PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od soboty 7 grudnia tramwaje wracają na Stogi ZMIANY W ROZKŁADACH JAZDY

Od soboty 7 grudnia tramwaje wracają na Stogi ZMIANY W ROZKŁADACH JAZDY
Od soboty, 7 grudnia tramwaje powrócą na Stogi. Zostanie oddany do użytku fragment wyremontowanego torowiska na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Zimnej, czyli pierwszy etap przebudowy. Zmianie ulegnie rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę 7 grudnia tramwaje wracają na Stogi
W sobotę 7 grudnia tramwaje wracają na Stogi
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Decyzja podjęta

7 grudnia zostanie udostępniona pierwsza część wyremontowanej linii tramwajowej obejmująca odcinek od przystanku Sucharskiego do tymczasowego przystanku w okolicy ul. Zimnej długości ok. 1300 m. Dotychczas na pierwszy odcinku inwestycji ułożono torowisko wraz ze słupami trakcyjnymi, wykonano instalacje podziemne, wybudowano większość układu drogowego wraz ze ścieżką rowerową.

- Nie wszystkie elementy przebudowy są gotowe, jednak aby ułatwiać mieszkańcom komunikację z centrum Gdańska, zdecydowano o uruchomieniu połączenia – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Prace związane z wykonaniem całości odcinka I są nadal prowadzone. W pierwszym okresie nie będzie przystanków pośrednich. W miarę postępu inwestycji będą uruchomiane kolejne przystanki: Lenartowicza, a następnie Kaczeńce – dodaje szef DRMG.

Równolegle trwają roboty wykończeniowe związane z przebudową układu drogowego, m.in. na ul. Wosia Budzysza i przy przepuście w pobliżu ul. Kaczeńce. Ponadto przebudowane zostanie również skrzyżowanie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza.

Od 7 grudnia tramwajem dojedziemy do przystanku przy ul. Zimnej, a zakończenie prac na dwóch kolejnych etapach, planowane jest na koniec maja 2020 r.
Od 7 grudnia tramwajem dojedziemy do przystanku przy ul. Zimnej, a zakończenie prac na dwóch kolejnych etapach, planowane jest na koniec maja 2020 r.
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Od godzin porannych zmienią się rozkłady jazdy linii tramwajowych 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12. Oprócz wydłużenia linii 9 na Stogi, poprawią się też warunki podróży na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Śródmieście. Skorygowano także godziny odjazdów w sobotę, skracając w ten sposób czas oczekiwania na przystankach, na trasie Łostowice – Chełm – Śródmieście – Wrzeszcz – Oliwa – Jelitkowo.

Koniec pierwszego etapu prac oznacza zmiany również dla komunikacji autobusowej. Zostanie zamknięty łącznik od ul. Wosia Budzysza do ul. Siennej – równoległy do Trasy Sucharskiego. Ulica Wosia Budzysza zostanie otwarta dwukierunkowo, na całej długości. Zmienią się trasy i rozkłady jazdy linii autobusowych 106, 111, 158, 258, N8 (zmiana rozkładów jazdy dla linii N8 w nocy z piątku na sobotę, tj. 06/07.12.2019 r.) i T8. Zostanie też skorygowany rozkład jazdy linii 138, natomiast linia T9 przestanie jeździć.


TRAMWAJE

Linia 3
- wykonywany będzie dodatkowy kurs, o godz. 13:45 od przystanku „Wyspiańskiego” do Brzeźna.

Linia 5
- w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:05 i 13:25 z pętli Zaspa zostaną opóźnione o 3 minuty, na godz. 13:08 i 13:28.

Linia 6
- w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:30 i 13:50 z przystanku „Strzyża PKM” do pętli „Łostowice Świętokrzyska” zostaną opóźnione o 3 minuty, na godz. 13:33 i 13:53, by zapewnić właściwą koordynację z innymi liniami,
- sobotni rozkład jazdy: 20 wybranych kursów, wykonywanych z pętli „Łostowice Świętokrzyska” będzie realizowanych o 2 min. później, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami.

Linia 7
- wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz - pętla Łostowice Świętokrzyska - Zajezdnia Wrzeszcz, będą realizowane przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.

Linia 8
- w dni powszednie wybrane kursy zjazdowe z Jelitkowa do zajezdni Nowy Port zostaną przyspieszone o 2-3 minuty, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami. Wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz – Przeróbka - Zajezdnia Wrzeszcz, będą realizowane przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.

Linia 9
- trasa linii zostanie wydłużona do przystanku „Zimna”. By lepiej skoordynować linię 9 z innymi liniami, zostaną wprowadzone niewielkie przesunięcia godzin odjazdów.

Linia 11
- zostanie uruchomiona para dodatkowych kursów – o godz. 6:39 z pętli „Strzyża PKM” oraz o godz. 7:26 z pętli „Łostowice Świętokrzyska”.

Linia 12
- w dni powszednie, dla zapewnienia lepszej koordynacji z innymi liniami, zostaną wprowadzone wynoszące od 1 do 2 minut przesunięcia godzin odjazdów z Migowa w godzinach popołudniowych.

AUTOBUSY

Linia 106
- w kierunku Westerplatte zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Budzysza” autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Lenartowicza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Przeróbka” 02 [1977], „Lenartowicza” 02 [1879] i „Sucharskiego” 04 [1692]. Trasa w kierunku przeciwnym nie ulegnie zmianie.

Linia 111
- w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Kaczeńce – Sienna” autobusy pojadą ulicami”: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Bajki” 01 [1043] i „Dickensa” 01 [1045].

- w kierunku Jana z Kolna i Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku „Tamka” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Zimna” 03 [1049] przy ul. Stryjewskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

Linia 138
- jednominutowa korekta godzin odjazdów od przystanku „Elbląska” do Westerplatte. W kierunku przeciwnym – bez zmian.

Linie 158 i 258
- w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku „Andruszkiewicza” do przystanku „Stogi Skiby” autobusy pojadą ulicami: Sucharskiego, Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 90 [9125] przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

- w kierunku Wrzeszcza zmiana trasy: od przystanku „Ugory” do przystanku „Budzysza” autobusy pojadą ulicami: Skiby, Wosia Budzysza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

Linia N8
- w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Kaczeńce – Sienna” autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: „Bajki” 01 [1043] i „Dickensa” 01 [1045].

- w kierunku Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku „Tamka” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Zimna” 03 [1049] przy ul. Stryjewskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

Linia T8
- w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku „Sucharskiego” do przystanku „Stogi Skiby” autobusy pojadą ulicami: Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 90 [9125] przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

- w kierunku Przeróbki zmiana trasy: od przystanku „Ugory” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Skiby i Wosia Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

Linia T9
- likwidacja linii.

 

Kolejne etapy prac

Realizacja przebudowy linii tramwajowej podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy, który zostanie otwarty 7 grudnia, obejmuje ul. Wosia Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Zimną. Drugi odcinek, dotyczy ul. Stryjewskiego od z ul. Skiby do połączenia ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Ostatni, trzeci odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża".

- Aby zminimalizować utrudnienia związane z brakiem połączenia tramwajowego dzielnicy Stogi z centrum Gdańska, zdecydowano, że poszczególne etapy będą udostępniane sukcesywnie – tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz.

Od 7 grudnia tramwajem dojedziemy do przystanku przy ul. Zimnej, a zakończenie prac na dwóch kolejnych etapach, zgodnie z umową przewidywane jest na koniec maja 2020 r. Do czasu uruchomienia tramwaju na całym odcinku zapewniona będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Przebudowa linii tramwajowej to kilka inwestycji w jednej

Skala przebudowy linii tramwajowej jest znaczna. Łącznie na Stogach przebudowanych jest ok. 3,7 km torów tramwajowych i ok. 2,5 km dróg. Oprócz modernizacji infrastruktury tramwajowej czyli torowiska, sieci trakcyjnej i przystanków, przebudowany jest także istniejący układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Dodatkowo wykonywana jest kompleksowa przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod głównymi arteriami dzielnicy. W ramach inwestycji prowadzone są prace związane m.in. z przebudową sieci gazowej, ciepłowniczej, wodociągowo - kanalizacyjnej, odwodnienia oraz sieci teletechnicznych, energetycznych, czy oświetlenia, a także budowa przepustu na kanale Kaczeńce.

Inwestycja prowadzona na stogach obejmuje przebudowę ok. 3,7 km torów tramwajowych i ok. 2,5 km dróg
Inwestycja prowadzona na stogach obejmuje przebudowę ok. 3,7 km torów tramwajowych i ok. 2,5 km dróg
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 


Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Wosia Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Umowa z wykonawcą prac Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to pozyskane dofinansowanie Z UE.

 

Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze
Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze