PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tramwaje już jeżdżą na Stogi. Na razie do ul. Zimnej

Tramwaje już jeżdżą na Stogi. Na razie do ul. Zimnej
W sobotę, 7 grudnia, od rana udostępniona została pierwsza część wyremontowanej linii tramwajowej na Stogi. Chodzi o odcinek od ul. Sucharskiego do tymczasowego przystanku w okolicy ul. Zimnej. Ułatwi to zdecydowanie podróż do tej dzielnicy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koniec całej inwestycji powinien nastapić w maju 2020 r.
Zakończenie całej inwestycji powinien nastąpić w maju 2020 r.
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Ruch tramwajów przywrócony został na odcinku o długości ok. 1,3 km. Realizacja przebudowy linii tramwajowej podzielona jest na trzy odcinki. Na razie zakończony został pierwszy z nich. Drugi odcinek przebiega od ul. Stryjewskiego od z ul. Skiby do połączenia ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Ostatni, trzeci odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża".

Zakończenie prac zgodnie z umową przewidywane jest na koniec maja 2020 r. Do czasu uruchomienia tramwaju na całym odcinku zapewniona jest autobusowa komunikacja zastępcza.


Zobacz relacje wideo:

 

 Nie wszystkie elementy przebudowy są gotowe, jednak aby ułatwiać mieszkańcom komunikację z centrum Gdańska, zdecydowano o uruchomieniu połączenia - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Prace związane z wykonaniem całości odcinka pierwszego są nadal prowadzone. W pierwszym okresie nie będzie przystanków pośrednich. W miarę postępu inwestycji będą uruchomiane kolejne przystanki: Lenartowicza, a następnie Kaczeńce. 

 

tram_stogi

 

Koniec pierwszego etapu prac oznacza także spore zmiany dla funkcjonowania komunikacji tramwajowej i autobusowej w Gdańsku. Zmieniły się bowiem rozkłady jazdy linii tramwajowych 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12. Oprócz wydłużenia linii 9 na Stogi, poprawią się też warunki podróży na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Śródmieście. Skorygowano także godziny odjazdów w sobotę, skracając w ten sposób czas oczekiwania na przystankach, na trasie Łostowice – Chełm – Śródmieście – Wrzeszcz –
Oliwa – Jelitkowo. 

Oddanie do użytku I etapu prac remontowych na Stogach
Oddanie do użytku I etapu prac remontowych na Stogach
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Koniec pierwszego etapu prac oznacza zmiany również dla komunikacji autobusowej. Zostanie zamknięty łącznik od ul. Wosia Budzysza do ul. Siennej – równoległy do Trasy Sucharskiego. Ulica Wosia Budzysza zostanie otwarta dwukierunkowo, na całej długości.

Zmienią się trasy i rozkłady jazdy linii autobusowych 106, 111, 158, 258, N8 i T8. Zostanie też skorygowany rozkład jazdy linii 138, natomiast linia T9 przestanie jeździć. 

Od soboty 7 grudnia tramwaje wracają na Stogi ZMIANY W ROZKŁADACH JAZDY

 


Oprócz modernizacji infrastruktury tramwajowej (torowiska, sieci trakcyjnej i przystanków) przebudowany jest także istniejący układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Dodatkowo wykonywana jest kompleksowa przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod głównymi arteriami dzielnicy - prowadzone są prace związane m.in. z przebudową sieci gazowej, ciepłowniczej, wodociągowo - kanalizacyjnej, odwodnienia oraz sieci teletechnicznych, energetycznych oraz oświetlenia, a także budowa przepustu na kanale Kaczeńce.

Prace prowadzi konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

 

 

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze