PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zakończył się egzamin gimnazjalny w gdańskich szkołach. Nauczyciele nadal strajkują. ZAPIS KONFERENCJI

Zakończył się egzamin gimnazjalny w gdańskich szkołach. Nauczyciele nadal strajkują. ZAPIS KONFERENCJI
Mimo strajku nauczycieli we wszystkich gdańskich szkołach udało się stworzyć komisje egzaminacyjne. W środę, 10 kwietnia w 44 szkołach przeprowadzono egzamin gimnazjalny. O tym, jak przebiegał egzamin i co z pozostałymi dniami, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk mówił podczas specjalnej konferencji prasowej.
m00104385
Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku, egzamin gimnazjalny odbył się bez przeszkód 
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

AKTUALIZACJA, środa, 10 kwietnia, godz. 14.00

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, zwołał konferencję prasową w której zawarł najważniejsze informacje dnia nt. strajku i przeprowadzonych w naszym mieście egzaminów gimnazjanych. 

- Egzamin odbył się w 44 szkołach, zorganizowano prace 163 komisji egzaminacyjnych w których egzamin zdawało 3375 uczniów - mówił Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska. - Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół (…). Proszę pamiętać, że nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli, popieramy osoby, które strajkują dzisiaj w swojej słusznej sprawie. Proszę pamiętać też, że jesteśmy zakładnikami przepisów prawa, które mówią bardzo wyraźnie, kiedy i w jakich terminach egzamin należy przeprowadzić. Nie można go przeprowadzić w innym terminie. (…) Dziękuję wszystkim, którzy w tych komisjach pracowali i dali szansę młodym ludzim zdać ten egzamin. (…) Teraz czas na kompletowanie komisji na jutro, tutaj nie ma większego zagrożenia. Natomiast rzeczywisty problem jest w piątek, będzie wtedy egzamin z języków obcych i tam potrzeba o wiele więcej [ludzi - red.], cały czas te komisje są kompletowane.

W konferencji wziął także udział Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego, który mówił m.in.:

- Stan na godzinę 8.15 w dniu 10 kwietnia to zawieszone zajęcia a w 67 placówkach, z czego 25 to przedszkola, 42 szkoły. Strajkują 32 przedszkola i 97 szkół, a także 8 placówek innego typu. Do strajku przystąpiło blisko 3 tysiące nauczycieli i jest to liczba zbliżona do dnia wczorajszego. Nie odnotowalismy przez te dni żadnych incydentów, ani organizacyjnych ani logistycznych. Chcielibyśmy, aby tak pozostało. 

 

Zapis konferencji prasowej:

 

AKTUALIZACJA, środa, 10 kwietnia, godz. 13.10

W gdańskich szkołach zakończył się pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych.

 

AKTUALIZACJA, środa, 10 kwietnia, godz. 10.00

We wtorek, 9 kwietnia 2019 roku, jeszcze późnym popołudniem w trzech gdańskich placówkach były kłopoty ze skompletowaniem składów komisji egzaminacyjnych, jednak w środę 10 kwietnia wszystkie szkoły były gotowe do przeprowadzania egzaminów.

- Właśnie odwiedziłam swoją macierzystą szkołę Zespoł Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, egzamin trwa - powiedziała nam Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku. - W komisji egzaminacyjnej jest jeden nasz nauczyciel i księża katecheci z naszej i innych szkół. To nie jest nic nowego, księża zawsze uczestniczyli w egzaminach, są członkami rady pedagogicznej. Uczniowie się stawili, egzamin przebiega bez przeszkód.

Według danych z wtorku, 9 kwietnia, w Gdańsku strajk odbywa się w 98 szkołach i 34 przedszkolach (na ogólną liczbę 169 samorządowych placówek i 37 niesamorządowych) oraz 8 innych placówkach: Pałacu Młodzieży i poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Strajkuje 4229 nauczycieli i 437 pracowników administracji i obsługi.

Władze Gdańska ze zrozumieniem podeszły do oczekiwań nauczycieli, ale też zaangażowały się w organizację rozpoczynających się egzaminów gimnazjalnych. Uczniów do udziału w nich zachęcał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych oraz Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku i wielu jednostek miejskich starali się udzielić wszystkim szkołom, w których właśnie rozpoczynają się egzaminy, wszelkiej dostępnej pomocy.

 

m00104381
Według danych z 9 kwietnia 2019 roku w Gdańsku strajk odbywa się w 98 szkołach i 34 przedszkolach i ośmiu innych placówkach
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W środę, 10 kwietnia, rozpoczął się trzeci dzień protestu pracowników oświaty. Z przekazanych przez szkoły raportów wynika, że nauczyciele są zdeterminowani i gotowi do dłuższego strajku.

- Nastroje są bojowe, jest wola strajku, wydaje się, że do końca tygodnia strajk będzie kontynuowany - mówi Bożena Brauer. - Co z nauczycielami należącymi do oświatowej "Solidarności"? W mojej szkole jest duże koło nauczycielskiej “Solidarności”, około 60 osób, nikt nie zrezygnował z członkostwa w związku. Nastroje uspokaja fakt, że zamierzamy odwołać przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania "S", z którego udziału w negocjacjach z rządem jako związkowcy byliśmy niezadowoleni.


Czytaj także: 

10 kwietnia - egzamin gimnazjalistów. AKTUALIZACJA - wszystkie szkoły mają komisje egzaminacyjne

Strajk w oświacie. Egzamin gimnazjalny odbędzie się we wszystkich gdańskich szkołach. AKTUALIZACJA

Strajk nauczycieli. Losy egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty w Gdańsku

Strajkuje ponad 2/3 gdańskich placówek oświatowych - szkół i przedszkoli. ZAPIS KONFERENCJI

Nauczyciele z gdańskiej "Solidarności" chcą kontynuowania strajku i odwołania Ryszarda Proksy

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze