• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdzie skierować pierwsze kroki, gdy mamy problemy finansowe?

W dniach 14-18 czerwca w Gdańsku trwa Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Z tej okazji na gdansk.pl zapraszamy na cykl rozmów pomocowo- edukacyjnych. W poniedziałek, 14 czerwca, przypomnieliśmy m.in. czym jest Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, a także komu i jaką pomoc oferuje oraz w jaki sposób Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, któremu udało się kompleksowo podejść do problemu długów mieszkańców.
14.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Piotr Puchalski - prawnik z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl
Nz. Piotr Puchalski - prawnik z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Natalia Gawlik - dziennikarka portalu Gdańsk.pl
gdansk.pl

 

W pierwszej rozmowie, która odbyła się w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych gościliśmy: 

  • Monikę Chabior - zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
  • Piotra Puchalskiego - prawnika z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych


W latach 2016-2023 Miasto Gdańsk realizuje Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Są to pionierskie działania w skali kraju, ponieważ Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce postanowiło podejść do problemu zadłużenia mieszkańców systemowo. 

- Z jednej strony wiadomo, że długi wynikają z problemów emocjonalnych - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Osoby zadłużone, to często osoby w depresji, które wpadają w spiralę długów, ponieważ nie mają pomocy psychologicznej. Takie wsparcie można otrzymać w ramach programu. Równocześnie jest to kwestia prawna, więc w ramach programu oferujemy kompleksowe poradnictwo i wsparcie prawne. Mamy też ofertę informacyjną, jak chociażby ten tydzień, aby uwrażliwić ludzi na zagadnienia związane z zadłużeniem, które dotknąć może wiele osób.

W trakcie programu wymieniono wiele przyczyn będących powodem utraty finansowej płynności, która z czasem napędzaja spiralę długów z którymi trudno samodzielnie się uporać. Może być to m.in. trudna sytuacja rodzinna, zobowiązania przejmowane po rodzicach, spadki, rozwody, wyłudzenia. 

Niezależnie od przyczyny popadnięcia w długi, z każdym problemem można zgłosić się do Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, które znajduje się w Gdańsku-Wrzeszczu, przy al. Grunwaldziej 8. Centrum oferuje także pomoc prewencyjną. Jeśli obawiamy się, że nasza sytuacja finansowa może się znacznie pogorszyć, warto skorzystać z porad, które wskażą nowy kierunek działania, uzupełnią wiedzę i dadzą nadzieję na poprawę sytuacji. 

- Centrum, jako efekt uchwały z 2016 roku, powstało pod koniec 2017 roku w pilotażowym, trzymiesięcznym programie, aby zobaczyć jakie jest zainteresowanie, zapotrzebowanie i z czym będziemy się mierzyć realizując ten program - powiedział Piotr Puchalski, prawnik z CBEiWOS. - Po pilotażu dokonaliśmy podsumowania naszej pracy i od 2018 roku do dzisiaj, wykonujemy pracę polegającą na poradnictwie specjalistycznym, zarówno indywidualnym, jak i grupowym, ale również koordynujemy realizację tego programu, współdziałanie partnerów zrzeszonych w ramach platformy bezpieczeństwa ekonomicznego, czyli podmiotów, instytucji, organizacji pozarządowych, które działają zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, ale też na szczeblu centralnym. Ponieważ jest to pierwszy tego typu program w kraju, testujemy, sprawdzamy, pewne rzeczy rozwijamy, z innych rezygnujemy. Cały czas badamy potrzeby i staramy się, jak najpełniej odpowiadać na potrzeby ludzi w trudnej sytuacji. 

W programie podkreślano także, że dłużnikiem może zostać każdy człowiek, dlatego niezmiernie ważne jest, by przełamać barierę wstydu i poprosić o pomoc. Im szybciej o nią poprosimy, tym większa szansa na szybsze rozwiązanie problemu. 

Kontakt do CBEiWOZ: tel. 728-590-288, e-mail: centrumbeiwoz@gmail.com

 

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z MONIKĄ CHABIOR I PIOTREM PUCHALSKIM



Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 14 do 18 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa. 

We wtorek, 15 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o bezpieczeństwie seniorów. 

Goście:

  • Gabriela Dudziak - pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów
  • asp. Ewelina Stankiewicz - Wydziała Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
  • Tomasz Nowak - radca prawny, doradca obywatelski ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna SAS

Transmisja od godz. 13.00.

 

Przy realizacji programu dedykowanego bezpieczeństwu finansowemu gdańszczan, współpracują: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komenda Miejska Policji, Gdański Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Pomorska Izba Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Gdańskie Centrum Multimedialne. 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór