Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Stogi. Na ul. Nowotnej pojawiły się już pierwsze odcinki nowych torów tramwajowych

To obecnie najdłuższa inwestycja realizowana w Gdańsku. Roboty prowadzone są na długości blisko 4 kilometrów. Te podzielone są na trzy odcinki, o różnym stopniu zaawansowania prac. Na ul. Nowotnej położono już pierwsze metry nowego torowiska, z kolei w centrum dzielnicy, czyli na ul. Stryjewskiego, prowadzone są nadal prace ziemne.

Stogi. Na ul. Nowotnej pojawiły się już pierwsze odcinki nowych torów tramwajowych
A
A
data publikacji: 25 lutego 2019 r.
Na ul. Nowotnej widać już pierwsze odcinki nowych torów tramwajowych
Na ul. Nowotnej widać już pierwsze odcinki nowych torów tramwajowych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Trwa budowa wodociągu przy ul. Pawiej, Stryjewskiego oraz Nowotnej, a także studni pod fundamenty oraz budowa kanału deszczowego prefabrykowanego. Realizowane są też prace związane z oświetleniem tzw. pętli Stogi - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Wykonano też warstwę tłucznia na odcinku kilkuset metrów oraz rozpoczęto układanie podkładów betonowych wraz z szynami na odcinku ul. Nowotnej.

W dalszym ciągu wzdłuż modernizowanej trasy odbywają się cięcia korekcyjne drzew.

W ostatnich tygodniach na terenie budowy wykonano m.in. fundamenty pod słupy trakcyjne i przeprowadzono prace związane z przełączeniem średniego napięcia na skrzyżowaniu ulic Budzysza, Stryjewskiego i Ugory. Nadal realizowane są prace korytujące torowisko, a także roboty sanitarne, montaż gazociągu oraz budowa kanalizacji deszczowej.


Modernizację torowiska na Stogach rozpoczęto od wymiany instalacji podziemnych
Modernizację torowiska na Stogach rozpoczęto od wymiany instalacji podziemnych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Na Stogach przebudowanych jest obecnie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace modernizacyjne realizowane są na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". W ramach inwestycji przebudowywane są także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa „Pasanil” (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawią się dodatkowe tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Będą one podłączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

W ramach inwestycji przebudowywany jest również dotychczasowy układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wyniesie około 2500 m, łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników - około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych - około 1200 m. Przy okazji modernizowane są sieci wodociągowe i kanalizacyjne.


Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu br.
Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu br.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Generalny remont, w tym wymiana torów na Stogach, rozpoczął się na początku lipca 2018 r. Od września trzeba było wprowadzić zmiany w rozkładach jazdy tramwajów, które rzadziej kursują, za to częściowo zostały zastąpione przez autobusy komunikacji miejskiej.

Rozkopane "serce dzielnicy" wymusiło zmiany w ruchu kołowym. Kierowcy korzystają z objazdu w kierunku plaży, który wyznaczono ulicami: Skiby, Niską, Rozłogi, Sokola i Kruczą.
W kierunku Górek Zachodnich kierowcy poruszają się ul. Falck Polonusa, Tamka i Kłosową.
Zmiany w ruchu obowiązywać będą co najmniej do końca lata 2019 roku.

Inwestycja pod hasłem: "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" podzielona jest na trzy odcinki:

  1. ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby (włącznie)

  2. ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby (bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla "Pasanil"

  3. od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"

Ten projekt to także kolejny krok do poprawy dojazdu na plażę na Stogach. W 2016 r. Miasto wyremontowało ul. Nowotną, dzięki czemu wygodniej i bezpieczniej można dojechać tam samochodem.

Realizowaną obecnie inwestycję koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przewidywany termin zakończenia robót to sierpień 2019 r.

Wykonawcą prac jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora