PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Motyw dźwigów na nowych koszulkach meczowych siatkarzy Trefla
Motyw dźwigów na nowych koszulkach meczowych siatkarzy Trefla
W sezonie 2018/2019 na strojach meczowych gdańszczan oprócz lwa - symbolu Gdańska a od roku także siatkarzy Trefla - pojawi się jeszcze jeden element nierozerwalnie związany z krajobrazem stolicy Pomorza: stoczniowe dźwigi.
Wojciech Grzyb, kapitan Trefla, w nowej koszulce podczas przedsezonowej prezentacji
Wojciech Grzyb, kapitan Trefla, w nowej koszulce podczas przedsezonowej prezentacji
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Od poprzedniego sezonu Trefl występuje na siatkarskich parkietach jako „gdańskie lwy”, a na koszulkach meczowych zawodników znajduje się lew inspirowany historią, symbolem i herbem Gdańska. W nadchodzących rozgrywkach na strojach pojawia się jeszcze jeden symboliczny dla Gdańska motyw, czyli stoczniowe dźwigi, bardzo mocne związane z krajobrazem stolicy Pomorza - mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy klubu. - Nie bez znaczenia pozostaje także font, którym na koszulkach są napisane nazwiska zawodników: nawiązuje on do historycznego napisu „Stocznia Gdańska” nad bramą nr II do Stoczni.

W miniony weekend Morska Fundacja Historyczna zorganizowała gdańskim siatkarzom wyjątkowe zwiedzanie historycznych terenów.

- Zawodnicy pochodzą z najróżniejszych zakątków Polski, a także z Niemiec, Serbii i oczywiście trener Anastasi z Włoch. Dzięki temu spacerowi mogli lepiej poznać historię stoczniowych wydarzeń, które są niezwykle mocno wpisane w DNA naszego miasta - dodaje Gdowska. 

Spacer po Stoczni, który miał miejsce w poprzedni weekend, siatkarze i sztab szkoleniowy Trefla rozpoczęli na Placu Solidarności przy Pomniku Poległych Stoczniowców w 1970 roku, skąd udali się pod Bramę nr II Stoczni Gdańskiej. Drogą do Wolności „gdańskie lwy” przeszły do Stoczni Cesarskiej, czyli najstarszej części Stoczni Gdańskiej, a także stoczniowego nabrzeża. Bardzo ważnym punktem była Sala BHP, czyli historyczne miejsce podpisana Porozumień w 1980 roku.

Czytaj także:

Trefl w PlusLidze. Siatkarze gospodarzami będą w Gdańsku, Elblągu, Gdyni i Sopocie

Piotr Nowakowski u prezydenta Gdańska. 10 tys. zł nagrody za mistrzostwo świata 

Piotr Nowakowski mistrzem świata! Siatkarz Trefla po raz drugi ze złotym medalem 

Trefl z kibicami. Były koszulki meczowe, rozmowy, wspólne zdjęcia, autografy

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl