PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku: spektakle, wystawy, opera

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku: spektakle, wystawy, opera
Trwa Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku - wydarzenie, które czci pamięć o przełomowych wydarzeniach historycznych Sierpnia '80 i postaciach-bohaterach, dzięki którym udało się odzyskać wolność. W ostatnich dniach obchodów nie zabraknie wydarzeń artystycznych - plenerowych spektakli, opery z librettem Olgi Tokarczuk, i ważnych wystaw, prezentujących prace artystów z całego świata.
Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających z całego świata
Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających z całego świata
fot. Dawid Linkowski / archiwum ECS

 

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia - dwa dni debat, wystaw, wydarzeń kulturalnych

 

„Głosy wolności” - to wystawa plakatu, którą z okazji Święta Wolności i Demokracji, organizowanego w Gdańsku w dniach 14-31 sierpnia pod hasłem „Solidarność na nowe czasy”, można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1). Swoje prace - 110 plakatów - prezentuje na niej 110. artystów z 35. krajów.

Pochodzą one z kolekcji, która powstała w 2010 roku z inicjatywy Xaviera Bermúdeza, meksykańskiego grafika projektanta z Trama Visual A.C., organizatora Międzynarodowego Biennale Plakatu w Mexico City. Plakaty zaprojektowali non profit uznani projektanci różnych pokoleń. Premierowa prezentacja odbyła się w 2010 roku, kiedy przypadała 200 rocznica powstania niepodległego państwa meksykańskiego oraz 100 rocznica wybuchu rewolucji w Meksyku.

„Głosy wolności” odnoszą się do humanistycznych wartości: wolności i równości człowieka. Niektórzy z autorów pochodzą z krajów, gdzie trwają konflikty zbrojne, wojny domowe, gdzie nadal nie są respektowane prawa człowieka i łamane są prawa konstytucyjne obywateli. Ich spojrzenie na temat wolności czyni kolekcję wiecznie aktualną - ponadczasową i uniwersalną.

Wystawa jest dostępna w Europejskim Centrum Solidarności, w Galerii Trap w ogrodzie zimowym (antresola, piętro +1), codziennie w godzinach 10:00 - 20:00. Wstęp wolny.

 

W tych samych godzinach, także w Europejskim Centrum Solidarności: w sali wystaw czasowych i galerii plenerowej przy historycznej Bramie nr 2 - dostępna jest niezwykła wystawa fotografii zatytułowana „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”. To pierwsza wystawa w Europejskim Centrum Solidarności, która została wydrukowana... na drewnie. Jest to świadome nawiązanie do sklejki z drewna sosnowego, na której wydrukowano postulaty w sierpniu 1980 roku. Wystawa prezentuje 21 postulatów i 21 wartości, którymi kierowali się strajkujący i które pozwoliły im uzyskać porozumienie bez rozlewu krwi. Wstęp wolny.

Otwarta jest także wystawa stała, prezentująca pasjonującą historię sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także inne fakty i osoby, które doprowadziły Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej do wolności. Można ją zwiedzać podczas obchodów z przewodnikami - w tym świadkami historii - po polsku, a także po angielsku. Niestety, liczba miejsc na każde zwiedzanie wystawy stałej jest bardzo ograniczona - na wszystkie wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja w kasie biletowej ECS lub online. Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. Wystawa czynna jest w godzinach 10:00 - 19:00.

 

Ważnym wydarzeniem artystycznym tegorocznych obchodów będzie prezentowany dwukrotnie - w piątek oraz w sobotę, 28-30 sierpnia, performans „Wymurzanie wolności”. To projekt Fundacji SFINKS (Sopockie Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki) we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego stanie się metaforą bariery pomiędzy ludźmi, krajami, grupami społecznymi, rozumianej zarówno fizycznie, jak i metaforycznie. Zobaczymy transformację jednostek, bezradnych w swojej pojedynczości, w harmoniczny w działaniach tłum. Na oczach widzów wypełni się odwieczna prawda, że działania jednostek w oderwaniu od ogółu, bez solidarności, nie mogą przynieść rezultatów. Symbolicznie wyrazi to przejście od uwięzienia w monochromatycznym murze i kakofonii dźwięków do wybuchu wolności koloru i harmonii, podkreślonej triumfalną muzyką i koordynacją tańca.

Będzie to wspólne przedsięwzięcie artystów różnych dziedzin - aktorów, performerów, tancerzy, muzyków. Specjalnie na potrzeby wydarzenia powstał utwór muzyczny, który oddaje obawę, niebezpieczeństwo i potęgę zmian społecznych zapoczątkowanych przez bunt i przekształconych w działanie na rzecz dobra wspólnoty.

Performans zostanie zaprezentowany w piątek oraz w sobotę o godzinie 21:15 (czas trwania ok. 1 godz. 45 min), na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Wojciecha Bogusławskiego 1). Wstęp darmowy, ale obowiązują (bezpłatne) wejściówki, ze względu na ograniczoną ilość miejsc: bilety.teatrszekspirowski.pl.

 

Jednym z ważnych wydarzeń, które odbędą się w niedzielę, 30 sierpnia, będzie współorganizowany przez Teatr Wybrzeże w Starej Aptece projekt „Wracaliśmy wreszcie do własnego domu”. Tytuł nawiązuje do głośnej kampanii Artyści dla Rzeczpospolitej - „Jesteśmy wreszcie we własnym domu” z Sierpnia '80. Grupa aktorów wystąpiła wtedy w sali BHP z poetyckimi koncertami, zbudowanymi z utworów między innymi Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Norwida, Baczyńskiego, Tuwima i Miłosza. 40 lat później grupa młodych następców tamtej dzielnej drużyny, pod wodzą dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, podejmie się próby rekonstrukcji tego wydarzenia, uwiecznionego serią fotografii, na scenie Starej Apteki. Najważniejszą częścią tego wieczoru będzie obecność i wspomnienia naszych honorowych gości - bohaterów sierpniowych wydarzeń.

Wystąpią: Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Ewa Jendrzejewska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Michał Jaros, Jan Napieralski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński i Adam Turczyk.

Inspirowany historycznymi wydarzeniami spektakl odbędzie się 30 sierpnia, o godzinie 19:30. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania na stronie: www.bilety.teatrwybrzeze.pl lub w kasach biletowych Teatru. Decyduje kolejność zgłoszeń. Kto nie zdąży będzie miał możliwość zobaczenia transmisji na żywo z tego wydarzenia na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże - tu także ilość miejsc jest ograniczona, a bezpłatne wejściówki można zdobyć online lub w kasie Teatru.

 

W poniedziałek, 31 sierpnia, odbędzie się natomiast uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Laur odbierze irlandzka poetka Sinéad Morrissey, oraz jej tłumaczka, Magdalena Heydel. Wydarzenie uświetni opera „Ahat ilī - siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. Noblistka zasiada w kapitule nagrody.

Gala odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Opera „Ahat-ilī - siostra bogów”, która będzie stanowiła kulminacyjny punkt programu, została skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 roku. Powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki pt. „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów - historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji.

Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Początek uroczystości o godzinie 19:00. Bilety (limitowana ilość): 99 zł. Zakup odbywa się przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Do każdego biletu będzie dołączony formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przesłać organizatorom przed rozpoczęciem gali: na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

 

Na potrzeby obchodów powstała strona www.1980gdansk.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o programie.

 

Święto Wolności i Demokracji 2020 - Strefa Społeczna. O klimacie, manipulacji w mediach, prawach człowieka

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze