PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szpitale spółki Copernicus. Bezpłatna kolonoskopia i cytologia tylko do końca czerwca. Są wolne terminy!

Szpitale spółki Copernicus. Bezpłatna kolonoskopia i cytologia tylko do końca czerwca. Są wolne terminy!
Z bezpłatnych badań profilaktycznych raka jelita grubego i szyjki macicy warto skorzystać, bo to najczęstsze z nowotworów złośliwych w Polsce. W szpitalach spółki Copernicus kończy się projekt takich badań dla aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego. 
Do konca czerwca 2021 roku w Gdańsku w szpitalach spółki Copernicus można wykonac bezpłatnie kolonoskopię i cytologię
Do konca czerwca 2021 roku w Gdańsku w szpitalach spółki Copernicus można wykonac bezpłatnie kolonoskopię i cytologię
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Badania są realizowane w ramach projektów pod hasłem: „Rzeczywistość zaskakuje! Nie daj się zaskoczyć". Programy profilaktyki zdrowotnej, zainaugurowane przez Copernicus Podmiot Leczniczy na lata 2017-2020, zostały przedłużone o pół roku.

 

 

Raki jelita grubego i szyjki macicy są jednymi z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce. Poddając się badaniu profilaktycznemu odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi obu chorób, które we wczesnym stadium zwykle nie dają żadnych objawów.

- Nawet w tak niespokojnym czasie musimy pamiętać, że oprócz wirusa SARS-CoV-2 zagrożeniem dla naszego zdrowia są też inne choroby - mówi  Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - Edukacja przeciwnowotworowa przypomina o konieczności wykonywania badań profilaktycznych. Sytuacja epidemiczna spowodowała czasowe utrudnienia w dostępności do badań i konieczność opracowania niezbędnych procedur sanitarnych, dzięki którym badania wykonywane są w sposób bezpieczny dla pacjenta i personelu medycznego.

202012162373

Kto może się przebadać?

Badania można wykonać do 30 czerwca 2021 r., czyli o pół roku dłużej niż planowano. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

 

 

Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl