adamowicza. Wspominają go w nim prezydenci polskich miast miast.

- Przez dwadzieścia lat swojej prezydentury Paweł Adamowicz dążył do tego, by gdańszczanie czuli dumę ze swojego miasta, ale też brali odpowiedzialność za jego rozwój i wizerunek. To kierunek społeczeństwa obywatelskiego, który i mnie jest bliski. Sukces samorządności widzimy na co dzień – mówi w filmie Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Najważniejszym zadaniem samorządowca jest to, by słuchał mieszkańców swojego miasta, takim był właśnie Paweł Adamowicz.

- Był gdańszczaninem z krwi i kości, który kochał swoje miasto, rozumiał jego mieszkańców, potrafił rozwiązywać problemy tej lokalnej społeczności – mówi o Pawle Adamowiczu Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – Był na pewno wzorem dla nas, człowiekiem, który, wnosił dla polskiego samorządu bardzo, bardzo wiele.

- Gdańszczanie są bardzo wymagający. Sprostanie tym wymaganiom było bardzo trudne, ale Paweł, a znałem go ponad 13 lat, był przede wszystkim wspaniałym, ciepłym człowiekiem. Był uczciwy w swoich poglądach i osądach. Był bardzo gorliwym katolikiem, chrześcijaninem i wdrażał tę miłość chrześcijańską w praktyce między innymi przez to, że bardzo odważnie uczestniczył w Marszach Równości, co niektórzy uważali za błąd. On był człowiekiem, który to co myślał, to robił – tak zapamięta Pawła Adamowicza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest obecnie prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich.

Zobacz wspomnienie o Pawle Adamowiczu:

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku