PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tysiące osób żegnało Pawła Adamowicza w piątek w Bazylice Mariackiej ZDJĘCIA i ZAPIS TRANSMISJI

Tysiące osób żegnało Pawła Adamowicza w piątek w Bazylice Mariackiej ZDJĘCIA i ZAPIS TRANSMISJI
Kondukt żałobny wyruszył w piątek, 18 stycznia, z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej. Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi w ostatniej drodze przez ukochane miasto towarzyszył kilkudziesięciotysięczny tłum. Chętni do północy żegnali prezydenta w świątyni.
Kondukt żałobny w drodze
Kondukt żałobny w drodze
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W piątek o godz. 16.00 drzwi do Europejskim Centrum Solidarności zostały zamknięte. To tutaj przez całą minioną dobę znajdowała się trumna z ciałem śp. prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. 

Kondukt żałobny wyruszył o godz. 17.00 ulicami Gdańska, gdzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Adamowicza. Trasa, która została nazwana trasą sentymentalną wiodła ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie, Pańską, Węglarską, Piwną.

 Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, przejdzie obok ul. Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował - mówiła wcześniej Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska – Przejdzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał. Minie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony oraz skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podejdzie pod wejście główne Bazyliki.


Karawan z trumną otoczony tłumem ludzi
Karawan z trumną otoczony tłumem ludzi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Wielotysięczne tłumy zebrały się nie tylko wzdłuż trasy konduktu, ale i w pobliskich uicach - m.in. ul. Rajskiej, która biegnie w sporym oddaleniu, równolegle do trasy konduktu. 

KONDUKT POGRZEBOWY - ZOBACZ ZDJĘCIA

W progu Bazyliki Mariackiej trumnę ze śp. Pawłem Adamowiczem przejęli prezydenci:

  • prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
  • były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
  • prezydent Sopotu Jacek Karnowski
  • prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu Związku Miast Polskich
  • prezydent Lublina Krzysztof Żuk
  • prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak


Trumnę przejęli prezydenci polskich miast. W pierwszym rzędzie Jacek Karnowski z Sopotu (z lewej) i Rafał Trzaskowski z Warszawy
Trumnę przejęli prezydenci polskich miast. W pierwszym rzędzie Jacek Karnowski z Sopotu (z lewej) i Rafał Trzaskowski z Warszawy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Homilię podczas mszy świętej żałobnej wygłosił bp. Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.  Powiedział m.in., że kwintesencją życia Pawła Adamowicza są ostatnie słowa, jakie wypowiedział: - Gdańsk jest szczodry, jest miastem solidarności.

Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Zieliński powiedział: Zmarły prezydent wypełnił przestrzeń miasta swoją nieprzeciętną aktywnością. Jak wielu gdańszczan kochał tę bazylikę, w której spocznie. Niejednokrotnie zbiegały się nasze drogi, gdy działy się wydarzenia radosne i smutne [...] Kwintesencją jego życia są jego ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią: Gdańsk, jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem [...] Kwintesencją jego życia stają się tłumy gdańszczan przybywające na jego pożegnanie.

Biskup Zieliński mówi: Przyszliśmy tu na modlitwę, bo tu jest nadzieja, nadzieja na przezwyciężenie zła [...] Zło ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię. Zło jest tragicznym uchybieniem wobec miłości.

MSZA ŚWIĘTA ŻAŁOBNA - ZOBACZ ZDJĘCIA


Po mszy św. ludzie przechodzili do przodu, by podejść do trumny i się pożegnać. Przed Bazyliką Mariacką ustawiła się gigantyczna kolejka do pożegnania z Prezydentem. Tak było do północy, gdy bramy świątyni zostały zamknięte. Potem ciało Pawła Adamowicza zostało przewiezione do kremacji. 


Tłum ludzi przed Bazyliką Mariacką
Tłum ludzi przed Bazyliką Mariacką
fot. www.gdansk.pl


ZOBACZ CAŁĄ RELACJĘ Z POŻEGNANIA PREZYDENTA ADAMOWICZAoprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl