PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tej wystawy więcej nie zobaczysz! „Pod królewską koroną" i co jeszcze w ten weekend w Gdańsku?

Tej wystawy więcej nie zobaczysz! „Pod królewską koroną" i co jeszcze w ten weekend w Gdańsku?
Choć ostatni weekend września i zarazem pierwszy października obędzie się bez premier teatralnych i szeregu wydarzeń muzycznych, nie sposób będzie się nudzić. Zapraszamy na liczne wystawy w Gdańsku, kameralne koncerty, ciekawe wydarzenia literackie, atrakcje dla najmłodszych i do kin studyjnych.

Wystawa Pod Królewską Koroną to szczególna gratka dla miłośników historii Gdańska. Nz. pieczęć sygnetowa z herbem Gdańska
Wystawa Pod Królewską Koroną to szczególna gratka dla miłośników historii Gdańska. Nz. pieczęć sygnetowa z herbem Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To już ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę „Pod królewską koroną... Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”. Pokazuje ona, jak ważną rolę w historii naszego miasta odegrał król Polski Kazimierz Jagiellończyk, skupiając się na wpływie osoby króla na dalsze losy Gdańska. Jest także świetną okazją, by zobaczyć zmiany wizerunku herbu miejskiego poprzez wystawione w latach 1454-1457 przywileje. Ekspozycję można oglądać w czterech placówkach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, tylko do niedzieli 1 października.

Zobacz zdjęcia z wystawy: Wernisaż wystawy pt. "Pod Królewską Koroną".

Główna część wystawy znajduje się w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska (ul. Długa 46/4), gdzie prezentowana jest postać Kazimierza Jagiellończyka i jego stosunek do Gdańska w trakcie trwania wojny trzynastoletniej. Ponadto omówione są przywileje z lat 1454-1457, ich wpływ na zmianę wizerunku herbu miejskiego, a także recepcja tego herbu w epokach późniejszych do końca istnienia I Rzeczpospolitej. Na wystawie nie zabrakło także nowożytnych map oraz monet.

A tuż przed wejściem do obiektu, na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza, w ramach wystawy umieszczona została zabytkowa wapienna płyta z herbem miejskim, która przez wiele lat była przechowywana w lapidarium Kościoła św. Jana w Gdańsku. W 2012 r. została przekazana do Muzeum jako depozyt przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ratusz Głównego Miasta otwarty jest w piątki i soboty w godz. 10-18, w niedziele w godz. 11-18. Bilet na wystawę: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

Na dziedzińcu Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12) oglądać można 10 plansz poświęconych herbowi Gdańska w architekturze. Zwiedzający tę część mogą zapoznać się z obiektami miejskiej użyteczności, na których do dziś zachowały się przedstawienia godła miejskiego, np. odkryty w 2016 r., w trakcie prac konserwatorskich, a pochodzący z przełomu XVIII/XIX wieku herb Gdańska zdobiący sklepienia kolebkowe sieni Ratusza Staromiejskiego.

Dom Uphagena można zwiedzać w piątki i soboty w godz. 10-18, w niedziele w godz. 11-18. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł.

W okresie nowożytnym Gdańsk był jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego, dlatego na antresoli znajdującej się na siódmej kondygnacji Wieży Więziennej w Muzeum Bursztynu (Gdańsk, ul. Targ Węglowy 26) prezentowana jest czasowa wystawa „Bursztynowy herb Gdańska”. W czterech gablotach można podziwiać przedmioty bursztynowe ozdobione herbem Gdańska. Wśród prezentowanych artefaktów znalazły się nożyki do papieru, papierośnice, szkatułki, łyżeczki, a także bursztynowa plakieta z wizerunkiem Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Muzeum Bursztynu czynne jest w piątki i soboty w godz. 10-18, w niedziele w godz. 11-18. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

Czwarta część ekspozycji „Pod Królewską Koroną...” znajduje się w Twierdzy Wisłoujście (Gdańsk, ul. Stara Twierdza 1). Ze względu na fakt, że w ciągu wieków było to ważne strategicznie miejsce, z którego kontrolowano ruch statków wchodzących i wychodzących z portu gdańskiego, w tym oddziale Muzeum zobaczyć można ekspozycję poświęconą banderze gdańskiej, omawiającą jej przedstawienia w sztuce, np. na pochodzącym z gdańskiego Dworu Artusa obrazie „Okręt Kościoła”, czy znanej z Wielkiej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta Gdańska „Apoteozie gdańskiej”. W Domu Komendanta przy dziedzińcu Fortu Carre, do którego prowadzi dekoracyjny, kamienny portal z herbem miejskim znajdują się repliki 10 bander zaprojektowanych na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.

Twierdzę Wisłoujście można zwiedzać od piątku do niedzieli w godz. 10-16. Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 7 zł.

Czytaj też: Twierdza Wisłoujście. Ostatnia szansa na jesienne zwiedzanie

Katarzyna Karpowicz, obraz zatytułowany Do widzenia, do jutra, 50x100, olej/płótno, 2017 r.
Katarzyna Karpowicz, obraz zatytułowany Do widzenia, do jutra, 50x100, olej/płótno, 2017 r.
mat. Katarzyny Karpowicz

W ten weekend będzie także ostatnia okazja, by zobaczyć pierwszą w Gdańsku wystawę malarstwa Katarzyny Karpowicz, która w ostatnim rankingu artystów Kompasu Młodej Sztuki zajęła 4. miejsce, wybrana przez 50 najlepszych galerii w Polsce. Jej prace można podziwiać na wystawie zatytułowanej „Do widzenia do jutra”, w Galerii Triada (Gdańsk, ul. Piwna 11/12), do 5 października.

- Interesują mnie ludzkie emocje i tajemnica, która tkwi w indywidualnych relacjach między dwojgiem ludzi - mówi o wystawie artystka. - Ciekawi mnie zagadnienie przemijania, malując, staram się zatrzymać pewne chwile w nieskończoność zapisując je w obrazach. Życie jest podróżą, którą każdy przemierza samotnie, chociaż towarzyszą nam w niej inni ludzie. Każdy moment z kimś ukochanym i bliskim jest wielkim darem, który trwa do czasu pożegnania. Życie, jak każda podróż ma swój koniec, zestaw obrazów, który pokazuję na wystawie „Do widzenia do jutra” jest właśnie o tym.

Katarzyna Karpowicz urodziła się w 1985 roku w Krakowie. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem tamtejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni profesora Leszka Misiaka. Dyplom obroniła z oceną celującą. Brała udział w wielu aukcjach charytatywnych oraz w aukcjach młodych. Jej obraz został zakupiony do kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.

Galeria Triada czynna jest w ten weekend w piątek w godz. 11-18 i w sobotę w godz. 11-16. Wstęp wolny.

„Smacznie napisane” to weekendowa propozycja Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Literacko-kulinarne spotkanie organizowane jest w ramach festiwalu poświęconego literaturze pomorskiej „Czytanie Pomorza”.

W sobotę 30 września, o godz. 11, w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła poprowadzi spotkanie zatytułowane „Wyobraźnia czy przepis, czyli o gotowaniu z głowy i z książek”, a pasjonat dziedzictwa kulturowego i kuchni Żuław Artur Wasielewski skupi się wokół tematu „Książka kucharska ambasadorem regionu”. Odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Smacznie napisane”, a dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek regionalny.

Wstęp wolny.

Kreatywne pisanie z Loesje [czyt. luszje], czyli po polsku „Lusia”] - zabawa skojarzeniami słownymi i wspólne pisanie krótkich tekstów - to rzecz niektórym w Trójmieście już znana. Kreatywne pisanie pobudza twórcze myślenie, inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci krótkich, niekonwencjonalnych tekstów. Tym razem warsztaty odbędą się w sobotę 30 września, o godz. 12, w Kolonii Artystów (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 51).

Loesje to imię młodej Holenderki, które od ponad 30. lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. To również międzynarodowa sieci organizacji, działających w różnych krajach na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego. Organizuje warsztaty kreatywnego pisania oraz akcje w przestrzeni miejskiej zapraszające do refleksji i twórczego działania.

Warsztaty potrwają 6 godzin (dwie sesje po 3 godziny z przerwą). Podczas pierwszej części uczestnicy stworzą teksty, z których zostaną wybrane te najbardziej inspirujące. Druga część warsztatów będzie polegać na redakcji końcowej, podczas której powstaną finalne brzmienia tekstów, które złożą się na nową serię charakterystycznych, czarno-białych plakatów Loesje.

Koszt udziału w warsztatach: 20 zł. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe pod adresem: kolonia.artystow@gmail.com (w temacie należy wpisać „Warsztaty Loesje”).

John Porter i Nergal, czyli Me And That Man. Koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie jedynym koncertem na Pomorzu w ramach polskiej trasy koncertowej zespołu
John Porter i Nergal, czyli Me And That Man. Koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie jedynym koncertem na Pomorzu w ramach polskiej trasy koncertowej zespołu
mat. prasowe

Także w sobotę, na koncert Me And That Man zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1). Projekt jest efektem współpracy Nergala, lidera grupy Behemoth oraz weterana polskiej sceny rockowej, Johna Portera.

- Wychodzimy ze strefy komfortu, żeby zredefiniować to, kim jesteśmy jako artyści - tłumaczy Adam „Nergal” Darski. - O tej drodze, i nie tylko, opowiada płyta „Songs of Love and Death”, z której jesteśmy potwornie dumni. Me And That Man to nowe rozdanie, nowy ekscytujący rozdział w życiu moim i Mr. Portera.

- Projekt Me And That Man to dwóch samotnych facetów, którzy znaleźli się w miejscu, w którym nie byli nigdy wcześniej, którzy nagle poznają się i podają sobie ręce - dodaje John Porter. - To pokazuje, jak muzyka zbliża: dwóch zupełnie obcych ludzi rozpoczyna wspólną, artystyczną przygodę. Nie było to łatwe, ale obydwaj zdecydowaliśmy, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, które są nieodłącznym niebezpieczeństwem każdej muzycznej współpracy. Na szczęście wiemy, że w tym przypadku tym lepiej dla nas.

Koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbywa się w ramach polskiej trasy (zagraniczna już się odbyła), promującej debiutancką płytę „Songs Of Love And Death”. Jej premiera odbyła się w marcu tego roku. Tydzień po premierze album znalazł się na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się w Polsce płyt. Zyskał bardzo dobre recenzje w kraju i zagranicą, a dziennikarze muzyczni uznali kolaborację Nergala i Johna Portera i płytę MATM za „wydarzenie”, „niespodziankę” i „debiut roku”.

Początek koncertu o godz. 20. Obok Nergala i Portera, w składzie koncertowym znajdą się również basista Matteo Bassoli oraz Łukasz Kumański na instrumentach perkusyjnych. Bilety jeszcze są: 65 zł.

Na zgoła odmienne wydarzenie muzyczne zaprasza Winda - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Racławicka 17, wejście od ul. Klonowicza). W sobotę 30 września odbędzie się tam koncert połączony z wernisażem zdjęć „Wydmy w fotografii i muzyce”. Na fortepianie zagra Mateusz Grela, na klarnecie Beniamin Grosiak, a swoje prace pokaże Janusz Marian Nowacki - dziennikarz, fotograf i typograf. Początek o godz. 19. Bilety: 10 zł.

Niedziela 1 października to także dobra okazja, by wziąć udział w grze miejskiej po Gdańsku „Link do Memlinga”, której motywem przewodnim będzie sam Hans Memling i jego słynny obraz Sąd Ostateczny.

„Pewien demoniczny historyk sztuki Ł. Geniusz postanowił zostać najbardziej wpływowym kolekcjonerem na Ziemi i posiąść wszystkie sto najważniejszych dzieł sztuki dawnej. Za pomocą skonstruowanego przez siebie wehikułu ruszył w podróż poprzez historię, rabując jeden obraz po drugim. Ostatnim dziełem, na który się połasił złoczyńca, jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jednak tajemniczym zbiegiem okoliczności, wehikuł nie zadziałał jak trzeba. Tryptyk rozpadł się na części, a każda z nich została przeniesiona w miejscu i czasie...

Pozostał jednak cień nadziei. Sąd Ostateczny ma bowiem swojego strażnika! Ducha pewnego bardzo ważnego dla obrazu człowieka, który w ramach pokuty za popełnione niegodziwości czuwa nad nim przez wieki po swojej śmierci. Teraz potrzebuje on Twojej pomocy. Jesteś jego ostatnią deską ratunku!”

Przygoda rozpoczyna się przy Złotej Bramie w Gdańsku. Aby zagrać, należy ściągnąć aplikację Huntly na smartfona i kliknąć „Link do Memlinga”, który pojawi się 1 października. Tam będą się pojawiać wskazówki, dokąd udać się dalej. Jak podpowiadają organizatorzy, w niedzielę 1 października najlepiej udać się w miasto między godz. 8 a 15.

Gra będzie aktywna przez cały październik. Na wszystkich uczestników czekają drobne upominki, dla najwytrwalszych - nagrody godne prawdziwych miłośników sztuki.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdańska.

Także w niedzielę mamy aż dwie propozycje teatralne dla najmłodszych. Pierwsza - spektakl „Szczęśliwe miasteczko” w reżyserii Marka Branda - odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

Przedstawienie inspirowane jest kulturą żydowską, a dokładniej jednym z bardzo ważnych tematów opowieści żydowskich: polskim miastem Chełm, w którym społeczność żydowska obecna była od XIV wieku. W wielu historiach jest ono synonimem wyobrażonego miejsca na świecie, w którym żyją ludzie pozornie niezbyt mądrzy i nierozgarnięci, ale bardzo szczęśliwi.

Historie te stały się między innymi kanwą dla „Opowiadań dla Dzieci” Issaca Bashevisa Singera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzięki któremu tradycja i kultura żydowska w barwnej formie zachowana została do dziś.

Swoista naiwność wyimaginowanych mieszkańców tego żydowskiego miasteczka pozwala przeżywać im barwne, a zarazem abstrakcyjne przygody, które stanowią istotny element żydowskiego dziedzictwa przekazywanego w opowieściach. Wiele z tych historii ma swój walor nie tylko w pełnym humoru przedstawieniu niespotykanych konsekwencji decyzji podejmowanych przez mieszkańców miasteczka, ale także w pochwale uniwersalnych wartości, takich jak potrzeba dobra, przyjaźni i radości w codziennym życiu. Przekaz jest na tyle uniwersalny, że historia odrywa się od geograficznego źródła na mapie i staje się tytułowym „szczęśliwym miasteczkiem” żydowskim, z rabinem, synagogą, kupcem, krawcem itp. - które mogłoby istnieć wszędzie - także w dawnym Gdańsku.

Spektakl rozpocznie się o godz. 12. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-12 lat Bilety: 10 zł.

Piękne lalki, które zagrają w spektaklu, zaprojektował i stworzył Marcin Marzec
Piękne lalki, które zagrają w spektaklu, zaprojektował i stworzył Marcin Marzec
mat. prasowe

Teatr w Blokowisku na Zaspie (Gdańsk, ul. Pilotów 11) zaprasza natomiast na spektakl gościnny Teatru Barnaby, zatytułowany „Czerwony Kapturek”, na motywach słynnej bajki Jana Brzechwy.

To doskonale znana wszystkim historia dziewczynki, której udaje się pokonać złego wilka. Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna stworzona przez kompozytora Michała Makulskiego sprawią, że dzieci bawić się będą doskonale. Po spektaklu, dzieci będą miały możliwość spróbowania swoich sił aktorskich na scenie - zaprasza odpowiedzialny za reżyserię, scenariusz i animację Marcin Marzec, założyciel Teatru Barnaby.

Spektakl odbędzie się w niedzielę 1 października, o godz. 17. Bilety: 8 zł.

Zobacz też: 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2017

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze