PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tramwaj na Stogi. Odbył się przejazd próbny po wyremontowanym torowisku

Tramwaj na Stogi. Odbył się przejazd próbny po wyremontowanym torowisku
Miasto Gdańsk jest gotowe do uruchomienia pierwszej części wyremontowanej linii tramwajowej na Stogi. W sobotę, 30 listopada, miał miejsce testowy przejazd tramwaju na odcinku od ul. Wosia Budzysza do ul. Skiby. Torowisko liczące 2,3 km jest gotowe do użytku. Pasażerowie pojadą tą trasą prawdopodobnie pod koniec pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.
Przejazd testowy tramwaju między przystankami Sucharskiego i Zimna
Przejazd testowy tramwaju między przystankami Sucharskiego i Zimna
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Sobotni przejazd testowy rozpoczął się o godz. 11.00. To historyczna chwila, mówili obecni na miejscu przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku i filmy Aldesa, która jest odpowiedzialna za remont torowiska na Stogach.

- Ta inwestycja to remont torowiska, ale tak naprawdę całą linię tramwajową która tu była, musieliśmy zdemontować – wyjaśnia Maciej Duda, dyrektor kontraktu z firmy Aldesa. - Żeby wykonać wszystkie wzmocnienia gruntu musieliśmy zejść metr pod ziemię. Było to konieczne, ponieważ jesteśmy bardzo blisko morza i bez tych wzmocnień byłoby ogromne ryzyko, że ta linia nie funkcjonowałaby przez długie lata.

Odcinek, który zostanie oddany do użytku liczy 2300 metrów torów tramwajowych.

- Dzisiejsze próby polegają przede wszystkim na testowaniu, czy tramwaj nie zahacza o przeszkody, czy koła dobrze współpracują z szyną, testujemy też sieć trakcyjną – wyjaśnia Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Specjalnie robimy taki przejazd próby na tydzień przed oficjalnym otwarciem trasy, żeby był jeszcze czas na ewentualne poprawki.

ZOBACZ FILM Z PRÓBNEGO PRZEJAZDU TRAMWAJU PO NOWYM TOROWISKU NA STOGACH

 

Przejazd odbył się bez przeszkód i wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Stogów pod koniec pierwszego tygodnia grudnia pojadą tramwajem linii nr 9 do przystanku Zimna.

 
Linię tramwajową nr 9 obsługiwać będą tramwaje Pesa Jazz
Linię tramwajową nr 9 obsługiwać będą tramwaje Pesa Jazz
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Tramwaj Pesa Jazz, który wziął udział w przejeździe testowym, będzie obsługiwał mieszkańców Stogów.

- Trasa została zmodernizowana m.in. z tego powodu, aby najnowocześniejszy tabor niskopodłogowy mógł dojeżdżać do Stogów – dodaje Sebastian Zomkowski. - Trasa zakończona jest dzisiaj ślepym torem, a nie pętlą, dlatego mogą nią jeździć wyłącznie tramwaje dwukierunkowe. Organizacja ruchu przebiegać będzie w taki sposób, że pasażerowie wysiadać będą na przystanku końcowym, pusty tramwaj przemieści się kilka metrów na przystanek początkowy – Zimna – skąd zabierać będzie pasażerów jadących w stronę Przeróbki.

 

Przystanek Zimna  - tutaj kończy się trasa pierwszej części wyremontowanego torowiska
Przystanek "Zimna" - tutaj kończy się trasa pierwszej części wyremontowanego torowiska
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 


Drugi etap tej inwestycji dotyczy ul. Stryjewskiego (od skrzyżowania z ulicą Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli "Pasanil"). Trzeci etap obejmuje ul. Nowotną (od ul. Kruczej do pętli “Stogi Plaża”). Termin końcowy realizacji przebudowy linii tramwajowej na Stogach to według ostatnich doniesień maj 2020 roku.

 

Czytaj także: 

Stogi. Na ul. Nowotnej pojawiły się już pierwsze odcinki nowych torów tramwajowych

Stogi. Wielki remont torów tramwajowych - zmiany w komunikacji miejskiej

 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze