PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Święto ul. Mariackiej: muzyka, tańce, czytanie „Przedwiośnia”. Działo się!
Święto ul. Mariackiej: muzyka, tańce, czytanie „Przedwiośnia”. Działo się!
Jak co roku maleńka uliczka biegnąca od Bazyliki Mariackiej do zabytkowej bramy wodnej nad Motławą wypełniła się artystami, mieszkańcami i turystami, którzy pojawili się, by wspólnie bawić się na Święcie ulicy Mariackiej. Wydarzenie, które odbyło się w sobotę, 8 września, było zwieńczeniem 19. Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart.
Fragment Przedwiośnia  Stefana Żeromskiego przeczytała aktorka Krystyna Łubieńska, która wystąpiła w filmowej adaptacji powieści
Fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przeczytała aktorka Krystyna Łubieńska, która wystąpiła w filmowej adaptacji powieści
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Święto ulicy Mariackiej w sobotę, 8 września, uczcił szereg wydarzeń już od godz. 12:00. Obchody otworzyło spotkanie z książką na przedprożu Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wybrane fragmenty powieści przeczytali aktorzy, bibliotekarze i sami czytelnicy. Wśród nich byli m.in. aktorka Krystyna Łubieńska i kierownik Filii Gdańskiej Zbigniew Walczak. Zainspirowani przeczytanymi fragmentami swój występ dali również członkowie grupy improwizacyjnej SzaFoFe.

Narodowe Czytanie zgromadziło wielu chętnych, pokazując, że wbrew pozorom Polacy lubią książki
Narodowe Czytanie zgromadziło wielu chętnych, pokazując, że wbrew pozorom Polacy lubią książki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ponieważ tegoroczne hasło święta brzmiało „Mariacka tańczy”, nie mogło zabraknąć tego dnia również tanecznych motywów ani atrakcji. Swoje podwoje otworzyły liczne galerie artystyczne mieszczące się przy ulicy Mariackiej, prezentujące tematyczne wystawy: Galeria Jackiewicz, Atelier Paulina Binek, Galeria Moja Forma, Galeria Civitas Christiana, Atelier Janusz Dembowski i Dom Ormiański w Gdańsku. Galeria Habrat zaprosiła chętnych na warsztaty grawerunku na szkle, a Maja Gasperowicz pokazała, jak stworzyć „roztańczoną” biżuterię.

mariacka1
Fot. Anna Rezulak / KFP

Atrakcje przygotowało też Muzeum Archeologiczne, które zaprosiło do... wspinaczki na wieżę Domu Przyrodników. Ci, którzy wolą nieco spokojniejsze spędzanie wolnego czasu, mogli skorzystać z warsztatów z Faktorią z Pruszcza Gdańskiego.

Przez cały dzień na ulicy Mariackiej krążyły poprzebierane postaci: wirowały kolorowe stroje zespołu ormiańskiego, pokazy tańca przedstawiły gdańska Szkoła Baletowa oraz grupa Blitz, która przygotowała taneczną bitwę, a Oliwia Otto i Jarek Chojnacki zatańczyli tango do specjalnie przygotowanej na ten dzień muzyki.

mariacka12
Fot. Anna Rezulak / KFP

Podczas hucznego świętowania nie mogło zabraknąć również muzyki. Przechadzającej się publiczności przygrywali muzycy jazzowi - usłyszeć można było projekt Rama 111, Daniela Ziomko - absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, a na zakończenie wystąpił Irek Wojtczak ze swoim specjalnym „Solo dla Mariackiej”.

Ponadto wśród licznych atrakcji był pokaz mody i biżuterii duetu Magda Arłukiewicz/Aleksander Gliwiński, oraz wystawy plenerowe - prezentujące taniec w obiektywie Marcina Wasyluka i rysunki Jerzego Głuszka.

mariacka123
Fot. Anna Rezulak / KFP

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze