PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trefl Gdańsk i program Ekstra FAN - odpowiedzialne społecznie według badania UW

Trefl Gdańsk i program Ekstra FAN - odpowiedzialne społecznie według badania UW
Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przygotował raport dotyczący polityki CSR profesjonalnych klubów sportowych w Polsce. Wśród działań odpowiedzialnych społecznie docenione zostały klub Trefl Gdańsk oraz projekt Ekstra FAN, którego inicjatorem i koordynatorem jest Stadion Energa Gdańsk.


„Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów w Polsce” to wspólna praca kilkudziesięciu naukowców z pięciu uczelni, którzy zbadali działalność 72 klubów z pięciu lig (piłka nożna, żużel, siatkówka kobiet, siatkówka mężczyzn, koszykówka) w obszarze społeczeństwo, środowisko, rządzenie.

Wyróżnione zostały klub siatkarski Trefl Gdańsk oraz program Ekstra FAN, którego inicjatorem i koordynatorem jest Stadion Energa Gdańsk a partnerami m.in. Lechia Gdańsk, Trefl Gdańsk i Trefl Sopot.


Bartosz Kurek to najlepszy siatkarz mistrzostw świata 2018. Po tym, jak rozwiązał kontrakt ze swoim klubem, przez kilkanaście dni trenował z Treflem Gdańsk. Był też atrakcją meczu gdańskiego klubu - m.in. rozdawał autografy i pozował do zdjęć
Bartosz Kurek to najlepszy siatkarz mistrzostw świata 2018. Po tym, jak rozwiązał kontrakt ze swoim klubem, przez kilkanaście dni trenował z Treflem Gdańsk. Stał się też atrakcją meczu gdańskiego klubu, przed którym m.in. rozdawał autografy i pozował do zdjęć
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Trefl Gdańsk - według raportu - wyróżniał się w obszarze społeczeństwo i rządzenie: współrealizował wiele programów społecznych z zakresu sportu powszechnego, promocji zdrowia i edukacji, komunikował dostępność wydarzeń sportowych dla różnych grup kibiców i propagował wolontariat.

Trefl Gdańsk jest liderem w zindywidualizowanych ofertach sponsorskich połączonych z działaniami prospołecznymi. Argumentacja naukowców brzmi następująco:

„Organizacja angażuje się w rozwój lokalny Wpływy pochodzące z kontraktów sponsorskich są dla wielu klubów istotnym elementem budżetu. Trefl Gdańsk SA jest młodym klubem, działa na terenie Gdańska od 13 lat. W tym czasie wypracował ciekawy model współpracy sponsorskiej. Oferta przedstawiana sponsorom, to nie są już tylko tradycyjnie rozumiane reklamy na koszulkach i bandach. W toku rozmów ze sponsorami są projektowane i realizowane wspólne inicjatyw aktywizujących najbliższe otoczenie klubu oraz wspólne działania promocyjno-komunikacyjne w promowaniu tych inicjatyw. Klub wykorzystuje swoje zaangażowanie w lokalnej społeczności jako obszar potencjalnych działań z zakresu CSR poprzez sport wśród sponsorów.”


Uczestnicy programu prozdrowotnego Ekstra FAN z 2018 roku pozbyli się w sumie 386 kilogramów
Uczestnicy programu prozdrowotnego Ekstra FAN z 2018 roku pozbyli się w sumie 386 kilogramów
fot. Arena Gdańsk Operator


Autorzy analizy zaznaczyli również, że kluby sportowe - szczególnie te większe - są zaangażowane w upowszechnianie sportu wśród dzieci i dorosłych. W tym aspekcie jako sztandarowy przykład podano program Ekstra FAN - „będący w zasadzie kompleksową interwencją w styl życia kibiców szczególnie zagrożonych problemami zdrowotnymi”.

Ekstra FAN to inicjatywa skierowana do osób z nadwagą w wieku 35-60 lat, zainicjowana przez Stadion Energa Gdańsk i przygotowana wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia, Ergo Areną oraz klubami sportowymi: Lechią Gdańsk, Energą Wybrzeże Gdańsk, Treflem Gdańsk i Treflem Sopot. W ramach realizacji projektu odbywają się zajęcia z dietetykami, fizjologami, specjalistami z zakresu aktywności fizycznej i żywienia oraz wykwalifikowanymi trenerami.


Czytaj więcej o programie Ekstra FAN:

Trzy miesiące wspólnych ćwiczeń, porady dietetyka i spotkania ze specjalistami – na taką aktywność muszą by gotowi uczestnicy kolejnej edycji. Jakie są wymagania przy rekrutacji? Wiek osób zgłaszających się do projektu to 35-60 lat, wskaźnik masy ciała dla Pań i Panów powyżej... 


Czytaj cały raport:

Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych w Polsce raport z badań oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl