PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Test Coopera - od maluchów do seniorów. Około 1300 osób sprawdziło swoją kondycję

Test Coopera - od maluchów do seniorów. Około 1300 osób sprawdziło swoją kondycję
W ciągu dwóch dni - w czwartek i piątek, 26-27 września - na terenie kompleksu sportowego przy ul. Grunwaldzkiej dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy mierzyli się z testem Coopera. Próbowali na własnych nogach pokonać jak najdłuższy dystans w ciągu 12 minut. Najmłodsza uczestniczka miała... 14 miesięcy.
W szóstej edycji Gdańskiego Testu Coopera większość stanowili uczniowie
W szóstej edycji Gdańskiego Testu Coopera większość stanowili uczniowie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Test Coopera polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Można biec, maszerować, skakać, iść. Obecnie test jest szeroko stosowany do badania wytrzymałości i sprawności wszystkich grup społecznych. Organizatorem Gdańskiego Testu Coopera jest AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego. 

Szósta edycja odbywała się na terenie kompleksu sportowego przy al. Grunwaldzkiej 244 w czwartek i piątek, 26-27 września. Przez Internet zapisało się 1337 osób.

- Nie wszyscy się stawili, ale część dopisała się już na miejscu, w dniu testu. Wystartowało łącznie około 1300 osób - mówi Sebastian Kacprzak, koordynator Gdańskiego Testu Coopera. - Wśród uczestników najwięcej było uczniów, około tysiąca. Pozostali to osoby indywidualne.


W teście oprócz uczniów w wieku 7-18 lat brali także udział dorośli i seniorzy. Najmłodsza startująca miała... 14 miesięcy.

- Przetruchtała z tatą 350 metrów, potem tata wziął ją na ręce i resztę dystansu przebiegli razem - uśmiecha się Kacprzak. 

 

W Gdańsku około 90 procent uczestników przebiega ponad 2 km
W Gdańsku około 90 procent uczestników przebiega ponad 2 km
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Około 90 procent startujących w Gdańsku w 12 minut przebiega ponad 2 kilometry. To bardzo dobry wynik.

Najlepsi mogli liczyć na nagrody: trzy najszybsze kobiety i trzech najszybszych mężczyzn otrzymało vouchery do salonu masażu i spa w hotelu Galion. Najliczniej reprezentowane szkoły - bony na zakup sprzętu sportowego (odpowiednio 1500 zł, 1000 zł, 500 zł - red). Pierwsza nagroda przypadła Szkole Podstawowej nr 2, która zgłosiła do testu wszystkich uczniów. 


Gdański Test Coopera cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji brało udział niecałe 500 osób, w poprzedniej ponad 700. 1300 osób to rekord. Kolejna edycja odbędzie się wiosną 2020 roku. 

- Zastanawiamy się, czy w przyszłym roku testu nie rozszerzyć o trzeci dzień. Sobota to zazwyczaj dzień wolny od pracy, większą szansę na udział i sprawdzenie się miałyby osoby pracujące w tygodniu - mówi Kacprzak. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl