PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tylko jedna minuta, by opowiedzieć historię - Festiwal Filmów Jednominutowych on line od środy 

Tylko jedna minuta, by opowiedzieć historię - Festiwal Filmów Jednominutowych on line od środy 
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia, 14 i 15 października 2020, pokazu 30 nagrodzonych i wyróżnionych filmów jednominutowych oraz na spotkanie z jurorami - całość on line, na FB i kanale Youtube NCK.
Kilka osób w lesie z kamerą i sprzętem, na pierwszym planie młoda kobieta z długimi ciemnymi włosami, ma apart fotograficzny przewieszony przez ramię, w ręku trzyma filmowy klaps
Spotkanie z Jagodą Szelc, która opowie o tajnikach reżyserii filmowej odbędzie się w czwartek, 15 października, o godz. 18, na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury (LIVE). Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kornacki
Fot. z archiwum J. Szelc

 

W internecie i "w realu" - kultura w czasie pandemii testuje różne rozwiązania. Zobacz, jakie

 

Wyrazić siebie, ważną myśl w minutę? Czy to nie za mało? Organizatorzy festiwalu przekonują, że jednominutówki są festiwalem wyobraźni, a najważniejsze w tworzeniu filmowej historii są: nie - techniczna precyzja czy świetna pointa, lecz szczerość w opowiadaniu, odwaga w eksperymentowaniu, łatwość snucia wątków i odnajdywanie sensu. 

- Są filmy, które - mimo że trwają zaledwie minutę – widownia zapamiętuje na długo. Są takie, o których zapomina się chwile po ich obejrzeniu. Liczą się emocje - wywołanie zaciekawienia, śmiechu, nuty strachu, oczekiwania, zniecierpliwienia - przekonuje Jury.

Uczestnicy kolejnych edycji Festiwalu Filmów Jednominutowych, już od 15 lat udowadniają widzom, że są w stanie podołać temu wyzwaniu. I to niezależnie od tego ile mają lat, czy są zawodowcami czy amatorami.

W tym roku, widzowie nie będą mogli ocenić ich wysiłków podczas uroczystej gali w Centrum św. Jana. Z powodu pandemii Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, organizator wydarzenia, również musiał zmierzyć się z wyzwaniem i zmienić formułę festiwalu.

- Zaplanowany na 14-15 października finał Festiwalu Filmów Jednominutowych jest przygotowywany wyłącznie do odbioru w internecie - mówi Marta Korga-Bistram z NCK. - Część wydarzeń odbędzie się bez widowni i będzie częściowo streamowana lub nagrywana, do późniejszego odtworzenia.

Na kanale Youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury obejrzymy 30 tytułów wybranych przez Jury - już w środę, 14 października, od godz. 10, a zaplanowane w programie spotkania z jurorami odbędą się na Facebooku NCK o godz. 18 (Diana Dąbrowska) i 20 (Radosław Pisula) w środę oraz o godz. 18 w czwartek, 15 października (Jagoda Szelc). Kto zwyciężył w tym roku dowiemy się w czwartek, o godz. 20, podczas relacji LIVE na FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Filmy oceniali: 

Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, animatorka kultury i wieloletnia wykładowczyni Italianistyki na Uniwersytecie Łódzkim i dyrektorka artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski, która publikowała m.in. na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Kina, Ekranów, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka publikacji „Kino włoskie po 1980 roku” (2018), laureatka Grand Prix konkursu „Krytyk mówi” (2014), zdobyła II miejsca w „Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka” dla młodych krytyków filmowych (2020) i nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2019).

Jagoda Szelc, oryginalna reżyserka i scenarzystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydziału Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi, już za swój pierwszy film „Wieża. Jasny dzień” (2017) otrzymała wiele nagród, m.in. za debiut reżyserski i scenariusz na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za drugi film - „Monument” (2018) - została wyróżniona w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. Obecnie pracuje nad filmem „Delikatny balans terroru”.

Radosław Pisula, twórca popkulturowo-życiowego fanpage'a Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe. Jest dziennikarzem i tłumaczem. Przebadał m.in. filmografię Johna Woo, Johna Carpentera i Waltera Hilla; "pożera" wszelkiej maści horrory, "akcyjniaki" oraz filmy Złotej Ery Hollywood. Mówi o sobie, że ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”), uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz Godzillę – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie.

 

14. All About Freedom - „Wszystko o wolności”. Internetowy festiwal rusza w środę

 

PROGRAM:

ŚRODA, 14 października 2020

godz. 10:00

Udostępnienie finałowej selekcji filmów (30 tytułów)

Youtube: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 18:00-19:00

Diana Dąbrowska – Spadkobiercy Felliniego (prezentacja)

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 20:00-21:00

Radosław Pisula – TOP 10: kino nadbałtyckie (prezentacja)

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

CZWARTEK, 15 października 2020

godz. 18:00-19:30

Jagoda Szelc – o reżyserii filmowej (rozmowa) | prowadzenie: Krzysztof Kornacki

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 20:00-20:45   

Ogłoszenie wyników konkursu + pokaz nagrodzonych filmów | prowadzenie: Szymon Jachimek

komentarz werdyktu: Diana Dąbrowska, Radosław Pisula, Jagoda Szelc

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 21:00-21:45

Spotkanie z laureatami nagród | prowadzenie: Marta Maciejewska

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze